Kaczkan - Premium Wooden Floors

Natur, Rustical czy Country – jak wybrać podłogę idealną?

12.09.2022Czas czytania: 5 min.

  • #porady

Na to, jak ostatecznie będzie się prezentować podłoga drewniana, ma wpływ wiele czynników. Liczą się przede wszystkim gatunek i kolor drewna, a także rozmiar, kształt, sposób wykończenia oraz ułożenia parkietu. Jednak to nie wszystko. Istotne znaczenie dla efektu ma również usłojenie desek podłogowych, Liczba oraz wielkość sęków itp. Jak więc wybrać podłogę idealną?

Na początek warto zdać sobie sprawę, że nie ma dwóch identycznych desek. Nawet w obrębie jednego gatunku drewno charakteryzuje się różnorodnością w zakresie kolorystki, układu włókien, słojów oraz sęków. Decydując się na drewnianą podłogę trzeba więc liczyć się z tym, że poszczególne deski będą się od siebie nieco różnić. Czy wobec tego jesteś zdany na przypadek? Absolutnie nie!

Podłoga drewniana – solidny fundament każdego wnętrza

Renomowani producenci podłóg drewnianych, jak firma Kaczkan, zdają sobie sprawę, jak ważny jest to element wystroju wnętrza. Podłoga nierzadko decyduje o charakterze pomieszczenia.

Aby ułatwić Ci wybór i zagwarantować, że otrzymasz spójny produkt o oczekiwanych walorach estetycznych, firma Kaczkan starannie selekcjonuje deski pod kątem rysunku i usłojenia drewna.

Porządkowaniem tego naturalnego bogactwa zajmują się doświadczeni eksperci. W oparciu o walory estetyczne poszczególnych desek dwuwarstwowych dzielą je oni na klasy wizualne. W tym miejscu warto podkreślić, że klasy te w żaden sposób nie odnoszą się do jakości drewna, jego właściwości mechanicznych (jak twardość i ścieralność), czy reakcji na czynniki zewnętrzne (zmiany temperatury lub wilgotności powietrza).

Firma Kaczkan posiada w swojej ofercie pięć szczegółowo scharakteryzowanych klas: Natur, Rustical Premium, Country, Living oraz MIX. Czego możesz oczekiwać od każdej z nich?

Natur – maksymalna elegancja

Klasa Natur to gwarancja jednolitej kolorystyki i zróżnicowanego układu słojów w obrębie deski. Rysunek drewna urozmaicają jedynie niezgrupowane sęki w kolorze drewna, których średnica nie przekracza 7 mm.

Zdjęcie: Podłoga Chevron 45. Klasa drewna NATUR, kolor Grey Moon

Zdjęcie: Kolekcja Simple Living. Klasa drewna NATUR, kolor Grey Moon

Parkiet jest pozbawiony przebarwień, pęknięć, zepsutych sęków czy drewna bielastego. Dopuszczalny jest za to błyszcz, czyli charakterystyczne dla dębiny smugi i pasemka o wyraźnym połysku. Ze względu na to, że naturalne drewno w różny sposób wchłania pigment, deski w obrębie jednej partii mogą nieznacznie różnić się w tonacji.

Zdjęcie: Wędzona podłoga ONYX z kolekcji Simple Living. Klasa drewna NATUR

Zdjęcie: Wędzona podłoga ONYX z kolekcji Simple Living. Klasa drewna NATUR

W klasie Natur masz do wyboru proste deski dwuwarstwowe o zróżnicowanych wymiarach, a także jodłę francuską, klasyczną i węgierską. W każdym przypadku uzyskasz nienagannie elegancką, neutralną podłogę, która doskonale sprawdza się w prostych, stonowanych aranżacjach.

Zdjęcie: Kolekcja PROdeska. Klasa drewna NATUR, kolor Grey Moon

Rustical Premium – kwintesencja naturalnego piękna

W klasie Rustical Premium znajdziesz deski dwuwarstwowe o zróżnicowanej kolorystyce i zawiłym, nieregularnym układzie słojów. Dopuszcza się naturalne przebarwienia, a także drobne, pojedyncze pęknięcia wypełnione szpachlą.

Zdjęcie: Kolekcja Simple Living. Klasa drewna RUSTICAL PREMIUM, kolor Pure Forest

Zdjęcie: Podłoga Chevron 45. Klasa drewna RUSTICAL PREMIUM, kolor White Truffle

Możliwe są małe i średnie sęki o średnicy do 15 mm – dla desek dwuwarstwowych o szerokości 70 i 90 mm oraz do 20 mm – w deskach o szerokości 120, 150 i 190 mm. Te cechy dodają podłodze autentyczności, zachowując przy tym jej elegancki wygląd.

Zdjęcie: Wędzona podłoga ONYX z kolekcji Simple Living. Klasa drewna RUSTICAL PREMIUM

Zdjęcie: Kolekcja Simple Living. Klasa drewna RUSTICAL PREMIUM, kolor Coffee

Klasa Rustical Premium pasuje do wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Oferuje takie samo bogactwo formatów i wymiarów jak klasa Natur. Niezależnie od tego, czy wybierzesz proste deski, jodełkę francuską czy klasyczną, zawsze otrzymasz to, co najlepsze w zdrowym dębowym drewnie.

Country – bogactwo charakteru drewna

Jeśli jesteś koneserem drewna i zależy Ci na podkreśleniu przytulnego domowego charakteru wnętrza, zwróć uwagę na klasę Country. Prezentuje ona najpełniej prawdziwą strukturę i naturalne bogactwo dębowych desek.

Zdjęcie: Kolekcja PROdeska. Klasa drewna COUNTRY, kolor Grey Shadow Country

Możesz liczyć na zróżnicowaną kolorystykę w obrębie jednej deski i całkowicie nieregularny układ słojów. Pojawiają się też przebarwienia, biel, spękania i zakorki oczyszczone z resztek kory, jak również zdrowe i zepsute sęki o nieograniczonej wielkości. Wszystkie pęknięcia, miejsca po sękach i zakorkach wypełnione są szpachlą. Naturalnie, dopuszczalny jest również typowy dla dębiny błyszcz.

Urok klasy Country najlepiej wydobywają deski dwuwarstwowe o szerokości 150 i 190 mm. Dodatkowo możesz go podkreślić decydując się na podłogę olejowaną. Tego typu deski podłogowe świetnie wpisują się w estetykę wnętrz boho i modern country. Pasują też do aranżacji loftowych i rustykalnych.

Living – intrygujący urok prostoty

Urozmaicona kolorystyka, dowolny układ słojów, a także wyraźne przebarwienia ze zdrowym bielem występującym wewnątrz lub na krawędzi klepki – oto wyróżniki klasy Living. Znajdziesz tu także inne naturalne cechy drewna dębowego, takie jak czerwień bielu, sinizna drewna oraz połyskujące pasemka lub smugi, czyli błyszcz.

Zdjęcie: Kolekcja Simple Living. Klasa drewna LIVING, kolor Vanilla

Deski klasy Living dostępne są w formacie jodełki klasycznej, co dodatkowo podkreśla intrygujący charakter podłogi. Jasne smugi tworzą niepowtarzalny efekt parkietu, który – dzięki prostemu układowi słojów – pozostaje stonowany i spokojny w odbiorze.

MIX, czyli to co najlepsze w naturze

Jeśli chcesz ułożyć na podłodze wzór klasycznej jodły, możesz też sięgnąć po klasę MIX. Łączy ona w sobie najlepsze cechy klas Natur i Rustical Premium. Charakteryzuje się deskami o zróżnicowanej kolorystyce w obrębie jednej partii produkcyjnej. Możliwe jest występowanie drobnych, pojedynczych pęknięć wypełnionych szpachlą, przebarwień, małych i średnich sęków do 15 mm. Dopuszcza się też błyszcz.

Zdjęcie: Kolekcja Simple Living. Klasa drewna MIX, kolor White Truffle

Dzięki starannej selekcji i wyróżnieniu aż pięciu wizualnych klas desek dwuwarstwowych Kaczkan możesz idealnie dopasować wygląd podłogi do swojego wnętrza. Luksusowo i elegancko czy po domowemu i przytulnie? Decyzja należy do Ciebie! Kaczkan zawsze daje Ci podłogi drewniane z klasą.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady