Kaczkan - Premium Wooden Floors

Podłoga pływająca – czym jest? Zalety i wady podłogi pływającej

24.01.2024Czas czytania: 5 min.

  • #porady

Dwa najpopularniejsze sposoby montażu podłóg to podłoga pływająca oraz podłoga klejona. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Czym jest podłoga pływająca? Kiedy lepiej ułożyć podłogę w tym systemie, a kiedy postawić na montaż z użyciem kleju? Sprawdź nasze wskazówki.

Podłoga pływająca jest dziś standardem w przypadku montażu paneli podłogowych czy paneli winylowych w mieszkaniach w bloku oraz w domach jednorodzinnych. Montaż na klej częściej stosuje się przy deskach podłogowych oraz przy parkiecie. Co warto wiedzieć o podłodze pływającej?

Podłoga pływająca – co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, podłoga pływająca „pływa”, czyli nie jest na stałe przymocowana do podłoża i ścian. W związku z tym może się nieco przesuwać, rozszerzać, kurczyć, delikatnie zmieniać swoje rozmiary, choć oczywiście powinna tworzyć stabilną całość.

Podłogę pływającą montuje się przez łączenie ze sobą poszczególnych elementów, które razem tworzą jednolitą płaszczyznę. Elementy te (np. panele podłogowe) łączy się na tzw. pióro-wpust. Pióro z jednego elementu „wpina się” we wpust z drugiego elementu. Dzięki temu wszystkie części podłogi budują stabilną i jednolitą powierzchnię.

Podłoga pływająca czy klejona?

Kiedy warto zastosować podłogę pływającą, a kiedy podłogę klejoną? Wiesz już, że zależy to przede wszystkim od rodzaju podłogi. Czyli podłogi drewniane – raczej na klej. Panele laminowane – raczej w systemie pływającym.

Podłogi pływające to rozwiązanie, które mogą montować także osoby bez żadnych specjalnych umiejętności w tym zakresie. Układanie takiej podłogi na posadzce jest naprawdę proste i szybkie.

Zainspiruj się: Modernizm w kolorze pasteli – piękne wnętrze spod kreski Studio Loko

Jeśli zależy Ci, aby podłogę położyć błyskawicznie, a remont był tani i szybki – lepszym rozwiązaniem mogą okazać się podłogi pływające. Jeśli Twoim priorytetem jest stabilna, wytrzymała podłoga na lata – wybierz montaż na klej. Trwa on dłużej, wymaga większych umiejętności, ale podłoga klejona będzie wyróżniała się większą stabilnością, dobrą izolacją akustyczną oraz mniejszą wrażliwością na możliwe odkształcenia.

Projekt: Kasia Stefaniak

Zdjęcie: Dariusz Jarząbek

Projekt: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz. Podłoga: proDeska White Truffle, klasa Prime, Kaczkan Premium

Zdjęcie: Fotomohito

Decydując się na panele, pamiętaj, że pływająca podłoga tłumi dźwięki gorzej niż podłoga klejona. Owszem, stosuje się różnego rodzaju podkłady, które wyciszają pomieszczenie, ale nigdy nie wyeliminują dźwięków w 100%, ponieważ z zasady w podłodze pływającej z paneli zawsze pozostanie odrobina wolnej przestrzeni wywołująca pogłos.

Podłogi pływającej nie należy też montować w pomieszczeniach, w których znajdują się szczególnie ciężkie meble. Stawianie ich na podłodze w systemie pływającym może prowadzić do odkształceń i deformacji podłogi.

Zainspiruj się: Jaka podłoga do stylu modern farmhouse? Drewniana! Zaglądamy do wnętrz pięknego domu w lesie

Gdy jednak w domu masz słaby jastrych betonowy, rozwiązaniem jest właśnie podłoga pływająca. Podłoga klejona wymaga mocnego jastrychu i doskonale równego stropu. Potrzebuje też czasu, by można było ją użytkować – klej musi wyschnąć.

Klejona podłoga drewniana z kolei jest trwała, stabilna, idealna pod ogrzewanie podłogowe, lepsza akustycznie, a do tego można ją łatwo cyklinować. W obu przypadkach należy zadbać o odpowiednie dylatacje, a szczeliny dylatacyjne zabezpieczyć np. przy pomocy listew przypodłogowych.

Podłoga pływająca – zalety i wady

Wśród najważniejszych zalet pływającej podłogi warto wyróżnić:

  • łatwy montaż bez konieczności korzystania z klejów, wielu różnych narzędzi oraz bez specjalistycznej wiedzy i umiejętności;
  • niższą cenę podłogi i mniejszy koszt remontu związane z możliwością samodzielnego ułożenia podłogi;
  • możliwość układania podłogi bez konieczności zrywania starego pokrycia, co skraca i ułatwia remont;
  • szeroką gamę dostępnych kolorów, faktur i sposobów wykończenia.

Jakie wady mają podłogi pływające? To:

  • mniejsza stabilność i większe ryzyko odkształceń podłogi;
  • gorsza akustyka, choć zależy to w dużej mierze od wybranych podkładów tłumiących dźwięki i pogłos kroków.

Podłoga pływająca a izolacja akustyczna

Wyzwaniem w przypadku podłogi pływającej jest osiągnięcie właściwych parametrów w zakresie izolacji akustycznej. Niezbędne będzie ułożenie materiału izolacyjnego przeciw wilgoci (np. specjalnej folii paroizolacyjnej), a następnie warstwy tłumiącej dźwięki. Przy okazji wyrówna ona także wszelkie nierówności podłoża.

Projekt: Kasia Stefaniak, Mój Dom, Moje Miejsce

Zdjęcie: Podłoga Kaczkan Premium, wzór Chevron 45, kolor Baltic Seaside. Kasia Stefaniak, Mój Dom, Moje Miejsce

Najczęściej spotyka się podkłady z tworzyw sztucznych, styropianu, płyt lub materiałów naturalnych. Dopiero na tak przygotowany podkład można układać podłogę pływającą. Oczywiście należy też pamiętać, aby pod spodem znajdowało się twarde i niepylące podłoże.

Warto też zdawać sobie sprawę, że nawet najlepszy podkład wytłumi dźwięki między kondygnacjami, a w samym pomieszczeniu odgłos kroków czy dźwięki uderzeniowe nadal mogą być słyszalne. Dotyczy to przede wszystkim paneli podłogowych.

Podłoga pływająca a ogrzewanie podłogowe

Czy podłogę pływającą można układać na ogrzewanie podłogowe? Kiedyś nie było to możliwe. Dziś nowoczesne technologie pozwalają na taki montaż, choć zależy to od wybranego materiału na podłogę.

Zainspiruj się: Mieszkanie w stylu glamour. Jak zaprosić elegancję do swojego wnętrza?

Trzeba też zastosować odpowiednie podkłady przystosowane do ogrzewania podłogowego. Sama podłoga nie może być zbyt gruba – powinna być dostosowana do współpracy z tym rodzajem ogrzewania.

Montaż podłogi pływającej – jak się ją układa?

Jak wygląda montaż podłogi pływającej? Dwie popularne metody układania to 2G oraz 5G:

  • montaż podłogi pływającej typu 2G – rząd elementów podłogi układa się, łącząc ze sobą krótkie boki, w drugiej kolejności należy do nich przyłączyć dłuższe boki. System ten sprawdza się szczególnie w przypadku paneli podłogowych lub niedużych desek warstwowych;
  • montaż podłogi pływającej typu 5G – w tym systemie w pierwszej kolejności należy łączyć ze sobą dłuższe boki. Do tak ułożonego rzędu kolejne elementy łączy się krótszym bokiem, a następnie do tak ułożonego rzędu paneli dołącza kolejne krótkim bokiem. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy elementy podłogi są duże i ciężkie.

Podłogi pływające można zamontować samodzielnie bez użycia kleju. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na robociźnie. Takie podłogi są jednak głośniejsze niż klejone i nie tak stabilne. Podejmując decyzję o sposobie montażu podłogi na nawierzchni, musisz wziąć pod uwagę materiał, jakość wylewki, ale też budżet i oczekiwania co do komfortu akustycznego czy wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady