Kaczkan - Premium Wooden Floors

Ponadczasowy salon w naturalnym stylu. W 110-metrowym mieszkaniu klasy dodaje jodełka Simple Living

16.12.2022Czas czytania: 6 min.

  • #inspiracje

Właścicielom tego 110-metrowego apartamentu w Gdańsku zależało na urządzeniu go przy pomocy naturalnych materiałów, które pięknie się starzeją. Marzenie pomogła im spełnić Elżbieta Sawicka z trójmiejskiej pracowni EM2. W części dziennej aranżację dopełnia dębowa podłoga Kaczkan Premium ułożona we wzór Simple Living.

Jodełka klasyczna, zwana też angielską, to sposób układania podłogi, który był szczególnie popularny przed wojną i tuż po niej, gdy we wnętrzach (także w Polsce) królował modernizm. Podłoga z tym wzorem doskonale pasuje więc do wnętrz klasycznych, tradycyjnych, vintage, ale również tych, które są po prostu blisko natury, a przy tym ponadczasowe i zawsze modne.

Właśnie takie założenia przyświecały inwestorom i projektantce tego pięknego mieszkania na osiedlu w gdańskim Wrzeszczu.

Projekt: Drewniana kuchnia z wyspą wygląda bardzo naturalnie – to także zasługa drewna na podłodze. Podłoga Simple Living Kaczkan Premium. Projekt: Elżbieta Sawicka, pracownia EM2.

Zdjęcie: Zasoby Studio

Serce projektu – elegancka kuchnia z wyspą

Drewno to materiał naturalny i pięknie się starzejący, powszechnie kojarzony (zwłaszcza w kuchni) z aranżacjami country, rustykalnymi, skandynawskimi czy boho. Tymczasem drewno w kuchni projektu pracowni EM2 wygląda absolutnie elegancko!

Fronty kuchennych szafek wykonano tu na zamówienie z forniru dębowego w bardzo ciepłym, jasnym i naturalnym kolorze. Sercem przestronnej, otwartej kuchni jest jednak efektowna wyspa wykończona pionowymi listewkami i zaoblona w stylu najpiękniejszych modernistycznych wnętrz.

Projekt: Podpis do zdjęcia: Sercem mieszkania jest otwarta kuchnia z efektowną wyspą. Podłoga Simple Living Kaczkan Premium. Projekt: Elżbieta Sawicka, pracownia EM2.

Zdjęcie: Zasoby Studio

O elegancki charakter tego imponującego mebla dba bordowa noga, o którą wsparto wyspę. Nawiązuje ona kolorystycznie do wiszącej nad wyspą metalowej lampy, która pełni też rolę półki na akcesoria oraz kwietnika. Bordowy kolor i kształt lampy to autorski pomysł architektki z EM2, Elżbiety Sawickiej.

Aby zachować stylowy charakter kuchni, na blatach i na ścianie nad blatem pojawia się biały marmur z charakterystycznymi, ciemnymi żyłami. Doskonale łączy się on z dębowym drewnem, które widzimy tu nie tylko na frontach kuchennych, ale także na podłodze.

Projekt: W kuchni dębowe drewno łączy się z jasnym marmurem oraz stalowymi elementami w bordowym kolorze. Podłoga Simple Living Kaczkan Premium. Projekt: Elżbieta Sawicka, pracownia EM2

Zdjęcie: Zasoby Studio

Stylowa jadalnia z kroplą koloru

W części dziennej, oprócz otwartej kuchni, znalazła się również jadalnia oraz strefa wypoczynkowa z prostą, skandynawską w stylu, sofą narożną. W jadalni zwraca uwagę duży dębowy stół, nad którym wisi bardzo efektowna, designerska lampa.

Przy stole przykuwają wzrok prawdziwe klasyki designu, czyli krzesła Eames od Vitry. Ścianę za stołem zdobi pasujący tu kolorystycznie obraz. O naturalny wygląd strefy dziennej dba również prosty, drewniany regał w modernistycznym stylu.

Także i tu na podłodze można podziwiać doskonale dopasowaną kolorystycznie dębową klepkę ułożoną we wzór jodełki klasycznej. Podobnie jak w całej części dziennej oraz przedpokoju, znalazła się tu podłoga dwuwarstwowa od marki Kaczkan Premium.

Projekt: Kolorowa jadalnia z dębowym stołem i krzesłami – klasykami designu. Podłoga Simple Living Kaczkan Premium. Projekt: Elżbieta Sawicka, pracownia EM2

Zdjęcie: Zasoby Studio

Klasyczna jodełka Simple Living Kaczkan Premium – gdzie pasuje podłoga z tym wzorem?

Simple Living to kolekcja podłóg dębowych Kaczkan Premium. Deszczułki przycięte są w niej pod kątem 90°. Dzięki temu po ułożeniu powstaje wzór klasycznej czy też angielskiej jodełki, w której krótszy bok styka się z dłuższym pod kątem prostym.

Charakterystyczny grot jodełki jest więc szeroki, a podłoga prezentuje się wyraziście, choć znacznie spokojniej niż „ostrzejsza” jodełka francuska (Chevron 45) czy jodełka węgierska (Chevron 22).

Każda jodełka to elegancja i szyk w czystej postaci. Jodełka klasyczna Simple Living to jednak dodatkowo sposób na pełne harmonii, stonowane i naturalne wnętrze. Ta najbardziej uniwersalna ze wszystkich jodełek pasuje do aranżacji nowoczesnych i klasycznych, miejskich i rustykalnych. Może pojawić się w stylistyce vintage i retro, ale także np. w stylu skandynawskim czy nawet loftowym.

Zainspiruj się Jodełka francuska – ponadczasowy wzór podłogi drewnianej

Wszystko zależy od wybranej kolorystyki podłogi, sposobu jej wykończenia (olejowana czy lakierowana) oraz rodzaju ułożenia klepek. Wyróżnia się jodełkę pojedynczą oraz nieco mocniejszą podwójną (dwie deszczułki obok siebie).

Projekt: Salon z podłogą ułożoną w klasyczną jodełkę. Podłoga Simple Living Kaczkan Premium. Projekt: Elżbieta Sawicka, pracownia EM2

Zdjęcie: Zasoby Studio

Jodełka Simple Living – jaki kolor podłogi wybrać?

W ofercie dębowych podłóg Kaczkan Premium dostępnych jest wiele różnych kolorów podłóg, od rozjaśnianych po neutralne aż po głębsze i bardziej nasycone odcienie drewna. Jodełka klasyczna jest tak uniwersalnym wzorem, że będzie pięknie wyglądać w każdym wydaniu. Kolor podłogi trzeba jednak starannie dobrać do stylu aranżacji oraz do wielkości pomieszczenia i ilości wpadającego do niego światła.

W naturalnych, ciepłych i ponadczasowych wnętrzach, takich jak prezentowany tu 110-metrowy apartament w Gdańsku od EM2, najlepiej sprawdzą się kolory podłóg odwzorowujące i podkreślające urodę dębowego drewna.

Będzie to np. odcień Pure Forest, dający efekt surowego drewna z całą różnorodnością jego usłojenia, ciepły i naturalny odcień Wild in The Woods, w którym kolor dębu podkreślono olejem transparentnym, czy elegancki i szlachetny odcień Noble of the Forest.

Projekt: Ciepła i bardzo naturalna kolorystyka podłogi powiększa optycznie przedpokój. Podłoga Simple Living Kaczkan Premium. Projekt: Elżbieta Sawicka, pracownia EM2

Zdjęcie: Zasoby Studio

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje