Kaczkan - Premium Wooden Floors

Styl loftowy – klimatyczne wnętrze industrialne

17.07.2023Czas czytania: 5 min.

  • #inspiracje

Loftowy styl to pomysł na wnętrze dla miłośników oryginalnych i niebanalnych aranżacji. Najważniejsze cechy stylu loftowego to otwarte przestrzenie, inspiracje dawnymi fabrykami i obecność materiałów, jak beton, cegła, metal oraz drewno. Jakie deski podłogowe wybrać do mieszkania w stylu loftu? Podpowiadamy!

Styl loft narodził się w Stanach Zjednoczonych, ale podbił serca ludzi na całym świecie. Prawdziwy loft to wnętrze, które powstało po dostosowaniu do celów mieszkalnych budynków poprzemysłowych: dawnych fabryk, hal, magazynów.

W Polsce autentyczne wnętrza loftów niczym z SoHo to nadal rzadkość. Na szczęście styl loft świetnie się sprawdza także jako pomysł na aranżację nowego mieszkania w bloku. Co wyróżnia wnętrza loftowe? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Styl loftowy, czyli sięgnijmy do historii

Aby znaleźć źródła tego od wielu już lat modnego trendu, jakim jest styl loftowy, trzeba by wybrać się w podróż do przemysłowych miast Stanów Zjednoczonych. Detroit, Chicago, Boston, a przede wszystkim Nowy Jork były kiedyś centrami przemysłu, z mnóstwem fabryk i innych użytkowych budynków.

Przeczytaj na blogu: Styl loftowy — czym wyróżnia się wnętrze w stylu loft? Jak je urządzić?

 

Projekt: Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Fotomohito, Podłoga proDeska, Pure Forest 045, klasa Unique

Projekt: Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Fotomohito, Podłoga proDeska, Pure Forest 045, klasa Unique

Gdy w latach 60. i 70. nadszedł kryzys i wiele zakładów zamknięto, pozostały po nich opuszczone gmachy, najczęściej wielkogabarytowe, przestronne i zrujnowane. Tak było na przykład w słynnej nowojorskiej dzielnicy SoHo. Wkrótce zaczęli się do nich wprowadzać przedstawiciele bohemy – niespokojne duchy, artyści, malarze, hipisi, muzycy. W taki sposób wnętrza fabryk i magazynów zaczęły pełnić funkcje mieszkalne.

Szybko miejsca takie zrobiły się modne i awangardowe. O mieszkaniu w lofcie zaczęli marzyć już nie tylko niezamożni artyści, ale także słynni muzycy, projektanci czy nawet przedsiębiorcy. Tak powstała moda na lofty, która trwa do dziś.

Zainspiruj się: Stodolove – oryginalny dom w stodole. Projekt Anny Marii Sokołowskiej

Ale dlaczego właściwie lofty wyglądają tak, jak wyglądają? Skąd beton, „gołe” kable, brak ścian, niewiele mebli, za to dużo fabrycznych inspiracji? Pierwsi mieszkańcy loftów zwyczajnie nie mieli żadnych budżetów, aby wnętrza fabryk wyremontować. Wprowadzali się więc w surowe przestrzenie i zostawiali je tak, jak je zastali. Stąd odkryte instalacje, fabryczne lampy, magazynowe metalowe szafy czy regały. To, co jest teraz modą, wtedy było koniecznością.

Projekt: Marta Czerkies Home Designer

Zdjęcie: Bernadetta Kuczyńska, Podłoga: proDeska, Wild in the Woods, klasa Country

Projekt: Marta Czerkies Home Designer

Zdjęcie: Bernadetta Kuczyńska, Podłoga: proDeska, Wild in the Woods, klasa Country

Przestronne i minimalistyczne wnętrze – czym wyróżnia się loft

Wnętrza loftów charakteryzują się niepowtarzalnym, trudnym do podrobienia stylem. Oto jego najważniejsze cechy!

  • Aranżacja w stylu industrialnym powinna być surowa i minimalistyczna. Zasada „less is more” jest tu najważniejsza.
  • Materiały, których nie może zabraknąć w stylu loftowym, to beton, czerwona fabryczna cegła, stal malowana proszkowo na kolor czarny, druciane siatki, szkło, surowe dębowe drewno.
  • Kolorystyka loftowych wnętrz powinna być szara lub biała (jako baza). Do tego kolor czerwonej cegły (na ścianach, w dodatkach), kolor czarny (w dodatkach, na meblach), kolor surowego drewna (na podłodze, na meblach, w dodatkach). Czasem mogą pojawić się jaskrawe kolory, jak intensywny żółty, mocny zielony, a nawet neonowy, ale wyłącznie jako akcenty.
  • Styl loftowy szczyci się tym, co zwykle próbuje się ukryć. Zwisające na kablach żarówki bez opraw, odkryte natynkowe instalacje klimatyzacyjne lub elektryczne, niewykończona betonowa ściana i sufit – to cechy charakterystyczne loftów.
  • Styl loft lubi światło i otwartą przestrzeń. Okna powinny być jak największe, mogą wyglądać jak przemysłowe, stare okna ze szprosami, najlepiej, aby sięgały od podłogi do sufitu.
  • W stylu loftowym rezygnujemy z podziałów przestrzeni. Salon, kuchnia, jadalnia, czasem także sypialnie są jedną otwartą przestrzenią.

Meble w stylu loftowym mogą być inspirowane klimatem dawnych fabryk (metalowe regały, druciane siatki), stylem vintage (klasyki designu), a najczęściej łączą surowe drewno z malowaną na czarno stalą.

Przeczytaj także: Najmodniejsze kolory 2023 – pastele, rudości, pomarańcze, czerwienie

Projekt: Marta Czerkies Home Designer

Zdjęcie: Bernadetta Kuczyńska, Podłoga: proDeska, Wild in the Woods, klasa Country

Projekt: Marta Czerkies Home Designer

Zdjęcie: Bernadetta Kuczyńska, Podłoga: proDeska, Wild in the Woods, klasa Country

Styl loftowy, a podłoga – naturalne drewno pasuje najlepiej

Co sprawdzi się na posadzkach w loftowym wnętrzu? Oczywiście podłoga drewniana! Drewno to jeden z ulubionych materiałów w stylu loftowym, cenione za to, że nadaje aranżacjom autentyczny charakter, a jednocześnie nieco ociepla surowe industrialne przestrzenie.

Rekomendujemy prawdziwą drewnianą podłogę w postaci desek dwuwarstwowych Kaczkan Premium. Stworzy ona udane zestawienie z betonem czy cegłą na ścianach, będzie też fantastycznym tłem dla loftowych mebli i dodatków.

Jaki wzór i kolor podłogi drewnianej wybrać do stylu loftowego? Najlepsza opcja to długie deski ProDeska Kaczkan Premium, które najbardziej przypominają autentyczną podłogę w starej fabryce. Jeśli chcesz połączyć styl loft i styl vintage (to bardzo modny miks!) możesz wybrać klasyczną jodełkę Simple Living.

Przeczytaj także: Podłoga olejowana czy lakierowana? Nowe spojrzenie na wykończenie drewnianej podłogi

Które kolory podłóg Kaczkan Premium sprawdzą się w stylu loft? Polecamy kolekcję podłóg olejowanych, a w niej kolory maksymalnie zbliżone do surowego drewna dębowego, jak Wild in The Wood, Grey Shadow czy Pure Forest 418.

Jeśli wolisz mocniejszy wzór na podłodze, ciekawa opcja to ciemniejszy kolor Coffee Thermo, który stworzy ciepły kontrast dla surowych betonowych szarości.

Projekt: Marta Czerkies Home Designer

Zdjęcie: Bernadetta Kuczyńska, Podłoga: proDeska, Wild in the Woods, klasa Country

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje