Kaczkan - Premium Wooden Floors

Lekcja o designie – jak tworzyć piękne i funkcjonalne wnętrza?

27.07.2022Czas czytania: 5 min.

  • #inspiracje

Czym jest dobry design w aranżacji wnętrz? Czy to ładny wygląd, czy może po prostu funkcjonalność? Czy da się pogodzić jedno z drugim? I wreszcie – czy lepiej projektować ponadczasowo, czy zgodnie z najnowszymi trendami? Sercem, a może rozumem? Te pytania nurtują architektów, projektantów, designerów i miłośników urządzania wnętrz od zawsze.

Design różne ma oblicza… Inne dla inwestorów, inne dla architektów wnętrz

Dla większości z nas designerski produkt to po prostu produkt ładny i modny. Nieco inaczej widzą to architekci wnętrz. Dla nich design łączy piękno z funkcjonalnością i aspektem użytkowym, a więc tym, do czego dany przedmiot będzie służył.

Nie da się też ukryć, że wielu z nas postrzega design jako coś luksusowego, doskonale zaprojektowanego, ikonicznego. Nie myśli się, że design jest wszędzie wokół nas, że każda rzecz, która nas otacza, została zaprojektowana. Design jest dosłownie na wyciągnięcie ręki!

Jak tworzyć wnętrze z dobrym designem w roli głównej?

Jednym z najważniejszym aspektów projektowania jest dobór odpowiednich materiałów. Mówi o tym Anna Maria Sokołowska, architektka wnętrz, właścicielka pracowni Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz:

Projektując wnętrza, zwracam uwagę również na materiały. Dlaczego? Bo chciałabym, aby z wnętrza korzystało się jak najdłużej. Jakość materiałów i to, jak zostały pozyskane, z jakiego źródła pochodzą ma więc ogromne znaczenie. Każdy przedmiot oceniam w pierwszej kolejności pod względem funkcjonalności. Potem patrzę, jak wygląda, czy jest ładny. W trzeciej kolejności zastanawiam się, z jakiego materiału coś zostało wykonane, czy będzie służyła ta rzecz długie lata” – mówi Anna Maria Sokołowska.

Zdjęcie: Architekt Anna Maria Sokołowska

Materiały są coraz ważniejsze także dla inwestorów. Świadomość proekologiczna rośnie, podobnie jak zainteresowanie przedmiotami i materiałami na lata. Jest to ważne zwłaszcza w czasach, kiedy dosłownie zasypują nas śmieci.

Można powiedzieć, że wracamy do korzeni” – dodaje architektka wnętrz Katarzyna Wietecha, założycielka pracowni Mo Home – „Kiedyś mieliśmy materiały, którym można było nadać nawet po wielu latach drugie życie. Tak było chociażby z podłogami w starych kamienicach, które nawet i dziś potrafią po odświeżeniu wyglądać jak nowe”.

Projekt: Architekt Anna Maria Sokołowska - StodoLove

Projekt: Architekt Anna Maria Sokołowska - StodoLove

Na fali powrotu do naturalnych materiałów klienci coraz chętniej decydują się na podłogi drewniane, które będą pięknie się starzały i wyglądały równie dobrze nawet po wielu latach. Można powiedzieć, że ponadczasowość stała się nowym trendem, także w kontekście less waste i zero waste.

Projekt: Architekt Anna Maria Sokołowska - StodoLove

Jak to jest z trendami? Na co stawiają teraz inwestorzy i architekci?

Wśród trendów i nowych tendencji w aranżacji wnętrz, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, jest to, że od początku pandemii nasze mieszkania stały się naszymi biurami. I w wielu wypadkach okazało się, że wnętrza są zbyt małe lub niefunkcjonalne, pojawiła się więc presja na zmiany. Stąd boom na remonty i modernizacje wnętrz, który można było obserwować przez cały 2020, 2021 i częściowo 2022 rok.

Projekt: Architekt Anna Maria Sokołowska - StodoLove

Lekarstwem na mały metraż okazała się maksymalizacja funkcji. Stolik kawowy, który stał się biurkiem. Stół w jadalni, który służy jako stół konferencyjny dla całe rodziny. Brzmi znajomo? Takie innowacje widać w bardzo wielu polskich domach.

Kolejną zmianą wartą odnotowania jest to, że inwestorzy coraz bardziej doceniają wysokiej jakości materiały i polskie marki. Wspieranie polskich firm, nawet jeśli ich produkty są droższe niż te z sieciówek, można już uznać za nowy polski trend.

„Polskie marki coraz lepiej się rozwijają” – potwierdza Anna Maria Sokołowska – „Mamy świetne produkty, świetne materiały, ogromne możliwości i doskonałych projektantów. Coraz mocniej zaczął też wybrzmiewać trend zero waste i less waste. Dzięki niemu wnętrze staje się unikatowe i szyte na miarę”.

Projekt: Katarzyna Wietecha architekt mo_ho_me - Zabytkowy dom z duszą

Projekt: Katarzyna Wietecha architekt mo_ho_me - Zabytkowy dom z duszą

Podłogi z drewna – moda na podłogi naturalne jest coraz bardziej widoczna

Podłogi drewniane to rodzaj wykończenia, który wybiera dziś coraz więcej klientów. Potwierdzają to obie architektki wnętrz, Anna Maria Sokołowska i Katarzyna Wietecha. Podstawą jest drewno dębowe – ponadczasowe, trwałe, wytrzymałe i pozwalające na jednolite wybarwienie w bardzo wielu kolorach.

Zamiast desek litych stosuje się dziś powszechnie deski warstwowe” – mówi Katarzyna Wietecha – „Mają większą stabilność, są bardziej ekologiczne i możemy zastosować ogrzewanie podłogowe, które w projektach pojawia się bardzo często. Przy deskach warstwowych nie ma też problemu z kurczącym się drewnem”.

Projekt: Katarzyna Wietecha architekt mo_ho_me - Zabytkowy dom z duszą

Projekt: Katarzyna Wietecha architekt mo_ho_me - Zabytkowy dom z duszą

Zaletą nowoczesnej deski podłogowej jest też to, że daje możliwość wyboru spośród różnych sposobów ułożenia, wykończenia i kolorów. Mamy jodłę węgierską, czyli parkiet Chevron 22, jodłę francuską, czyli Chevron 45, dużą szeroką deskę dostępną w różnych formatach i miksie formatów oraz jodełkę klasyczną, odpowiednią do dużych i małych wnętrz. Mamy wreszcie dwa rodzaje wykończeń – olejowosk i lakier – a w ich obrębie szeroką gamę różnych wybarwień.

Które podłogi drewniane wybierają architekci do swoich mieszkań?

Do swojego prywatnego wnętrza wybrałam hybrydę” – mówi Anna Maria Sokołowska  – „Czyli lakier, który jest w supermacie i wygląda jak olej. Zdecydowałam się na to wykończenie od marki Kaczkan, bo chciałam mieć naturalną fakturę i wygląd drewna bez efektu odbicia światła. Takiej podłogi nie trzeba olejować, nie widać też pazurów i wgnieceń”.

Projekt: Architekt Anna Maria Sokołowska - StodoLove

Anna Maria Sokołowska zdecydowała się też na wzór deski, który koresponduje z klimatem współczesnej stodoły, w jakim urządza swoje wnętrze (przebudowane zresztą ze starej stodoły). Wybrana przez nią klasa podłogi Kaczkan to Rustical Premium.

Z kolei Katarzyna Wietecha na dwie kondygnacje swojego domu wybrała olejowosk. Przekonała ją możliwość dodatkowej impregnacji, co przy dwójce dzieci i psie było kuszącą opcją, by poprawić wygląd punktowo podłogi.

Projekt: Katarzyna Wietecha architekt mo_ho_me - Zabytkowy dom z duszą

Z racji na klasyczny wystrój wnętrza zastosowałam jodełkę węgierską w klasie Natur, czyli bez zbędnych sęków” – dodaje Katarzyna Wietecha.

Jakie kolory podłóg są teraz na topie? Obie architektki zgodnie przyznają, że klienci coraz częściej decydują się na pastele. Naturalny dąb jednak nadal jest bardzo popularny, dlatego w projektach spotyka się także połączeni naturalnej kolorystyki z rozbielonymi, łagodnymi pastelami. Duże możliwości wyboru kolorów podłóg Kaczkan pozwalają dobrać odcień drewna idealnie dopasowany do każdej aranżacji wnętrza.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje