Kaczkan - Premium Wooden Floors
Pure forest

Drewniana podłoga w kuchni – czy to dobry pomysł?

29.11.2024Czas czytania: 5 min

  • #porady

Płytki wydają się oczywistym wyborem na kuchenną podłogę. Ale – czy jedynym? Wbrew pozorom drewno może być równie dobrym rozwiązaniem! Ten naturalny, trwały, a przy tym niezwykle przyjemny w użytkowaniu i estetyczny materiał doskonale sprawdzi się jako pokrycie podłogi również w kuchni!

Poznaj wszystkie zalety, ale też wady tego rozwiązania, dowiedz się, jakie wzory możesz stworzyć z pomocą drewnianej podłogi, oraz który typ będzie najlepszy – parkiet, deska warstwowa czy lita? Zapraszamy do lektury!

Zalety i wady drewnianej podłogi w kuchni

Drewniana podłoga w kuchni doda wnętrzu ciepła i elegancji, sprawiając, że pomieszczenie będzie przytulne, a przebywanie w nim stanie się prawdziwą przyjemnością!

Chociaż wiele osób sądzi, że drewno lepiej sprawdza się w salonie czy sypialni, w rzeczywistości może być świetnym wyborem także do kuchni – wymaga tylko odrobinę troski. Oczywiście, takie rozwiązanie ma także pewne minusy, które warto znać, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Poniżej opisaliśmy wady i zalety tego rozwiązania.

Niekwestionowane zalety podłogi drewnianej w kuchni to:

  • przytulność – drewno dodaje wnętrzu naturalnego ciepła i sprawia, że kuchnia naprawdę staje się „sercem domu”
  • estetyka – podłogi wykonane z drewna są ponadczasowe i eleganckie, dzięki czemu pięknie wyglądają w każdym wnętrzu;
  • trwałość – przy prawidłowej pielęgnacji, drewniane podłogi – mimo niesprzyjających warunków – bez problemu mogą wytrzymać dekady;
  • wygoda – drewno jest bardziej miękkie i wygodne w użytkowaniu niż płytki;
  • wszechstronność – naturalny budulec dostępny w różnych kolorach i typach wykończeń można z łatwością dopasować do każdej aranżacji.

Jeśli chodzi o wady, drewniana podłoga może być bardziej podatna na zniszczenia spowodowane zalaniem – wszelkie wilgotne plamy należy jak najszybciej wytrzeć! Poza tym drewno potrzebuje nieco więcej troski niż płytki. Wymaga między innymi regularnej konserwacji odpowiednimi preparatami – lakierem lub olejem.

Zainspiruj się! Jodełka francuska – ponadczasowy wzór podłogi drewnianej

Projekt: AP DiZAJN

Zdjęcie: Bartłomiej Chęciński

Jakie drewno wybrać?

Drewno jak najbardziej nadaje się na kuchenną podłogę, ale nie każde. Szukając odpowiedniego gatunku, warto wybierać te o szczególnie dużej wytrzymałości i odporności na wilgoć. Najbardziej polecane są:

  • jesion – jest giętkie i lekkie, ale również bardzo trwałe. Z łatwością poradzi sobie ze wszystkimi kuchennymi wyzwaniami,
  • klon – drewno klonowe jest twarde, gęste i gładkie. Jest odporne na zużycie i plamy, co sprawia, że to praktyczny wybór do pomieszczeń, które są często używane. Jasna, neutralna tonacja drewna będzie świetnie pasować do różnych stylów aranżacji,
  • drewno egzotyczne – rosnące często w ciepłym i bardzo wilgotnym klimacie drewno egzotyczne, takie jak merbau lub jatoba, jest odporne na zamoczenia, ale także zniszczenia. Dodatkowo wymienione gatunki mają piękne odcienie. Jatoba, zwana również wiśnią brazylijską, wyróżnia się czerwonym zabarwieniem, a merbau głęboką, ciepłą tonacją w kolorze nasyconego brązu. Warto również dodać, że drzewo to jest jednym z najtwardszych na Ziemi!

Zdjęcie: Champagne z kolekcji Top of the World

Wzory podłogi drewnianej

Nie tylko wybór gatunku drewna, lecz również sposób ułożenia parkietu ma ogromny wpływ na wygląd kuchni. Wśród propozycji Kaczkan znajdziesz kilka rozwiązań, które będą idealnie pasować do różnych aranżacji. Dostępne rozwiązania to:

  • ProDeska – nowoczesna, dwuwarstwowa deska, która nie wymaga dodatkowego wykończenia. Jest trwała i wszechstronna. Stwarza mnóstwo możliwości aranżacji – również w kuchni.
  • ProParkiet Simple Living – to elegancka podłoga o deszczułkach ułożonych pod kątem 90°, stworzona z myślą o klasycznej jodełce. Kąt prosty sprawia, że podłoga jest interesująca, ale bardzo spokojna w odbiorze. Dodatkowo szeroka paleta wykończeń i kolorów pozwala na dopasowanie tej propozycji do Twojej wizji wnętrza.
  • ProParkiet Chevron 45 – jodełka francuska, czyli podłoga z klepek ułożonych pod kątem 45°, była popularna na francuskich dworach. Ta propozycja jest wyjątkowo elegancka i dynamiczna, świetnie wygląda w klasycznych, ale też nowoczesnych wnętrzach.
  • ProParkiet Chevron 22 – jodełka węgierska, w której deszczułki są przycięte pod kątem 22.5°, jest nieco spokojniejsza od francuskiej, ale wciąż dodaje wnętrzu charakteru. To świetny wybór dla nowoczesnych, industrialnych projektów.

Zdjęcie: Fotomohito

Typy podłogi drewnianej

Kolejną ważną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę, planując podłogę w kuchni, jest typ drewna. W Kaczkan znajdziesz różne opcje – każda z nich ma swoje unikatowe właściwości, a dodatkowo odpowiada różnym potrzebom oraz gustom. Przyjrzyjmy się im!

Parkiet

Parkiety Kaczkan składają się z klepek, które można ułożyć w różne wzory – na przykład jodełkę węgierską lub francuską. Dodają wnętrzom klasycznego wyrafinowania, a przy tym są bardzo trwałe. Parkiety Kaczkan dostępne są w różnych typach wykończeń i kolorach.

Deski podłogowe warstwowe

Deski podłogowe dwuwarstwowe składają się z wierzchniej warstwy, wykonanej ze szlachetnego dębu, oraz warstwy podkładowej, zrobionej z drewna drzew iglastych. Dzięki temu łączą trwałość i piękno różnych gatunków. Są również szybkie w montażu i nie wymagają dodatkowego wykończenia. Co więcej, propozycje Kaczkan doskonale przewodzą ciepło, można więc układać je na ogrzewaniu podłogowym!

Deski podłogowe lite

Podłogi lite robione są z jednego kawałka drewna. Wyróżniają się ponadczasową urodą i trwałością. Drewno lite można odnawiać wiele razy, co sprawia, że jest inwestycją na lata!

Zainspiruj się! Jak wybrać drewnianą podłogę krok po kroku?

Zdjęcie: Fotomohito

Jasne czy ciemne podłogi w kuchni?

Wybór pomiędzy jasną a ciemną podłogą w kuchni zależy od estetyki – ale aspekty praktyczne również nie są bez znaczenia. Jasne podłogi sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze. Dodają projektowi świeżości oraz nowoczesności. W naturalny sposób odbijają światło, co sprawia, że świetnie nadają się do niewielkich, ciemnych wnętrz.

Warto jednak pamiętać, że im jaśniejsza podłoga, tym lepiej widoczne są na niej zabrudzenia. Dlatego klepka w pastelowym kolorze może wymagać częstszego mycia.

Z kolei ciemna podłoga dodaje projektom elegancji oraz przytulności. Stworzy również ciekawy kontrast z jasnymi szafkami i blatami, tworząc wyszukany, ale przy tym niezwykle harmonijny rezultat. Trzeba niestety mieć na uwadze, że ciemne kolory mogą optycznie pomniejszać przestrzeń.

Zdjęcie: Fotomohito

Jaki pielęgnować podłogę z drewna w kuchni?

Podłogę drewnianą trzeba przede wszystkim regularnie zamiatać oraz odkurzać. Drobinki zabrudzeń mogą rysować parkiet, dlatego warto je usuwać na bieżąco. Poza tym drewno wymaga także regularnego mycia. W tym celu najlepiej stosować detergenty stworzone z myślą o pielęgnacji tego naturalnego materiału.

Ważne jest również, by w przypadku zalania lub poplamienia podłogi, jak najszybciej usuwać brud oraz płyny. Pozostawione, mogą wsiąknąć w parkiet, tworząc nieestetyczne przebarwienia.

Raz na jakiś czas – średnio co pół roku lub, jeśli podłoga jest intensywnie użytkowana, co trzy miesiące – drewnianą podłogę należy zaimpregnować. Dzięki temu na dłużej zachowasz jej estetykę i funkcjonalność.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady