Kaczkan - Premium Wooden Floors

Układanie deski podłogowej – przydatne informacje o montażu

10.04.2024Czas czytania: 5 min.

 • #porady

Podłogi drewniane są ponadczasowe, trwałe i eleganckie. To rozwiązanie na lata i szlachetna baza do wielu różnorodnych aranżacji wnętrz. Jednak aby prezentowały się efektownie i służyły wiele lat, trzeba je odpowiednio zamontować. Podpowiadamy, co warto widzieć o montażu deski podłogowej.

Nowoczesne technologie sprawiają, że deski podłogowe układa się dziś szybko i bez problemów. Należy jednak zapoznać się wcześniej z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego, czym charakteryzuje się drewno jako materiał naturalny oraz jak uniknąć błędów, montując drewnianą podłogę.

W artykule znajdziesz informacje, jak przygotować pomieszczenie przed montażem deski podłogowej oraz w jakich warunkach przechowywać same deski. Doradzimy również, jakie podłoże wybrać oraz jak krok po kroku ułożyć podłogę w systemie z klejem lub bez kleju.

Montaż deski podłogowej – jak przygotować warunki? 

Pierwsza bardzo ważna wskazówka – montaż podłogi powinien być ostatnią czynnością w trakcie całego procesu wykończenia lub remontu pomieszczenia. Jeśli jednak po ułożeniu podłóg musisz prowadzić jeszcze jakieś prace, zwróć uwagę na to, aby dobrze zabezpieczyć podłogę, np. tekturą falistą (falą do dołu) oraz folią.

Zanim zabierzesz się do montażu desek podłogowych, czeka Cię wybór odpowiednich desek. Zdecydowanie polecamy deski warstwowe – takie jak dwuwarstwowe podłogi drewniane Kaczkan Premium. Wyróżnia je wyjątkowo łatwy montaż, porównywalny do układania paneli podłogowych, oraz bardzo wysoka jakość na lata.

Przeczytaj na blogu: Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe – panele czy deski?

Przed ułożeniem podłogi koniecznie zapoznaj się z instrukcją montażu, którą dostarcza producent podłogi. Znajdziesz tam informacje, jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie, jak przygotować podłoże oraz podkłady pod podłogi.

Projekt:

Zdjęcie: Fotomohito

Jeśli planujesz samodzielne ułożenie podłogi, oprócz wspomnianych podkładów i folii, potrzebujesz również narzędzi, takich jak piła, miara, dobijak, kliny dystansowe. Rekomendujemy jednak zlecenie montażu podłogi drewnianej profesjonalistom. To gwarancja, że zostanie ułożona szybko, fachowo i bez błędów.

Odpowiednie przechowywanie desek przed układaniem

Pamiętaj, że paczki z podłogą należy przechowywać w odpowiednich warunkach:

 • temperatura w pomieszczeniu, w którym planujesz montaż podłogi, powinna wynosić od 18 do 24 stopni Celsjusza;
 •  optymalna wilgotność powietrza to od 40 do 60%.

Zwróć również uwagę, aby paczki z deskami podłogowymi rozpakowywać tuż przed samym montażem. Wilgotność drewna powinna wtedy wynosić ok. 7%.

Przygotowanie podłoża i podkładu

Przed montażem deski podłogowej koniecznie trzeba też upewnić się, czy podłoże zostało odpowiednio przygotowane. Powinno być suche, równe, wolne od rys i spękań. Zwróć też uwagę na:

 • wytrzymałość podłoża i wiązania klejowego – powinna ona wynosić ok. 20 Mpa na ściskanie i min. 2,0-3,0 N/mm2 na ścinanie;
 • równość posadzki – prześwity pod łatą 2 m nie mogą być większe niż 2-3 mm;
 • odpowiednią wilgotność posadzki – w przypadku jastrychu cementowego to 2%, w przypadku jastrychu anhydrytowego – 0,5%;
 • jeśli planujesz ogrzewanie podłogowe, optymalna wilgotność posadzki dla jastrychu cementowego to 1,8%, zaś dla jastrychu anhydrytowego 0,3%.

Układanie podłogi drewnianej – najważniejsze informacje

Jeśli podłoże i same materiały zostały już odpowiednio przygotowane, czas na montaż. Kluczową wskazówką jest odpowiednia temperatura i wilgotność w trakcie układania podłóg. Podobnie jak w trakcie przechowywania drewnianych desek, optymalna będzie temperatura pokojowa, czyli od 18 do 24 stopni Celsjusza.

Zwróć również uwagę, aby wilgotność powietrza nie przekraczała 60% i nie była niższa niż 40%.

Podłoże i podkład – dlaczego są tak ważne?

W roli podłoża najlepsza będzie idealnie równa wylewka betonowa lub posadzka z masy samopoziomującej. Jeśli nie jest możliwe uzyskanie takiego podłoża, rozwiązaniem może być wyrównanie podłoża przy pomocy np. płyt OSB.

Na tak przygotowaną posadzkę rozkłada się folię paroizolacyjną, która chroni przed wilgocią, a następnie podkłady. Dają one izolację termiczną podłogi oraz chronią przed hałasem. Dodatkowo likwidują drobne nierówności, które mogą pojawić się na wylewkach, co zwiększa stabilność i trwałość podłogi.

Popularne rodzaje podkładów to:

 • podkłady z pianki polietylenowej – łatwe do ułożenia, ale o dosyć niskiej wytrzymałości i innych parametrach;
 • podkłady z polistyrenu ekstrudowanego – łatwe w układaniu, o lepszych parametrach, dobrej izolacji termicznej i akustycznej;
 • maty kwarcowe – nowoczesnej podkłady o bardzo dobrych parametrach, jak opór cieplny czy wytrzymałość, droższe niż inne rozwiązania;
 • podkłady z materiałów ekologicznych, jak korek czy włókna drzewne – zrównoważone, pozyskiwane z odnawialnych materiałów, odporne, ale niektóre mogą chłonąć wilgoć.

Sprawdź fakturę drewna przed układaniem

Przed układaniem parkietu zwróć też uwagę na fakturę desek. Drewno to materiał naturalny, co oznacza, że tak jak nie ma dwóch takich samych drzew, tak każda deszczułka jest inna.

Projekt:

Zdjęcie: Alaska z kolekcji Top of the World

Projekt: Marta Czerkies

Zdjęcie: Bernadetta Kuczyńska

Producenci oferują możliwość wyboru podłóg drewnianych z podziałem na ich klasy (selekcje). Dzięki temu każdy inwestor może liczyć, że otrzyma podłogi o wyglądzie, jaki mu odpowiada. Zawsze jednak można dodatkowo ułożyć deski o mniej korzystnej fakturze w miejscach, w których będą stać później meble.

Zainspiruj się:

Projekt Bałtyk to połączenie pasji do drewna i sztuki

Pomysł na jodełkę francuską: eleganckie wnętrze 100-letniej kamienicy w Sopocie

Układanie podłogi na klej

Deski podłogowe można układać na klej lub pływająco – bez użycia kleju. W przypadku desek klejonych montaż podłogi powinien wyglądać krok po kroku w taki sposób.

 1. Posadzkę odkurz i zagruntuj.
 2. Używaj wyłącznie klejów przeznaczonych do podłóg drewnianych, spełniających odpowiednie wymagania. Producent podłóg drewnianych Kaczkan zaleca korzystanie z klejów poliuretanowych, syntetycznych i hybrydowych.
 3. Przy nakładaniu korzystaj z odpowiednich narzędzi, np. szpachli zębatej.
 4. Deski ubrudzone klejem oczyszczaj na bieżąco, ściśle według wskazań producenta kleju.
 5. Układanie desek podłogowych rozpocznij od narożnika ściany. Pióro deski powinno być skierowane do siebie.
 6. Nie zapomnij o szczelinach dylatacyjnych, które oddzielają podłogę od ściany i innych elementów konstrukcji budynku. Jeśli ich nie zrobisz, podłoga może się odkształcać. Do wyznaczania dylatacji służyć mogą kliny odległościowe 10-15 mm, a do ich ukrywania – listwy.

Układanie podłogi bez kleju

 1. W przypadku układania podłogi bez kleju przygotowanie podłoża wygląda podobnie – musi być ono czyste, stabilne i wyrównane.
 2. Ułóż folię paroizolacyjną, stosując zakładkę. Na folii powinny się następnie znaleźć podkłady przylegające do siebie i złączone taśmą.
 3. Deski układaj od narożnika ściany, pamiętając o zachowaniu odpowiednich dylatacji.

Drewniana podłoga, która jest prawidłowo zamontowana, będzie służyć przez wiele lat. Odpowiednie przygotowanie podłoża, dobór właściwych materiałów i precyzyjny montaż zapobiegają skrzypieniu, rozchodzeniu się desek i powstawaniu uszkodzeń.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady