Styl japandi – urządź piękne wnętrze! Czym się charakteryzuje?
16.08.2024Czas czytania: 5 min.
- #porady
Co mają wspólnego Szwecja i Japonia? Wydawałoby się, że niewiele. A jednak! Oba państwa są krajami nadmorskimi, oba słyną ze spokoju i opanowania mieszkańców, a także – umiłowania minimalizmu, który przejawia się między innymi w wystroju wnętrz.
Prostota, minimalizm, neutralna paleta kolorystyczna oraz wykorzystywanie naturalnych materiałów – ten opis pasuje zarówno do aranżacji w duchu skandynawskim, jak i japońskim. Nic więc dziwnego, że projektanci, zainspirowani wpływami z tych, mogłoby się zdawać, tak odległych od siebie kierunków, stworzyli styl, będący połączeniem obu estetyk, czyli japandi.
Czym jest styl japandi?
Styl japandi zdecydowanie stał się gorącym trendem kilka sezonów temu i... Wciąż utrzymuje się na topie. Być może to dlatego, że harmonijne połączenie funkcjonalności i stylu daje kojący rezultat, pozwalający na odpoczynek i wyciszenie zmysłów, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy po wypełnionym bodźcami dniu.
A może po prostu jest to uniwersalny i ponadczasowy charakter stylu, który sprawia, że takie wnętrza starzeją się z klasą i wyglądają dobrze niezależnie od zmieniających się trendów?
Naszym zdaniem obie te rzeczy są istotne i decydują o wyjątkowości japandi!
O tym, czym jest japandi, pisaliśmy odrobinę we wstępie. To połączenie stylu skandynawskiego i stylu japońskiego, które wydobywa to, co najlepsze z obu estetyk, dając niezwykle przytulny rezultat. Pomimo jasnych, niemal surowych kolorów i niewielkiej ilości sprzętów czy dekoracyjnych akcesoriów, wnętrza urządzone w stylu japandi rozpieszczają zmysły i oczarowują gościnnością.
Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?
Japandi zręcznie łączy nowoczesność i minimalistyczny charakter współczesnych wnętrz skandynawskich z elegancją i funkcjonalnością japońskich aranżacji. Jednak tym, co sprawia, że japandi zdobywa serca i mieszkania Europejczyków, jest inny mariaż – starożytnej filozofii wabi–sabi i nordyckiego hygge.
Wabi–sabi to styl życia, który koncentruje się na czerpaniu satysfakcji z prostoty, drobnych, codziennych przyjemności i docenianiu każdej chwili. Z kolei hygge jest swego rodzaju pochwałą przytulności, wygody i szeroko pojętego dobrostanu – fizycznego i psychicznego.
Zainspiruj się: Jak urządzić wnętrze w stylu japandi? Ten trend podbił serca na całym świecie!
Jak widać, oba nurty wspaniale się dopełniają. A jak przełożyć je na wystrój mieszkania? Pomogą Ci w tym...
Kolory i tonacje w stylu japandi
Kolory neutralne, czyli jakie? Wnętrze w stylu japandi lubi łagodne, zgaszone odcienie. Świetnie sprawdzą się beże, piaskowy, kremowy, taupe, owsiany czy kamienne szarości. Unikaj zbyt jasnych barw, takich jak śnieżna biel. W takiej aranżacji nic nie powinno wyróżniać się i dominować. Rezultat ma być spokojny, harmonijny i kojący.
Jeśli te kolory wydadzą Ci się nieco mdłe, możesz dodać kontrastowe barwy, nawiązujące do miękkich odcieni wykorzystywanych we wnętrzach scandi. Pastele, takie jak róż, błękity, szałwiowa lub pistacjowa zieleń czy miękkie szarości dodadzą projektowi odrobiny charakteru. Możesz również pokusić się o mocniejsze akcenty, które z kolei wprowadzą do wnętrza nieco głębi. W tym celu świetnie sprawdzi się antracytowy lub grafitowy.
Oczywiście kolory we wnętrzu będą pochodziły również z dodatków i akcesoriów. Naturalne tkaniny i materiały w jasnych barwach, jak rattan, bambus, bawełna, len, płótno konopne, a nawet papier, są ważnymi elementami stylu japandi. Możesz również dodać odrobinę metalicznych detali, które urozmaicą projekt.
Meble i dodatki w stylu japandi
Ponieważ japandi to połączenie dwóch stylów, również meble i dodatki będą pochodziły z dwóch różnych światów. Skandynawski design na ogół lubi proste, czyste linie. Z kolei japoński ceni bardziej organiczne kształty. Nie ucieka od krzywizn i krągłości. Dlatego tworząc wnętrze japandi, nie musisz ograniczać się do jednego stylu i możesz śmiało eksperymentować!
Zwróć jednak uwagę na to, by meble i akcesoria były jak najlepszej jakości. Co do kolorów, najlepiej postawić na drewno - świetnie spisze się zarówno to jasne, jak i ciemne. Postaraj się jednak ograniczyć do jednej tonacji. Taki zabieg sprawi, że wnętrze będzie wyglądać spójnie i nowocześnie.
Jak nietrudno się domyślić, japandi nie lubi bałaganu, nadmiaru bibelotów i tak zwanych „łapaczy kurzu”. Im mniej, tym lepiej – ta zasada dotyczy zarówno mebli, jak i akcesoriów. Zainwestuj w kilka ponadczasowych, eleganckich dodatków, które pięknie się zestarzeją. Może to być ceramika, obrazy lub wysokiej jakości rękodzieło.
Poza tym możesz pokusić się o lampy stojące, wazony i chodniki, dzięki którym aranżacja stanie się bardzo przytulna. Pamiętaj jednak, że umiar przede wszystkim!
Zainspiruj się: Jaka podłoga do stylu modern farmhouse? Drewniana! Zaglądamy do wnętrz pięknego domu w lesie
Doskonałym dodatkiem do wnętrz japandi będą również rośliny. Tutaj możesz sobie nieco pofolgować, ponieważ zieleń to świetny sposób na złagodzenie ascetycznego charakteru minimalistycznych wnętrz bez zagracania ich.
A jeśli chcesz nieco nawiązać do japońskich wpływów w stylu japandi, możesz ustawić w mieszkaniu drzewko bonsai.
Podłoga w stylu japandi
Podłoga w stylu japandi powinna być prosta i naturalna, a jednocześnie dopełniać spokojny charakter wnętrza. Wszystkie te warunki idealnie spełnia podłoga wykonana z naturalnych materiałów, czyli w tym przypadku drewna.
Zainspiruj się: Jodełka francuska – ponadczasowy wzór podłogi drewnianej
Kolor desek powinien być możliwie stonowany, pastelowy. A rysunek drewna na klepkach – spokojny i łagodny. W naszej ofercie podłóg Kaczkan te wymogi idealnie spełniają podłogi z klas Rustical Premium oraz Natur – bez przebarwień, pęknięć i sęków.
Co do kolorów, idealne będą elegancki Champagne, przytulny California Dream House czy jasny i chłodny Baltic Seaside, inspirowany naszym nie tylko polskim morzem, które dzielimy ze Szwecją.
Zainspiruj się: Natur, Rustical czy Country – jak wybrać podłogę idealną?
Styl japandi – pokochasz go za przestronność i harmonię
W stylu japandi możesz urządzić całe mieszkanie. Z pewnością będzie ono funkcjonalne, a przy tym pełne światła i przestrzeni. Jego spokojny, gościnny charakter sprawi, że z przyjemnością będziesz wracać do domu po ciężkim dniu!