Kaczkan - Premium Wooden Floors

Deski drewniane czy panele podłogowe? Co wybrać?

15.04.2019Czas czytania: 8 min.

  • #porady

Panele czy deska – oto jest pytanie! Jeśli stoisz przed wyborem podłogi w domu, na pewno je sobie zadajesz. Która z tych opcji ma więcej zalet? Jakie wady mają panele podłogowe i o czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na drewnianą deskę podłogową? W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki!

Jaka jest podłoga idealna? Piękna, ponadczasowa, ładnie się starzejąca. A przy tym łatwa do utrzymania w czystości i odporna na codzienne użytkowanie – plamy, zarysowania czy uderzenia. Czy kryteria te w większym stopniu spełniają panele czy deski drewniane? Dowiedzmy się!

Wykończenie podłogi podkreśli klasę wnętrza

Jedno z ważniejszych kryteriów perfekcyjnie dobranej podłogi to jej estetyka. Wśród trendów, które królują we wnętrzach, jest dziś elegancja, zwłaszcza połączona z pełną dozą klasyki. Aranżacje modern classic i mid-century modern biją dziś rekordy popularności.

Drugi trend to prostota i naturalność – w stylach jak japandi czy boho liczy się więc naturalny materiał oraz wygląd.

Styl aranżacyjny, klasę oraz elegancję wnętrza najlepiej podkreśla i dopełnia właśnie podłoga. Dzięki niej możesz wykreować atmosferę luksusu w stylu glamour, prostoty w klimacie boho czy wprowadzić do wnętrza wyrazisty styl loftowy.

W każdym z tych wypadków potrzebujesz podłogi pasującej do danego stylu. Czy lepszym pomysłem będzie deska czy panel? Jeśli mówimy o stylu, nadać go możesz, używając jednego i drugiego rozwiązania, choć drewno jako naturalny materiał zawsze będzie wyglądać lepiej.

Podłoga powinna być jednak także trwała i użyteczna. Porównajmy pod tym względem panele podłogowe i deski.

Zalety paneli podłogowych

Panele cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na swoją cenę. Są zwykle (nie zawsze) tańsze od naturalnego drewna. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najwyższej klasy panele laminowane nadal stanowią tylko imitację drewna, a nie naturalny materiał podłogowy.

Wiele osób uważa także, że liczba wzorów paneli dostępnych na rynku jest wyższa niż w przypadku desek czy parkietów drewnianych, co przekłada się na większą łatwość dobrania paneli do wystroju wnętrza.

Kiedyś faktycznie tak było, ale teraz renomowani producenci desek drewnianych, jak Kaczkan Premium, mają w ofercie wiele różnych kolorów i wzorów podłóg drewnianych olejowanych, lakierowanych w opcji półmatowej lub całkowicie matowej i dostępnych w szerokiej kolorystyce, od naturalnej, poprzez pastelową aż po ciemne, stylowe podłogi.

Panele podłogowe mają swoje zalety, ale także sporo wad. Do najważniejszych ich ograniczeń zalicza się krótszy czas użytkowania. W przypadku najtańszych paneli sięga on zaledwie kilku lat. Podłoga drewniana, odpowiednio utrzymana i co jakiś czas odnawiana, przetrwa śmiało kilkadziesiąt, jak nie więcej lat.

Inną wadą paneli laminowanych jest brak możliwości renowacji podłogi. Głębokie rysy, wgłębienia, dziury, ślady po meblach wymagają zmiany podłogi laminowanej na nową. W przypadku podłogi drewnianej istnieje możliwość jej kilkukrotnego cyklinowania.

Panele laminowane są wykonane z materiałów drewnopodobnych, co z kolei oznacza, że taka podłoga nie „oddycha” naturalnie i nie jest przyjazna dla alergików. Im tańsze panele, tym ich jakość jest gorsza.

Zdjęcie: Fotomohito

Zalety desek podłogowych

Drewniane deski podłogowe, szczególnie ze szlachetnych gatunków drewna (jak np. dąb) są droższe od paneli. Nie jest to jednak żelazna reguła – panele o wysokiej klasie ścieralności i właściwościach mechanicznych porównywalnych z naturalnym drewnem mają bardzo podobne ceny.

To stawia pod dużym znakiem zapytania opłacalność zakupu paneli, jeśli zależy nam na trwałej, wytrzymałej podłodze. Nie ulega natomiast wątpliwości, że podłoga z litych desek raz położona przetrwa zdecydowanie dłużej.

Czy lepiej zdecydować się na lite deski czy drewniane podłogi warstwowe? Sprawdzamy, jak wypada porównanie tych dwóch rozwiązań!

Deski drewniane

W wielu starych budynkach można spotkać drewniane podłogi pamiętające jeszcze XIX stulecie. Do dziś cieszą one oko, co jest dowodem na to, że drewno świetnie sprawdza się na podłodze. Wystarczy właściwie przeprowadzona renowacja, by drewniana podłoga odzyskała pełnię dawnej świetności – a odnawiać taką podłogę można wielokrotnie.

Drewno jest również doskonałym izolatorem, zarówno jeśli chodzi o temperaturę, jak i pod względem akustycznym. Nie powoduje żadnych reakcji alergicznych, nadaje się do wykorzystania w każdym wnętrzu – zwłaszcza w sypialniach, salonach czy pokojach dziecięcych.

Tradycyjne lite deski mają jednak swoje wady. Nie nadają się do układania na ogrzewaniu podłogowym – pod wpływem ciepła mogą się wypaczać i odkształcać. Z czasem pojawiają się w nich także nieestetyczne szczeliny – deski lite się po prostu kurczą. Częsty problem starych drewnianych podłóg litych to również trzeszczenie i uginanie się.

Deski warstwowe

Rozwiązaniem, które łączy najlepsze cechy litych desek drewnianych i laminowanych paneli podłogowych, jest deska warstwowa. W przypadku podłóg Kaczkan Premium warstwy są dwie. Jedna z nich to warstwa użytkowa, wykonana ze szlachetnego drewna. W deskach warstwowych Kaczkan Premium używamy do tego polskiej dębiny o grubości do 6 mm. Drugą warstwę (czyli podkład) wykonuje się z drewna liściastego (sklejka) lub iglastego (lamele).

Powierzchnia deski warstwowej jest dodatkowo zabezpieczana olejami z dodatkiem wosków lub lakierami. Może również zostać rozmaicie wybarwiona – podbielona lub przyciemniona, np. przy pomocy wędzenia lub termowania.

Deski podłogowe Kaczkan Premium są utwardzane promieniami UV. Zwiększa to odporność wierzchniej warstwy na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Po co są warstwy? Sprawiają, że podłoga lepiej przewodzi ciepło i nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Warstwowa podłoga drewniana nie wypacza się, nie wysycha, nie robią się w niej szczeliny. Warstwy eliminują także trzeszczenie drewna.

Panele czy deski podłogowe. Jakie wykończenie podłogi wybrać?

Czy lepiej wybrać panele czy deski drewniane? Weź pod uwagę, że zakup tanich paneli podłogowych może być oszczędnością pozorną. Mają one bardzo niską żywotność w porównaniu do drewnianych desek podłogowych.

Jeśli poszukujesz trwałej, wytrzymałej i ładnie starzejącej się podłogi na lata, najlepszy wybór to naturalne drewno w postaci deski warstwowej.

Pamiętaj też, że drewniana podłoga to rozwiązanie uniwersalne. Nawet jeśli zmienisz za kilka lat wystrój wnętrza i zechcesz do niego wprowadzić nowe trendy, Twoja drewniana podłoga będzie na 100% do nich pasować, ponieważ to materiał ponadczasowy!

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady