Kaczkan - Premium Wooden Floors

Jodełka francuska – ponadczasowy wzór podłogi drewnianej

27.07.2022Czas czytania: 6 min.

  • #porady

Dawniej zdobiła podłogi pałaców i paryskich kamienic. Dziś równie często można ją spotkać i w podmiejskich willach, i w nowoczesnych apartamentach, a nawet mieszkaniach w bloku. Drewniany parkiet w jodełkę przez lata nie stracił nic ze swojej elegancji, a jodła francuska przeżywa właśnie renesans. W czym tkwi jej ponadczasowy urok? Dlaczego warto mieć na podłodze ten modny wzór i jakie są alternatywy?

Ekskluzywny wzór parkietu, który podkreśla klasę wnętrza

Drewniane podłogi układać można na wiele różnych sposobów, a każdy z nich wpływa na odbiór wnętrza. Może nie tylko pomóc skorygować optycznie proporcje pomieszczenia, ale też zdecydować o jego charakterze. Jodełka francuska przyciąga wzrok i zdecydowanie podkreśla ekskluzywny styl aranżacji.

Do ułożenia znanego od wieków schematu niezbędne są klepki, w których krótsze boki przycięto pod kątem 45 stopni. Dzięki temu tworzą na podłodze charakterystyczny grot strzały. Rezultat zależy od gatunku drewna, wielkości klepek oraz sposobu wykończenia podłogi.

Projekt: Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Fotomohito

Naturalny urok drewna można podkreślić za pomocą lakieru lub olejowosku, w pierwszym przypadku decydując się na połysk albo mat. Rodzaj wykończenia przekłada się nie tylko na walory estetyczne, ale również na cechy funkcjonalne oraz sposób pielęgnacji parkietu.

Dekoracyjny charakter francuskiej jodły sprawia, że jest ona wręcz idealna do klasycznych wnętrz w stylu retro. Klimat pałacowego luksusu stworzysz zestawiając ją z bogato zdobionymi, drewnianymi meblami, tradycyjnymi, ciężkimi zasłonami oraz dywanami. Marzy Ci się salon w stylu angielskim albo prowansalskim? Taka podłoga będzie do niego pasować.

Po ten wzór możesz także bez obaw sięgnąć, jeśli wolisz bardziej nowoczesny wystrój. Jodełka francuska świetnie wypada w połączeniu ze skandynawską estetyką, opartą na prostocie i funkcjonalności. Sprawdza się również jako ciekawy element dekoracyjny minimalistycznych pomieszczeń – zwraca uwagę formą, ale nie daje wrażenia przeładowania. Harmonijnie dopełnia aranżacje zgodne z coraz bardziej popularną w ostatnim czasie filozofią japandi.

Producenci podłóg oferują dziś deski przygotowane do stworzenia tego szlachetnego schematu. Nie trzeba martwić się precyzyjnym przycinaniem klepek pod właściwym kątem, a parkiet nadaje się do użytkowania od razu po ułożeniu.

Projekt: MS Projekt

Zdjęcie: Fotomohito

W kolekcji Chevron 45 od Kaczkan znajdziesz jodełkę francuską w dwóch rozmiarach: 10 x 90 x 610 mm i 10 x 120 x 880 mm. Bogata gama dostępnych wykończeń, kolorów i klas drewna, pozwala nawet najbardziej wymagającym klientom idealnie dopasować podłogę do wnętrza. Co więcej, warstwowa budowa desek umożliwia ich stosowanie również na ogrzewaniu podłogowym.

Jodełka francuska a klasyczna i węgierska – jakie są różnice?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wzór jodełki, oprócz odmiany francuskiej, występuje jeszcze w dwóch wersjach: węgierskiej i klasycznej. Różnią się one od siebie kształtem drewnianych deszczułek.

Zdjęcie: Jodełka Węgierska Chevron 22

Jodła węgierska powstaje z desek przyciętych pod kątem 60°. Po złożeniu tworzą one ze sobą szerszy kąt niż przy jodle francuskiej, co pozwala uzyskać bardziej subtelny efekt. To dobry wybór w sytuacji, kiedy nie chcesz zbyt mocno akcentować podłogi, a jednocześnie zależy Ci na optycznym poszerzeniu pomieszczenia.

Klasyczna jodełka – inaczej nazywana też angielską – powstaje natomiast z deszczułek prostokątnych. Układa się je w taki sposób, aby krótszy bok jednej klepki łączył się z dłuższym bokiem drugiej klepki pod kątem prostym.

Zdjęcie: Jodełka klasyczna kolekcja Simple Living

To bardzo uniwersalny schemat parkietu. W Polsce zyskał dużą popularność w latach 70. i 80. XX wieku. Dziś także ma wielu zwolenników. Najczęściej występuje w wariancie pojedynczym, który pasuje w zasadzie do każdego wnętrza. Rzadziej spotyka się bardziej wymagające wersje: podwójną oraz potrójną, które najlepiej prezentują się wyeksponowane na dużej powierzchni.

Ponadczasowa jodełka węgierska na podłodze

Jodła węgierska w porównaniu z francuską jest szersza, przez co wizualnie sprawia wrażenie spokojniejszej. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, które chcemy optycznie powiększyć. Stworzy harmonijną kompozycję z nowoczesnym i bardziej klasycznym wystrojem.

W ofercie firmy Kaczkan postać jodełki węgierskiej ma parkiet dwuwarstwowy Chevron 22. Dwa dostępne rozmiary: 10 x 90 x 655 mm oraz 10 x 120 x 940 mm, umożliwiają swobodne dopasowywanie podłogi do własnych potrzeb. Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu wnętrza, powinieneś zdecydować się na większe deski. Możesz też wybierać spośród siedmiu kolorów lakieru z kolekcji Top of The World oraz siedmiu odcieni olejowosku Beauty of Oil.

Podłoga Chevron 22 dostępna jest w dwóch klasach drewna: Natur i Rustical Premium. Ta pierwsza sprawdzi się w prostych, stonowanych wnętrzach, których wystrój opiera się na małej liczbie elementów, ograniczonej kolorystyce i kontrastowych dodatkach.

Jeśli natomiast zależy Ci na bardziej swobodnej atmosferze, wybierz drewno w klasie Rustical Premium. Wzór jodły znakomicie podkreśli jego charakter. Dodatkowy, ciekawy efekt wizualny dają fazowane krawędzie oraz szczotkowanie drewna.

Projekt: Jodełka francuska - ONO Grupa

Zdjęcie: ONI Studio

Jodełka klasyczna podkreśli estetykę każdego wnętrza

O popularności klasycznej jodełki decyduje przede wszystkim jej uniwersalność oraz lekkość. Ten schemat drewnianej podłogi równie dobrze sprawdza się w aranżacjach nowoczesnych, skandynawskich, jak też vintage czy glamour. Z powodzeniem możesz go też zastosować urządzając loft. Jodła angielska sprawia, że wystrój nabiera modernistycznego wyrazu. To także doskonały sposób, by nadać mieszkaniu charakter starej kamienicy.

Do stworzenia tego szykownego wzoru przygotowane są dwuwarstwowe deski z serii Simple Living marki Kaczkan. Uniwersalny rozmiar 11 x 70 x 490 mm, pozwala na optymalne zaprezentowanie walorów parkietu, który równie interesująco wygląda w wersji lakierowanej, jak i pokrytej olejem hybrydowym.

Kilkukrotne lakierowanie lub olejowanie, a następnie utwardzanie promieniami UV w procesie produkcji zapewniają podłogom Simple Living podwyższoną wytrzymałość. Dzięki takiej obróbce nie wymagają one żadnych dodatkowych prac wykończeniowych i mogą być użytkowane od razu po ułożeniu.

Zdjęcie: Jodełka klasyczna to synonim eleganckiej i estetycznej podłogi

Do wyboru jest wiele kolorów lakieru oraz oleju hybrydowego, a także trzy klasy drewna. Spośród nich szczególnie polecamy klasę Living, która doskonale podkreśli cechy dębowego parkietu. Możliwość kilkukrotnego odnawiania (cyklinowania) podłogi pozwoli Ci cieszyć się jej naturalnym pięknem przez wiele lat!

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady