Kaczkan - Premium Wooden Floors

Stodolove – oryginalny dom w stodole. Projekt Anny Marii Sokołowskiej

01.09.2022Czas czytania: 5 min.

  • #inspiracje

Ten dom powstał z marzeń. Gdyńska architektka wnętrz, Anna Maria Sokołowska, marzyła o zamieszkaniu poza miastem. Gdy zobaczyła piękną działkę w okolicy Rumii i starą stodołę stojącą na jej terenie, zakochała się w niej od pierwszego wejrzenia! Tak powstał niezwykły projekt, czyli StodoLove, a sporą rolę odegrały w nim także podłogi Kaczkan Premium w pięknym kolorze Pure Forest!

StodoLove – trudne początki, spektakularny efekt

Architektka wnętrz Anna Maria Sokołowska projektowaniem przestrzeni mieszkalnych i komercyjnych zajmuje się od 2003 roku. Z sukcesami prowadzi własną pracownię projektową, z którą zdobyła zresztą wiele laurów w polskich i międzynarodowych konkursach.

Klienci kochają jej projekty, które wyróżnia funkcjonalność i oszczędność formy inspirowana modernizmem i Skandynawią. Kiedy jednak postanowiła spełnić swoje marzenie o własnym domu, droga do niego okazała się wyjątkowo wyboista.

Działkę w Rumii niedaleko Gdyni Anna Maria Sokołowska kupiła przede wszystkim z powodu fantastycznego widoku. Jak sama mówi, zakochała się w nim błyskawicznie i po pierwszym rzucie oka już wiedziała, że będzie to jej miejsce do życia.

Wizja napawania się widokami siedząc przy dużym oknie na własnoręcznie zaprojektowanym tapicerowanym siedzisku była tak kusząca, że pozwoliła przebrnąć przez długie miesiące zmagań z dokumentacją, pozwoleniami, warunkami zabudowy i bankami. A w późniejszym czasie – także z niesolidnością wykonawców, brakami wyposażenia i opóźnieniami wywołanymi pandemią. Ostatecznie w roku 2022 spełniła swoje marzenie i wprowadziła się z rodziną do gotowego już domu.

Nowoczesna czarna stodoła – dom, obok którego trudno przejść obojętnie

Na zakupionej działce w dzielnicy Szmelta stały dwa budynki – dom mieszkalny z roku 1947 i stara stodoła z izbą mieszkalną z roku 1940. Po namyśle architektka podjęła się karkołomnego zadania odrestaurowania starej i przeznaczonej do wyburzenia stodoły. Wcześniej budynek służył do przechowywania siana oraz jako obora. Znajdował się w nim też niewielki pokoik do mieszkania z piecem kaflowym.

Projekt: Projekt i realizacja Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Podłoga proDeska Pure Forest 045 – lakier super mat, klasa Rustical Premium

Po trwającej kilka lat renowacji (a raczej rozbudowy z nadbudową) uwagę zwraca przede wszystkim prosty kształt budynku, z dwuspadowym dachem i bez żadnych zbędnych zdobień. Czarny kolor drewnianej elewacji to efekt zastosowania desek, które opalono ręcznie w technologii Shou Sugi Ban.

Skąd pomysł na czarną elewację domu? Jak mówi architektka, kiedy śledziła historię miejscowości, w której miała zamieszkać, odkryła, że dolina pobliskiej rzeki Zagórskiej Strugi była doliną młynów, a zabudowania gospodarcze często miały tu kiedyś właśnie czarny kolor – od smoły, którą zabezpieczano drewno przed wilgocią.

Projekt: Projekt i realizacja Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Podłoga proDeska Pure Forest 045 – lakier super mat, klasa Rustical Premium

Tak powstał pomysł na czarną stodołę. Na dachu znalazł się opalany modrzew syberyjski, na ścianach – świerk skandynawski. Okna na parterze zyskały też czarne przesuwne okiennice, które nawiązywać mają do tradycyjnych wrót stodoły.

Minimalistyczne, spokojnie, z klasą – jak Anna Maria Sokołowska projektowała wnętrza domu

Projekt wnętrz architektka rozpoczęła od witryny z siedziskiem w części dziennej. Nic dziwnego – to właśnie wizja tego miejsca zainspirowała ją do przekucia marzeń o domu w konkretne działania. Do tej części domu „doprojektowano” układ pozostałych okien.

Priorytetem w domu miłośniczki modernizmu była – rzecz jasna – funkcjonalność. Najpierw powstał więc plan poszczególnych stref funkcjonalnych, a elewację i rytm okien dopasowano do nich.

Projekt: Projekt i realizacja Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Podłoga proDeska Pure Forest 045 – lakier super mat, klasa Rustical Premium

Annie Marii Sokołowskiej zależało, by dom był rodzinny i wygodny, ale zaprojektowany z poszanowaniem tradycji i historii tego miejsca oraz jak najlepiej wpisany w jego kontekst i otaczającą zieleń. Nie ma tu ogromnych przeszkleń i nowoczesnych tarasów – jest za to prosta forma i minimalizm, który tak kocha projektantka i jej rodzina.

Architekci wnętrz na co dzień mają do czynienia z feerią kolorów, wzorów, materiałów, natłokiem pomysłów swoich i inwestorów, ciągłą gonitwą za terminami, ekipami wykonawczymi. Prywatne wnętrza projektują więc dla siebie często jak najbardziej minimalistyczne, tak, by móc się w pełni wyciszyć i odzyskać harmonię. Właśnie tak urządzono wnętrza w projekcie StodoLove, a teraz, kiedy etap wizualizacji przeszedł w etap realizacji, doskonale widać spektakularny efekt tej decyzji.

Sercem domu jest otwarta część dzienna z królującym tu tapicerowanym siedziskiem w witrynie z widokiem na ogród. Odważnym rozwiązaniem było pozostawienie niewykończonego betonowego sufitu. Okazało się to jednak strzałem w dziesiątkę – w połączeniu z jasnym drewnem, prostymi bryłami mebli i stonowanymi kolorami całość prezentuje się zjawiskowo.

W salonie do wypoczynku zachęca sofa w pięknym szmaragdowym kolorze, do której dobrano proste, skandynawskie w stylu stoliki kawowe. W jadalni uwagę zwraca efektowny stół z dębowym blatem i pomalowanymi na biało nogami.

Kuchnia to spokojne połączenie klasycznej bieli, drewna i szarości. Nowoczesnego charakteru nadaje jej czarna wyspa z laminatu. Szafki kuchenne są podwieszane, co dodaje przestrzeni lekkości, a dodatkowo może tam bez problemu parkować robot sprzątający. Górne fronty szafek wykonano z płyty akrylowej.

Projekt: Projekt i realizacja Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Podłoga proDeska Pure Forest 045 – lakier super mat, klasa Rustical Premium

Jaka podłoga do wnętrz w typie stodoły?

Stodoła, nawet nowoczesna, jest budynkiem inspirowanym wiejskim krajobrazem i budownictwem. Czy to oznacza, że w aranżacji i doborze materiałów warto stawiać na rustykalne aranżacje? Oczywiście, że nie! – i minimalistyczne wnętrza StodoLove są tego najlepszym przykładem. O bliskość z naturą dbają tu nie dekoracje czy wzory w wiejskim stylu, ale bliskie przyrodzie materiały, w tym przede wszystkim naturalne drewno na podłogach.

Projekt: Projekt i realizacja Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Podłoga proDeska Pure Forest 045 – lakier super mat, klasa Rustical Premium

Anna Maria Sokołowska od wielu lat współpracuje z marką Kaczkan Premium, chętnie wykorzystując dębowe podłogi w projektach dla swoich licznych klientów. Oczywistym więc było, że w projekcie jej własnego domu musiały pojawić się deski Kaczkan Premium. Architektka zdecydowała się na proDeskę w kolorze Pure Forest 045, pokrytą lakierem super mat i w klasie Rustical Premium.

Skąd taki wybór? Tradycyjny wiejski budynek, jakim jest stodoła, wręcz prosił się o proste długie deski, które wyglądają tu absolutnie naturalnie. Kolor Pure Forest ze swoją subtelną ciepłą barwą, idealnie odwzorowującą dębowe drewno, bardzo dobrze wpisuje się w minimalistyczny charakter wnętrz. Fantastycznie komponuje się nie tylko z innymi drewnianymi elementami, ale także z surowym betonem.

Architektka wybrała klasę podłóg Rustical Premium. To uniwersalna propozycja zarówno do wnętrz o wiejskim, naturalnym wyglądzie, jak i tych eleganckich czy modernistycznych. Podkreśla piękno i szlachetność drewna, ale deski nie mają wielu sęków czy przebarwień typowych dla drewna w klasie Country.

Dobrym rozwiązaniem do rodzinnego domu, w którym oprócz dzieci są również czworonogi, okazał się też wybór supermatowego lakieru, który wyglądem imituje podłogą olejowaną, ale jest wytrzymały oraz odporny na wilgoć i plamy jak podłoga lakierowana.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje