Kaczkan - Premium Wooden Floors

Prime, Unique, Country, a może MIX? Poznaj nowe klasy drewna w podłogach Kaczkan Premium!

09.05.2023Czas czytania: 4 min.

  • #aktualnosci

Marka Kaczkan Premium wprowadziła w 2023 roku zmiany w nazewnictwie klas drewna podłóg drewnianych. Co się zmieniło? Czego możesz się spodziewać po klasie Prime czy Unique? Jaką selekcję drewna wybrać do stylu modern classic, a jaką do wnętrza Hamptons czy nowojorskiego? Przygotowaliśmy poradnik!

Klasa drewna to jeden z najważniejszych parametrów podłogi drewnianej. Drewno, jako materiał naturalny, może wyglądać bardzo różnie. Dzięki klasom zawsze wiesz, czego się spodziewać. Inną selekcję wybierzesz, jeśli Twój projekt wnętrza jest elegancki i nowoczesny. Inną – gdy poszukujesz autentycznej i surowej podłogi do stylu rustykalnego czy vintage.

Zły dobór klasy podłogi potrafi zepsuć nawet najładniejszy projekt, dlatego warto wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne selekcje podłóg Kaczkan Premium.

Klasy podłóg Kaczkan Premium – co się zmieniło?

Od 2023 roku podłogi Kaczkan możesz wybierać w oparciu o kilka różniących się między sobą selekcji, czyli klas:

  • klasa Prime (poprzednia nazwa klasy to Natur);
  • klasa Unique (poprzednia nazwa klasy to Rustical Premium);
  • klasa Country;
  • klasa Living;
  • klasa MIX, która łączy cechy klasy Prime i Unique w proporcjach 8 do 2;
  • klasy dla podłogi termowanej Thermo Coffee;
  • klasy do podłogi wędzonej Smoked Wood Onyx.

Czym charakteryzują się klasy podłóg Kaczkan i jak dobrać właściwą selekcję podłogi do stylu aranżacji?

Klasa Prime

Prime to nowa nazwa klasy Natur. To najbardziej jednolita z selekcji podłóg Kaczkan Premium. W jednej desce znajdziesz tu jednorodną kolorystykę, choć, jak to w naturalnym drewnie, układ słojów będzie różny.

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa Prime

Zdjęcie: Fotomohito

Na podłodze w klasie Prime nie ma przebarwień, pęknięć, zepsutych sęków ani drewna bielastego. Są za to zdrowe sęki, choć nieliczne i mające najwyżej 7 mm. To podłoga elegancka i stonowana, dalej jednak jest wykonana ze szlachetnego drewna dębowego, zobaczysz więc na niej połyskliwe smugi, czyli błyszcz. To cecha dębu, która świadczy o jego wyjątkowości!

Jakie style aranżacji pasują do podłogi w klasie Prime? Wybierz tę selekcję, jeśli Twój projekt jest inspirowany stylem nowoczesnym, nowojorskim, minimalistycznym, modern classic czy glamour – czyli wtedy, gdy potrzebujesz jednolitej, eleganckiej podłogi.

Zainspiruj się: Jaka podłoga do stylu modern farmhouse? Drewniana! Zaglądamy do wnętrz pięknego domu w lesie

Klasa Unique

Selekcja Unique (dawna nazwa Rustical Premium) powstała dla tych projektów wnętrz, w których potrzebna jest podłoga elegancka, ale jednocześnie naturalna, autentyczna i pokazująca piękno oraz szlachetność dębowego drewna.

To najbardziej uniwersalna ze wszystkich klas drewna Kaczkan Premium. Będzie doskonałą bazą do wnętrz w stylu klasycznym czy modern classic, ale także do nowoczesnych i eleganckich projektów. Sprawdzi się w stylu glamour, eklektycznym, paryskim czy Hampton.

Dowiedz się więcej: Natur, Rustical czy Country – jak wybrać podłogę idealną?

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa Unique

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa Unique

Zdjęcie: Fotomohito

Czym wyróżnia się klasa Unique? Drewno ma elegancki wygląd premium, ale zobaczysz na nim drobne pęknięcia, zdrowe sęki i przebarwienia, typowe dla podłogi dębowej. Kolorystyka może tu być różnorodna, a układ słojów zawiły. W klasie Unique sęki mogą mieć do 15 mm w przypadku desek wąskich.

Zainspiruj się: Nowoczesny salon w stylu eclectic glamour. Odkryj piękną podłogę Chevron 45 Grey Shadow z kolekcji Beauty of Oil w projekcie House Loves

Klasa Country

Country to najbardziej autentyczna i „drewniana” ze wszystkich klas podłóg Kaczkan Premium. Znajdziesz tu duże sęki, zdrowe i czarne do 40 mm, bardzo zróżnicowany układ słojów, spękania, zakorki, przebarwienia – wszystko, co nadaje podłodze surowy, rustykalny wygląd.

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa Country

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa Country

Zdjęcie: Fotomohito

Do jakich stylów aranżacji wybrać podłogę Country? Do stylu country, rustykalnego, wiejskiego – to oczywiste. Także do stylów bardzo naturalnych, jak boho, i tradycyjnych – jak prowansalski. Podłogi w klasie Country ciekawie wyglądają również w stylistyce loftowej oraz we wnętrzach retro i vintage.

Klasa Living

Jedna z najpopularniejszych klas podłóg Kaczkan Premium, stworzona do modnych teraz projektów, w których główną rolę grają pastele i jasne kolory. Sprawdzi się w małych wnętrzach – deski mają jasne smugi, powiększające optycznie pomieszczenie i nadające mu niepowtarzalny wygląd. Podłoga ma wyraźny rysunek i zawiły układ słojów, ale jest jasna i pełna światła.

Zainspiruj się:

Luksusowy apartament w stylu mid-century. Podłoga Simple Living Clear Oak od Kaczkan w projekcie OSOM Group

Nowoczesna stodoła w Bieszczadach. Podłoga Simple Living w wyjątkowym domu w stylu modern farmhouse.

 

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa Living

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa Living

Zdjęcie: Fotomohito

Gdzie warto zastosować klasę Living? Przekrój możliwych inspiracji jest naprawdę duży, od stylu modern classic i glamour po wnętrza o charakterze skandynawskim czy boho.

Zainspiruj się:

Artystycznie i ze smakiem. Wnętrza w starej kamienicy i klasyczna jodełka Simple Living w kolorze Wild in the Woods

Ponadczasowy salon w naturalnym stylu. W 110-metrowym mieszkaniu klasy dodaje jodełka Simple Living

Klasa MIX

Klasa MIX powstała dla tych, którzy szukają podłogi eleganckiej i jednolitej, idealnej do projektów premium, ale z delikatnie zarysowanym naturalnym charakterem. Podłoga w klasie MIX łączy cechy klasy Prime i Unique w proporcjach 8 do 2. Znajdziesz tu więc bardzo nieliczne drobne sęki, różnorodny układ słojów, małe przebarwienia i błyszcz.

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa MIX

Zdjęcie: Fotomohito

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa MIX

Zdjęcie: Fotomohito

Nadal jednak jest to elegancka, raczej miejska podłoga, stworzona do wnętrz w stylu nowojorskim, nowoczesnym, Hamptons i do innych stylów, w których luksus jest na pierwszym planie.

Zainspiruj się: Jak urządzić wnętrze w stylu japandi? Ten trend podbił serca na całym świecie!

Klasy do podłóg Thermo Coffee i Smoked Wood Onyx

Jaką podłogę wybrać do wnętrza w stylu art déco, kolonialnego, loftowego, tradycyjnego? Ciemniejszą niż naturalne drewno dębowe. Właśnie w takim celu powstały podłogi termowane Thermo Coffe oraz wędzone czyli Smoked Wood Onyx.

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa Thermo Coffee

Zdjęcie: Fotomohito

Thermo Coffee to podłoga o ciepłej, różnorodnej barwie, którą deski zawdzięczają procesowi termowania, czyli poddawania wysokiej temperaturze. Dzięki temu podłoga ma zabarwienie od rdzawego i cynamonowego po brązowe oraz niepowtarzalny, ciepły charakter.

Podłoga Thermo występuje w klasie Prime, gdzie deski mają jednolitą kolorystykę i bardzo małe, nieliczne sęki. Z kolei w klasie Unique Thermo Coffe nabiera naturalniejszego wyglądu, typowego dla dębu – pojawia się więcej sęków, nieregularny układ słojów oraz niewielkie spękania i ubytki.

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa Smoked Wood Onyx

Zdjęcie: Fotomohito

Klasę Prime lub Unique mają także podłogi Smoked Wood Onyx. To najciemniejsze podłogi od Kaczkan Premium, wizualnie podobne do podłóg z drewna egzotycznego. Chemiczne wędzenie nadaje drewnu czekoladowy kolor, a deski stają się wytrzymalsze i stabilniejsze wymiarowo.

Jeśli zależy Ci na jednolitej podłodze, np. do wnętrza art déco, wybierz Smoked Wood Onyx w klasie Prime. Jeśli szukasz efektu bardziej naturalnego, ale nadal eleganckiego, postaw na klasę Unique.

Projekt: Podłogi Kaczkan Premium klasa Smoked Wood Onyx

Zdjęcie: Fotomohito

Zobacz również inne artykuły z kategorii #aktualnosci