Kaczkan - Premium Wooden Floors

Artystycznie i ze smakiem. Wnętrza w starej kamienicy i klasyczna jodełka Simple Living w kolorze Wild in the Woods

02.03.2023Czas czytania: 5 min.

  • #inspiracje

Autorzy tego projektu to architekci z wrocławskiej pracowni Kohlrabi. Na 125 metrach w kamienicy na starym mieście we Wrocławiu stworzyli oazę dobrego stylu, pełną nieoczekiwanych kolorów i inspiracji naturą. Podłoga Simple Living w kolorze Wild in the Woods Kaczkan Premium pasuje tu idealnie!

Amelia i Filip Symonowicz to projektowy duet, który stoi za pracownią Kohlrabi. Wnętrza, które projektują, są wyraziste i wysmakowane. Lubią kolory, a specjalizują się w realizacjach, które podkreślają klimat miejsca i odpowiadają potrzebom jego mieszkańców.

Tym razem na warsztat wzięli nietypowe, bo aż 125-metrowe mieszkanie w jednej ze starych kamienic w centrum Wrocławia. Efekt? Jedyny w swoim rodzaju.

Projekt: Kohlrabi. Podłoga Kaczkan Premium, wzór Simple Living, kolor Wild in the Woods

Zdjęcie: Stan Zajączkowski

Misja: przywrócić kamienicznemu wnętrzu jego dawną urodę

Duże mieszkania projektuje się niełatwo. Spory metraż to równie duże oczekiwania. W tym projekcie największym wyzwaniem był jednak fakt, że wnętrze składało się w zasadzie…. z dwóch odrębnych lokali mieszkalnych. Kiedyś funkcjonowały jako jedno duże mieszkanie, potem przeszły mnóstwo zmian, między innymi podział na dwa mniejsze wnętrza. Obecni inwestorzy chcieli przywrócić pierwotny układ mieszkań w budynku. Wrócić do korzeni. I słowo „korzenie” jest tu kluczowe, bo wrocławskie mieszkanie to zdecydowanie miejsce z duszą, zainspirowane przeszłością, ale śmiało patrzące w przyszłość.

Jak zaprojektować tak dużą przestrzeń, by oddawała  klimat dawnej architektury kamienicznej, ale by spełniała oczekiwania swoich, nowoczesnych przecież mieszkańców i odpowiadała ich stylowi życia? Potrzebny był dobry plan i pomysły dalekie od standardowych.

Projekt: Kohlrabi. Podłoga Kaczkan Premium, wzór Simple Living, kolor Wild in the Woods

Zdjęcie: Stan Zajączkowski

Przepis na niepowtarzalne wnętrze – kamienica, ale wcale nie taka „kamieniczna”

Projektowy duet z pracowni Kohlrabi poradził sobie z tym zadaniem, stawiając na artystyczny, oszczędny w formie klimat, proste formy i subtelne nawiązania do przeszłości budynku.  Tym, co zdecydowanie rzuca się w oczy jest tu neutralna baza, sporo ciemnych tonów oraz duża dawka kolorów. Całość dopełnia naturalne drewno, w tym także podłoga Kaczkan Premium ułożona we wzór klasycznej jodełki Simple Living.

Wnętrza kamienic i ich aranżacje rządzą się swoimi prawami. Wiele tu możliwości, ale i równie dużo wyzwań. Pomysły na remont mieszkania w kamienicy krążą najczęściej wokół klasycznych lub modernistycznych inspiracji, sztukaterii, kominków, stylowych mebli, nawiązań do przeszłości.

Zainspiruj się także Neo retro, modern retro, mid-century modern. Polacy pokochali wnętrza w klimacie vintage. Co to za trend i jak urządzić tak wnętrze?

Tymczasem wnętrze zaprojektowane przez Kohlrabi zdecydowanie odbiega od standardowych pomysłów i wyróżnia się oryginalnością. Nie brakuje tu elementów typowych dla dawnych kamienic – przestrzeni, wysokich sufitów, naturalnego światła. Całość zaaranżowana została jednak w duchu eklektyzmu, z miłością do kolorów i prostych form.

Kolorystyka wnętrza – ciemne tony, zgaszone odcienie i ciepłe, naturalne drewno

Choć zwykle wnętrza kamienic urządza się w bieli, tutaj widzimy także ciemną paletę. W sypialni zaskakuje morska, a raczej głębinowa zieleń, która pojawia się nie tylko na ścianie za łóżkiem, ale także na suficie.  W salonie i w łazience klimat vintage wprowadzają bordowe tony. W kuchni pojawia się pastelowy koral, w przedpokoju – zgaszona zieleń.

Do tak różnorodnej kolorystyki dobrano biel, neutralne szarości, matową czerń i sporo kolorów ziemi – beży i brązów. Całość tonuje drewno, które ociepla aranżację.

Aby umiejętnie połączyć ze sobą kilka różnych odcieni, potrzebna jest neutralna baza. W części pomieszczeń tworzy ją drewniana podłoga Kaczkan Premium. Architekci z Kohlrabi zdecydowali się na klasyczną jodełkę oraz kolor idealnie odwzorowujący surową dębinę, czyli Wild in the Woods.

Projekt: Kohlrabi. Podłoga Kaczkan Premium, wzór Simple Living, kolor Wild in the Woods

Zdjęcie: Stan Zajączkowski

Klasyczna jodełka to sprawdzony wzór do wnętrz z przeszłością

Klasyczna jodełka, czyli Simple Living to kolekcja podłóg Kaczkan Premium, w której klepki przycina się pod kątem 90 stopni i układa krótszym bokiem do dłuższego. W ten sposób na podłodze tworzy się klasyczny wzór jodełki, spokojniejszy niż w przypadku dynamicznej i wyrazistszej jodełki francuskiej.

Dlaczego klasyczna jodełka to dobry pomysł do wnętrz w starych kamienicach? Właśnie tak wyglądały w nich podłogi przed wojną lub tuż po niej. Modernistyczne mieszkania czy wnętrza w latach 50. i 60., najczęściej miały parkiety ułożone w ten wzór.

Czasem dawne jodełkowe podłogi zachowały się i można je odnowić – drewniany parkiet po renowacji pięknie wygląda nawet po 50 czy 80 latach. Często jednak skomplikowane losy kamienicznych wnętrz sprawiały, że dawne podłogi są nie do uratowania. Wtedy z pomocą przychodzą nowe kolekcje, które pomagają odwzorować klimat sprzed lat i przywracają wnętrzom ich pierwotne piękno.

Czy podłoga ułożona we wzór klasycznej jodełki pasuje tylko do stylu klasycznego czy vintage? Oczywiście, że nie i projekt z pracowni Kohlrabi jest tego najlepszym dowodem. Simple Living to ponadczasowy wzór, który świetnie wygląda także we wnętrzu eklektycznym czy skandynawskim.

Projekt: Kohlrabi. Podłoga Kaczkan Premium, wzór Simple Living, kolor Wild in the Woods

Zdjęcie: Stan Zajączkowski

Podłoga w kolorze Wild in the Woods – naturalna i neutralna

Spośród kolorów podłóg drewnianych Kaczkan Premium architekci z Kohlrabi wybrali podłogę Wild in the Woods. To deski wykończone olejami hybrydowymi z domieszką naturalnych wosków, dzięki czemu podłoga jest idealnie matowa.

Kolor Wild in the Woods powstaje poprzez proces nałożenia na drewno transparentnych olejów. Rysunek drewna jest więc tu perfekcyjnie podkreślony, a podłoga w 100% przypomina surowe drewno dębowe. 

Jeśli wybierze się ten odcień podłogi, wnętrze stanie się bardziej autentyczne, a jednocześnie zyska na szlachetności. Wild in the Woods to jednocześnie kolor bardzo neutralny, dzięki czemu tworzy świetną bazę do wielu różnych aranżacji.

Projekt: Kohlrabi. Podłoga Kaczkan Premium, wzór Simple Living, kolor Wild in the Woods

Zdjęcie: Stan Zajączkowski

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje