Najmodniejsze kolory 2023 – pastele, rudości, pomarańcze, czerwienie
15.02.2023Czas czytania: 5 min.
- #inspiracje
Jakie kolory będą na topie w roku 2023? Do niedawna w domach królowały szarości, zielenie i granaty. Teraz jednak coraz częściej we wnętrzach pojawiają się odcienie ciepłe – rudości, czerwienie, róże. W artykule doradzimy, z czym je łączyć i jakie podłogi Kaczkan Premium najlepiej współgrają z ciepłą paletą.
Jeszcze kilka lat temu w polskich wnętrzach dominowała biel – na wysoki połysk lub ocieplona drewnem w skandynawskim stylu. Potem miejsce bieli zajęła jasna szarość, a w mieszkaniach coraz śmielej zaczęły gościć mocniejsze kolory, wśród nich przede wszystkim granat i butelkowa zieleń.
Rok 2023 będzie jednak należał do ciepłych barw. Róż, a nawet czerwień czy pomarańcz widać już nie tylko w dodatkach, ale także na ścianach czy obiciach mebli. Do jakich wnętrz pasują takie kolory i jakich błędów nie popełnić, aranżując mieszkanie w czerwieni czy różu?
Kolory roku 2023 – czas na czerwienie!
W grudniu 2022 swój kolor roku 2023 ogłosił Instytut Pantone, który co roku prognozuje trendy kolorystyczne na świecie. Wybór Pantone to Viva Magenta – energetyczna intensywna czerwień wpadająca w róż. Inspirowany odcieniem koszenili, ale naturalny i mimo wszystko zgaszony kolor doskonale wpasowuje się w najnowsze wnętrzarskie trendy.
Nieco wcześniej swój kolor roku 2023 ogłosiła marka Benjamin Moore. Jej propozycja to Raspberry Blush, czyli żywy odcień koralowca z domieszką ciepłego różu, radosny i mocno nasycony. I wreszcie kolor roku marki Tikkurila na 2023 – Rosy Moment, czyli pastelowy, przygaszony i ciepły róż wpadający w pomarańcz.
Moda na ciepłe kolory rozkręca się na całego! Widać to już nie tylko w propozycjach prosto ze światowych targów designu, ale także w projektach architektów wnętrz, gdzie zamiast granatu czy ciemnej zieleni coraz częściej pojawiają się takie kolory jak kasztanowy, rudy, oranżowy, bordo, ceglasty, terakota czy różne odcienie różu – zwłaszcza pudrowy i indyjski.
Zainspiruj się Pastelowa elegancja: wnętrza rodzinnego domu w Gdyni
Ciepłe kolory – jak je stosować we wnętrzu?
Kolory z gamy czerwieni, rudości, różu, choć efektowne, są dosyć trudne do zaaranżowania we wnętrzu. Trzeba znać kilka ważnych zasad, by efekt był zadowalający. Oto najważniejsze wskazówki!
- Ciepłe kolory zmniejszają optycznie przestrzeń. Warto więc stosować je z umiarem. Jeśli na ścianie, to tylko jednej. Jeśli na meblu – to łącząc z kolorami neutralnymi i jasnymi jak biele, kolory ziemi, szarości.
- Czerwienie i pomarańcze działają na ludzki umysł pobudzająco. Dodają energii i motywują do działania, ale w nadmiarze mogą wywoływać niepokój, a do wnętrz wprowadzać chaos i bałagan. Nie są wskazane zwłaszcza w miejscach, w których się wypoczywa, czyli w pokojach dziecięcych i sypialniach. Wyjątkiem są kolory mocno zgaszone i bliskie naturze.
- Ciepłe barwy warto ochłodzić przy pomocy kolorów neutralnych. Najlepsza do tego celu będzie biel i jej odcienie (czyli kolory off white – waniliowy, śmietankowy, écru), bardzo jasne szarości (np. popielata i gołębia) i wszystkie kolory drewna.
- Kolory kontrastowe do czerwonego i pomarańczowego to barwy chłodne – przede wszystkim gama niebieskości, od pastelowego błękitu po granatowy. Jeśli je zestawisz razem, otrzymasz kompozycję przykuwającą wzrok, ale trochę męczącą. Lepszym pomysłem jest zestawianie ciepłych odcieni z beżami, kolorami metalicznymi (miedź, złoto, mosiądz) i bardzo jasnymi pastelami.
Zainspiruj się Wild in the woods – kolor inspirowany dziką przyrodą. Podłoga drewniana, która przypomina o różnorodności natury!
Rudości, czerwienie, terakota, ceglasty – jak dobrać kolor podłogi do ciepłych odcieni?
Jaka podłoga będzie najlepszym wyborem do wnętrza, w którym królują ciepłe kolory? Polecamy podłogę drewnianą. Uspokoi ona i nieco zgasi „gorący” odcień, wprowadzi bardziej naturalny klimat, a przy tym masz pewność, że stworzy z kolorem bordowym czy pastelowym różem udany duet.
Przeczytaj także Lekcja o designie – jak tworzyć piękne i funkcjonalne wnętrza?
Z kolekcji kolorów podłóg Kaczkan Premium proponujemy przede wszystkim odcienie odwzorowujące naturalny rysunek i kolor surowego dębowego drewna. W kolekcji podłóg lakierowanych Top of The World będzie to np. podłoga Noble of the Forest. Transparentny lakier UV podkreśla w niej to, co najpiękniejsze – oryginalną barwę i usłojenie dębu. Naturalny kolor podłogi nie będzie się także „gryzł” z ciepłymi, nasyconymi kolorami.
Inna propozycja to podłogi o lekko pastelowym odcieniu, odpowiednie do wnętrz, w których pojawiają się pastele, np. róże.
Z kolekcji Kaczkan Premium Top of The World może to być np. kolor Pure Forest 045, stworzony za pomocą bielącej bejcy. Taki odcień świetnie będzie pasował do pudrowego czy indyjskiego różu, choć już raczej nie do bardziej nasyconych barw jak bordo czy pomarańczowy.
Jeśli wolisz podłogi olejowane, dobrym rozwiązaniem może być podłoga z kolekcji Wild in the Woods, podkreślająca naturalną barwę i strukturę drewna dębowego. Pięknym dopełnieniem ciepłych wnętrz stanie się również jasna podłoga z kolekcji California Dream Kaczkan Premium lub minimalistyczna Pure Forest 418.
Zainspiruj się Modernizm w kolorze pasteli – piękne wnętrze spod kreski Studio Loko
W kolekcji podłóg olejowanych piękną propozycją do wnętrz w ciepłych odcieniach będzie również jasna, neutralna podłoga Grey Shadow oraz ciemniejsza podłoga Coffe. Doskonale współgrają one z kolorem bordowym, innymi odcieniami czerwieni, ale i bielą.