Kaczkan - Premium Wooden Floors
Marta Czerkies.

Wywiad z Martą Czerkies - cenioną warszawską projektantką wnętrz

10.06.2019Czas czytania: 5 min.

  • #porady

Wywiad z Martą Czerkies - cenioną warszawską projektantką wnętrz

Zdjęcie: Fotomohito

Jako producent parkietów warstwowych z naturalnego drewna dębowego zawsze cieszymy się, gdy nasze podłogi przyozdabiają wnętrze czyjegoś domu albo mieszkania. Dziś nasza radość jest tym większa, że słowa uznania na temat jednej z naszych podłóg padły z ust Marty Czerkies, znanej i cenionej warszawskiej projektantki wnętrz. Deska warstwowa Kaczkan Wild Country została wykorzystana przez nią w jednym z jej najnowszych projektów: nowoczesnej stodole w Pomiechówku. 

 

Marta zajmuje się projektowaniem już od kilkunastu lat, a jej pracownia jest jedną z pierwszych w Polsce, które oferują swoim klientom kompleksowy zakres usług – od rysunków projektowych, przez zakupy, aż po własną ekipę budowlaną, nadzór nad realizacją całości projektu i wszystkie elementy wyposażenia, włącznie z oświetleniem i umeblowaniem. Marta Czerkies Home Designer to zarówno domy i mieszkania, jak restauracje, hotele oraz biura projektowane w taki sposób, by były przede wszystkim praktyczne i użyteczne. Warstwa estetyczna, choć niezwykle istotna, pełni w projektach Marty rolę raczej drugoplanową i nie przytłacza walorów użytkowych niezależnie od typu wnętrza. Projektantka znana jest także ze swego zamiłowania do zestawień kontrastowych, a oszczędny, świadomy oraz racjonalny dobór detali jest kolejną cechą rozpoznawczą stylu, w którym pracownia Marty tworzy swoje wyjątkowe projekty wnętrz. 

Bardzo nas cieszy zaufanie, jakim Marta obdarzyła markę Kaczkan i jesteśmy niezwykle dumni z tego, że jedna z naszych podłóg mogła stać się istotną częścią tak nietypowej i inspirującej aranżacji. Korzystając z okazji postanowiliśmy zadać Marcie kilka pytań – zapytaliśmy nie tylko o sam projekt, w którym użyła desek warstwowych Kaczkan Wild Country, ale też o powody wyboru tej rustykalnej w charakterze deski do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym i na wskroś nowoczesnym. Poprosiliśmy również o kilka porad co do projektowania wnętrz i tego, jak należy dbać o podłogi z naturalnego drewna. Pełny tekst wywiadu z Martą Czerkies znajduje się poniżej – serdecznie zapraszamy do lektury!

Co Ci się spodobało w desce Wild COUNTRY?

MC: Dla mnie, najważniejszy w podłodze drewnianej jest jej aspekt użytkowy. Projektuję i wykańczam wnętrza pod klucz od 2007 roku. Przez te lata dowiedziałam się od Klientów, jak użytkują podłogi, jak wpływa na nie czas. Wysłuchałam wiele historii pt. „Moje dziecko porysowało podłogę rowerkiem biegowym.”, albo „Gdybyśmy wiedzieli że Krzesła z plastikowymi kółkami tak nam załatwią tą podłogę, to pewnie byśmy się nie zdecydowali.”  W tej desce spodobało mi się to, że ona naturalnie wygląda tak, jakby swoje przeszła. Taka nadgryziona zębem czasu podłoga.

Dlaczego wybrałaś do takiego wnętrza deskę w styku rustykalnym?

MC:  Wnętrze domu jest bardzo industrialne. Monochromatyczne. Surowe w pierwszym odczuciu. Zależało nam razem z właścicielem, aby podłoga ocieplała to wnętrze. Od początku wiedziałam, że musi mieć barwę ciepłą, wręcz miodową. I ta podłoga jest jak wielki słoik miodu.

Dlaczego deska dwuwarstwowa a nie inny rodzaj?

MC: W domu wszędzie mamy zastosowane ogrzewanie podłogowe. Zatem przemawiał aspekt technologiczny. Przy skokach temperatur na ogrzewaniu sprawdza się tylko warstwówka.

Czym się kierować w wyborze podłogi do określonego wnętrza?

MC: Myślę, że każdy kieruje się sercem. Dla kogoś, kto nie zajmuje się zawodowo projektowaniem, ciężko jest zachować zdrowy rozsądek. Emocje grają górę. Zazwyczaj Klient widzi deskę w sklepie i mówi sobie „Tak! Tak! Chcę ją!”. Potem okazuje się, że wnętrze nie koresponduje z deską.

Ale jeżeli miałabym doradzić to proszę kierować się przede wszystkim aspektem użytkowania. Jeżeli użytkownicy podłogi to rodzina z małymi dziećmi czy zwierzętami, polecam deskę szczotkowaną, mocno rustykalną. Wtedy, każda rysa na podłodze będzie ją dodatkowo uszlachetniać.  Jeżeli mamy wnętrza, które chcemy optycznie powiększyć, proponuję długą deskę. Nie polecam tzw. jodełki do małych wnętrz. Jodełka, aby mogła błyszczeć swoim wzorem, potrzebuje przestrzeni. Myślę, że to temat rzeka.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy montującej?

MC: Na doświadczenie. Drewno to naturalny materiał. Ja uczyłam się wiele lat i dalej uczę jak się zachowuje. Jak reaguje. Pan Mirek, który kładzie dla mnie wszystkie drewniane podłogi uczy mnie regularnie wszystkiego na ich temat. Dzięki niemu, mogę powiedzieć o nich o wiele więcej niż tylko jaki mają kolor. Do dzisiaj pamiętam dwugodzinny wykład Pana Mirka na temat tzw. „błyszcza”, ale to może kiedy indziej opowiem.

Jak dbać o podłogę drewnianą aby zachowała swoje piękno jak najdłużej? Masz jakieś patenty?

MC: Należy używać dobrych preparatów do pielęgnacji, które są dedykowane do tej konkretnej podłogi. Podłoga w naszym domu jest trochę jak tapicerka w aucie. Musimy ją czasem odkurzyć. Jak się zabrudzi - uprać itd. Z podłogą w domu jest tak samo. Regularne jej konserwowanie i konsekwencja to klucz do sukcesu. Osobiście znam jednego wielbiciela drewnianej podłogi który poleruję ją raz na jakiś czas kremem „Nivea”. Ale to chyba już przesada.

Jak wybierasz kolor podłogi do wnętrza?

MC: Lubię kontrasty. Jeżeli wnętrze ma jasne meble, lubię ciemniejszą podłogę. Jeżeli ciemniejsze meble, jaśniejszą podłogę. Uważam, że taki zabieg pomaga wyeksponować te dwa elementy.

Zdjęcie: Fotomohito

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady