Kaczkan - Premium Wooden Floors

Aranżacja pokoju dziennego – inspiracje i trendy na modne wnętrze

29.08.2024Czas czytania: 5 min.

  • #porady

Salon to spokojna przystań. Miejsce wypoczynku po ciężkim dniu, ale również centralny punkt każdego domu oraz przestrzeń spotkań. Co więcej, to właśnie w salonie najczęściej toczy się nie tylko życie rodzinne, lecz również - coraz częściej - także zawodowe.

To sprawia, że wystrój tego pomieszczenia powinien być dokładnie przemyślany i dopasowany do potrzeb oraz stylu życia domowników. Musi być funkcjonalny, ale również estetyczny, tak by przebywanie w nim było jednocześnie wygodne i przyjemne. Jak stworzyć taką przestrzeń? Dowiedz się!

Jak urządzić pokój dzienny? Inspiracje. Wybierz swój styl

Poza planem pomieszczenia i kwestiami praktycznymi ważny jest styl, w którym urządzisz swój pokój dzienny. Powinien on odzwierciedlać Twój gust oraz charakter. Współcześnie wybór jest naprawdę spory, więc bez problemu znajdziesz aranżację, która przypadnie do gustu zarówno Tobie, jak i Twoim bliskim!

Nasza podpowiedź - nie kieruj się modą. O ile trendy bywają pomocne w definiowaniu własnej estetyki, to jednak pamiętaj, że - jak mawiała Coco Chanel - "Moda przemija, styl pozostaje".

Salon w stylu modern

Salon w stylu modern przypadnie do gustu zwolennikom minimalizmu. Jego wystrój charakteryzuje się prostotą, funkcjonalnością i tak zwaną „czystą” estetyką. Design z kolei skupia się na otwartych przestrzeniach, z których można wydzielić strefy funkcjonalne, takie jak salon, kuchnia i jadalnia, oraz wszechobecnym wrażeniu ładu i uporządkowania, co dodatkowo podkreślają proste linie i ostre kąty – zarówno w umeblowaniu, jak i architekturze.

Projekt: Illa Design. Podłoga: Simple Living 100x500, kolor Pure Forest 045, Kaczkan Premium

Zdjęcie: Dariusz Jarząbek

Paleta kolorystyczna jest neutralna. Dominują w niej biele, szarości, czernie i beże, tworząc spokojny i spójny rezultat. Nieco ascetyczny charakter stylu modern łagodzą naturalne materiały – drewno, skóra czy kamień dodają wnętrzu ciepła oraz wprowadzają do niego ciekawe tekstury.

Umeblowanie powinno być funkcjonalne oraz mieć określoną formę. Często wykorzystuje się meble wielofunkcyjne, które pozwalają zaoszczędzić miejsce, a przy tym świetnie pasują do nowoczesnego charakteru wnętrza.

Zainspiruj się: Styl nowoczesny to charakter. Za co kochamy styl modern?

W stylu modern ważne jest także poczucie przestrzeni i niczym nieograniczonego ruchu, w czym pomaga często stosowany otwarty plan pomieszczeń oraz idealnie wpisujące się w charakter takich wnętrz duże okna. W zestawieniu z jasnymi, neutralnymi kolorami i oszczędnym wystrojem, dzienne światło optycznie powiększa przestrzeń.

Salon w stylu loft

Salon w stylu loftowym hojnie czerpie ze swoich industrialnych korzeni, świetnie łącząc je z przestronnym, otwartym charakterem. Loftowe wnętrza charakteryzują się bardzo często wysokimi sufitami, dużymi oknami i otwartym planem, który maksymalizuje odczucie przestrzeni.

Projekt: Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Fotomohito, Podłoga proDeska, Pure Forest 045, klasa Unique

Ważne są wyeksponowane elementy konstrukcyjne, takie jak sztandarowe dla tego rodzaju wystroju ceglane ściany, podłogi z betonu architektonicznego czy przewody, dające typowy dla industrialnych aranżacji „niedokończony” wygląd.

Kolory są zazwyczaj neutralne i zgaszone. Często wykorzystuje się szarości, biele i czernie oraz kontrastujące z nimi kolory ziemi, jak na przykład rdzawość cegły czy ciepły beż drewna.

Zainspiruj się: Styl loftowy – klimatyczne wnętrze industrialne

Umeblowanie loftu powinno być minimalne i funkcjonalne. Warto łączyć ze sobą sprzęty nowoczesne i vintage – taka kombinacja dodaje wnętrzu charakteru oraz osobowości. Można na przykład zestawić piękną skórzaną sofę z nowoczesnym, metalowym regałem. Taki rezultat będzie bardzo stylowy, a przy tym świetnie wpisze się w charakter projektu.

Materiały najczęściej wykorzystywane w loftach to metal, drewno, skóra i beton – świetnie oddają przemysłowy charakter salonu.

Salon w stylu japandi

Styl japandi łączy to, co najlepsze w stylu skandynawskim i japońskim, czyli japońskie wabi-sabi ze skandynawskim hygge.

Japandi wyróżnia się minimalistycznym podejściem do wystroju, kładąc szczególny nacisk na czystość i szlachetność linii, naturalne materiały i neutralną paletę kolorystyczną, w której chętnie wykorzystuje się beże, kolory off-white i delikatne szarości. Warto jednak unikać kolorów takich jak czysta biel czy czerń, ponieważ mogą one zdominować wystrój.

Zainspiruj się: Styl japandi – urządź piękne wnętrze! Czym się charakteryzuje?

Projekt: Naos Wnętrza. Kolorystyka wnętrz w stylu japandi to barwy ziemi i jasne szarości. Podłoga powinna być neutralna i naturalna. Kolor Baltic Seaside Kaczkan Premium będzie perfekcyjny

Zdjęcie: Fotomohito

Umeblowanie również jest oszczędne i funkcjonalne. Bardzo często wybiera się sprzęty wykonane z naturalnego drewna, proste i eleganckie. Przestrzeń ma być spokojna i uporządkowana. Powinna wręcz koić zmysły.

Pokój dzienny w stylu glamour

Minimalizm zdecydowanie zdominował współczesne aranżacje wnętrz. Ale jeśli taki wystrój nie leży w Twojej naturze, nie musisz na siłę ograniczać się do prostych mebli i neutralnych kolorów!

Wnętrze w stylu glamour to odważna kontra dla stonowanych barw i prostych linii. Salon w stylu glamour ma być luksusowy i obfity. Powinien łączyć elegancję z wyrafinowaniem i zachwycać bogatą kolorystyką kamieni szlachetnych i naturalnych, połączoną z metaliczną, bogatą barwą złota.

Zainspiruj się: Salon w stylu glamour - aranżacja eleganckiego salonu

Tworząc takie projekty, architekci wykorzystują wysokiej jakości materiały. Często sięgają po miękki welur, aksamit i jedwab, które dodają pomieszczeniu tekstury, a przy okazji podkreślają jego luksusowy charakter.

Projekt: House Loves Zdjęcia: House Loves

Zdjęcie: Podłoga Chevron 45 Grey Shadow z kolekcji Beauty of Oil

Jeśli chodzi o umeblowanie – zapomnij o czystych liniach! Meble nierzadko są bogato zdobione, tapicerowane pluszem i dekorowane pięknymi pikowaniami. Całość dopełniają kryształowe żyrandole, lustrzane powierzchnie oraz złote i srebrne akcesoria, które dodatkowo potęgują wrażenie luksusu.

Wnętrze w stylu urban jungle

Równie bogatym i niebanalnym stylem, jak glamour, jest urban jungle. Jednak w tym przypadku wykorzystuje się obfitość, bogactwo i dynamikę natury, co daje pełen życia, a przy tym bardzo świeży rezultat.

Zainspiruj się: Brązowa podłoga do salonu – trend, który będzie rządzić w 2024 roku. Zobacz, jak prezentuje się we wnętrzu w stylu urban jungle

Podobnie jak w prawdziwej dżungli, tak również w salonie w stylu urban jungle akcent powinien być położony na rośliny. Pnące bluszcze, niewielkie sukulenty, dorodne palmy – wszystko, co zielone, jest mile widziane w takiej aranżacji, wnosząc do pokoju dziennego powiew dzikości i natury.

Paleta kolorystyczna powinna być tłem dla zieleni. Świetnie spisują się kolory ziemi uzupełnione naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, rattan czy bambus. Meble powinny być wygodne, ale mogą być rustykalne lub w stylu vintage, zachwycające ciekawymi, organicznymi kształtami i teksturami.

Projekt: @monikastaniec.architektwnetrz

Zdjęcie: Podłoga Kaczkan Premium w kolorze Coffee

Warto też wprowadzić do projektu odpowiednie akcesoria. Tekstylia z roślinnymi wzorami, plecione koszyki oraz naturalne tkaniny dodatkowo podkreślą urok botanicznego salonu oraz świetnie wpiszą się w jego spokojny, kojący charakter, po mistrzowsku łącząc urbanistyczne akcenty z pięknem przyrody.

Elegancka podłoga – podkreśl prestiż wnętrza

Jednak tym, co we wnętrzu najważniejsze, jest bez wątpienia podłoga. To właśnie ona podkreśla prestiż i charakter wnętrza oraz nadaje mu atmosferę. Jak dobrać podłogę do wnętrza? Ważny jest oczywiście jej kolor, lecz również klasa drewna.

Zdjęcie: Kolekcja Simple Living. Klasa drewna MIX, kolor White Truffle

Projekt: Podłoga Baltic Seaside z kolekcji Top of the World

Zdjęcie: Fotomohito

Przykładowo do stylu japandi idealnie będą pasować propozycje w pastelowych odcieniach, o spokojnym charakterze - bez widocznych sęków czy słojów, takie jak podłogi klasy Simple Living lub Natur w kolorach Champagne, California Dream lub pięknym i spokojnym Baltic Seaside.

Z kolei do klimatycznego, industrialnego wnętrza w stylu loft idealna będzie pełna charakteru klasa Unique. Kwintesencja najlepszych cech dębowego drewna, pełna wyrazistych detali, takich jak naturalne przebarwienia czy zdrowe sęki. Piękny kolor naturalnego drewna idealnie pasuje do surowego charakteru loftowych wnętrz.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady