Kaczkan - Premium Wooden Floors

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi? Ten trend podbił serca na całym świecie!

11.04.2023Czas czytania: 4 min.

  • #inspiracje

Wnętrza w stylu japońskim znane są z minimalizmu, prostoty i inspiracji płynących z natury. Podobnie jak wnętrza skandynawskie! Nic więc dziwnego, że te dwie stylistyki po prostu musiały się spotkać. Tak powstał styl japandi – prawdziwy hit wnętrzarski tego sezonu. Jak urządzić wnętrze japandi? Podpowiadamy – kluczowa jest tu drewniana podłoga!

Dzisiaj przestrzeń ma dawać ukojenie po pracowitym dniu, odpoczynek i relaks. A także – powinna zapewniać niezbędny dla człowieka kontakt z naturą. Styl japandi sprawdzi się tu idealnie!

Projekt: Naos Wnętrza. Kolorystyka wnętrz w stylu japandi to barwy ziemi i jasne szarości. Podłoga powinna być neutralna i naturalna. Kolor Baltic Seaside Kaczkan Premium będzie perfekcyjny

Zdjęcie: Fotomohito

Czym jest styl japandi w aranżacji wnętrz?

Nazwa „japandi” to zbitek dwóch słów: „Japan” i „scandi”. Oznacza więc wnętrze urządzone w stylu japońskim i skandynawskim jednocześnie.

Jak to możliwe, że dwie stylistyki z dwóch różnych krańców świata „spotkały się” w jednym trendzie? To dlatego, że w rzeczywistości wnętrza japońskie i skandynawskie bardzo wiele łączy.

Japońskie domy są urządzone z prostotą i harmonią, podobnie jak duńskie czy szwedzkie. Liczy się w nich obecność naturalnych materiałów – drewna, kamienia, bawełny, lnu.

Kolorystyka jest jasna, a dodatki – nieliczne, ale starannie przemyślane. Meble nie mają ozdób. Są minimalistyczne, wygodne i praktyczne.

Projekt: MS Pracownia. Styl japandi nie lubi kontrastów. Woli wnętrza ton w ton. Na zdjęciu podłoga w kolorze California Dream House

Zdjęcie: Fotomohito

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi? Najważniejsze zasady

Wnętrze urządzone w stylu japandi cechuje się prostotą, elegancją i harmonią. Oto najważniejsze elementy, które pozwolą na stworzenie takiej aranżacji!

  • Kolorystyka: opiera się na jasnych, naturalnych barwach, takich jak biel, beże, kolory ziemi, jasne szarości (popielata, gołębia) i odcienie drewna. Jasne kolory powiększają optycznie i rozjaśniają przestrzeń, a barwy ziemi wprowadzają naturalny klimat.
  • Naturalne materiały: wnętrze urządzone w stylu japandi kocha materiały bliskie naturze, takie jak drewno, kamień, ceramika i tkaniny. Popularne gatunki (i kolory) drewna to jasny dąb, brzoza, jesion, ale też te ciemniejsze, o miodowym czy orzechowym odcieniu – teak, orzech itd. Jeśli ceramika – to prosta i nieszkliwiona. Jeśli tkaniny – to bawełna czy len w kolorach neutralnych. Do tego kamień, ale nie w postaci białego, użyłkowanego marmuru, ale szarego granitu, piaskowca czy nawet kamieni polnych.
  • Meble: proste, raczej bez ozdób, ale eleganckie i wysokiej jakości. Najlepszy wybór to meble drewniane, ewentualnie z metalowymi wykończeniami, które nadają im nowoczesny wygląd.
  • Oświetlenie: styl japandi zakłada prostotę i zamiłowanie do natury. Nie pasują tu więc dekoracyjne żyrandole, kryształki, przeskalowane lampy, mocne wzory. Oświetlenie powinno być dyskretne i mało widoczne.
  • Dodatki: minimalizm stylu japandi ocieplają naturalne i przytulne dodatki, takie jak koce, pledy, zasłony czy nieliczne rzeźby i obrazy. Kolorystyka? Oczywiście barwy ziemi, biel, ewentualnie czerń w akcentach.
  • Rośliny: styl japandi to także obecność żywych roślin doniczkowych we wnętrzu. Wybierz takie, które wprowadzają spokojny, harmonijny klimat. Mogą to być typowo japońskie rośliny jak np. bambus, fatsja japońska, fikus Benjamina albo nawet drzewko bonsai. I koniecznie wstaw je do minimalistycznych, naturalnych doniczek z kamienia, ceramiki lub bambusa.

Projekt: MS Pracownia. W stylu japandi liczy się kontakt z naturą – tą za oknem i tą we wnętrzu, pod postacią roślin doniczkowych. Na zdjęciu podłoga w kolorze Champagne

Zdjęcie: Fotomohito

Jaka podłoga do wnętrza w stylu japandi?

Najważniejsza, aby podłoga była prosta, elegancka i bardzo naturalna jednocześnie. Wszystkie te wymagania spełnia podłoga drewniana.

Zainspiruj się: Jodełka francuska – ponadczasowy wzór podłogi drewnianej

W tradycyjnych domach Skandynawii czy Japonii stosowano litą deskę podłogową, która jednak miała swoje ograniczenia – wysychała czy trzeszczała. Dzisiaj najlepszym rozwiązaniem jest podłoga wielowarstwowa, taka jak dwuwarstwowe podłogi drewniane Kaczkan Premium.

Jaki wzór podłogi wybrać do aranżacji japandi? Zwróć uwagę, że powinien być jednolity, spokojny i stonowany. Odpadają więc podłogi z bardzo wyraźnym rysunkiem słojów i sęków, tak lubiane w stylu rustykalnym czy country.

W przypadku podłóg Kaczkan Premium zamiast klasy Country wybierz klasę Rustical Premium lub nawet Natur, z jednolitą kolorystyką w obrębie deski, bez przebarwień czy pęknięć.

Zainspiruj się: Natur, Rustical czy Country – jak wybrać podłogę idealną?

Projekt: Do naturalnego stylu japandi pasuje podłoga Kaczkan Premium Baltic Seaside. Jest chłodna i jasna

Zdjęcie: Fotomohito

Co do sposobu ułożenia podłogi – wybór jest spory. Najbardziej oczywiste rozwiązanie to długie deski czyli ProDeska Dwuwarstwowa. Taki układ nada wnętrzu spokojny i pełen harmonii charakter.

Jeśli jednak podobają Ci się podłogi ułożone w jodełkę, możesz je zastosować także w stylu Japandi. Ważne, by wybrać jak największy rozmiar deszczułek, zwłaszcza w przypadku wyrazistszej jodełki francuskiej (Chevron 45) czy węgierskiej (Chevron 22). Ciekawie wygląda także klasyczna jodełka, czyli Simple Living.

Jaka kolorystyka drewnianej podłogi będzie najlepsza do stylu japandi? Taka, która odzwierciedla surowe drewno dębowe. W przypadku lakierów półmatowych i matowych UV do stylu japandi fantastycznie pasują takie kolory podłóg Kaczkan Premium jak Noble of the Forest, a jeśli wolisz jaśniejszy, nieco pastelowy odcień – Baltic Seaside i Pure Forest 045.

Jeśli lubisz podłogę wykończoną naturalnymi olejami hybrydowymi, do stylu japandi wybierz takie kolory jak Pure Forest 418 czy Wild in the Woods.

Projekt: W stylu japandi liczą się naturalne materiały – jak drewno, plecionki, sznurki. Na zdjęciu podłoga w kolorze Baltic Seaside ułożona we wzór klasycznej jodełki Simple Living

Zdjęcie: Fotomohito

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje