Mieszkanie w stylu glamour. Jak zaprosić elegancję do swojego wnętrza?
30.08.2023Czas czytania: 5 min.
- #inspiracje
- #porady
Eleganckie i ozdobne wnętrze glamour ma wielu zwolenników. Lubisz złoto, błyszczące materiały, lustrzane powierzchnie i kryształy? Sprawdź, jak wprowadzić styl glamour do salonu, sypialni, jadalni czy kuchni.
Styl glamour we wnętrzu może mieć różne oblicza. Modern glamour, Hollywood glamour, vintage glamour tylko niektóre z nich. Rekordy popularności bije też dziś styl modern classic, czyli bardziej stonowana wersja glamour, łącząca klasykę z nowoczesnością.
Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour? To nie jest pomysł dla minimalistów! Będzie luksusowo, na bogato, błyszcząco, choć warto zadbać o równowagę i nie przesadzać z ilością dodatków, kolorów i wzorów, aby wnętrza w stylu glamour pozostały eleganckie, a nie kiczowate.
Czym charakteryzuje się styl glamour?
Samo słowo „glamour” oznacza przepych, splendor. Stosuje się też do tego stylu określenie „glam”. Korzenie stylu glamour w domu sięgają złotych lat Hollywood (lata 30., 40., 50.). W Ameryce królowało wtedy kolorowe, wysokobudżetowe kino, a jego gwiazdami były takie sławy jak Vivien Leigh, Marylin Monroe, Elisabeth Taylor, Rita Hayworth.
Sławne panie kochały się w przepychu. Ich rezydencje były urządzone luksusowo i pełne kryształów, złota, cennych tkanin, luster. Właśnie ten styl zaczęto naśladować i tak narodził się styl glamour.
Oto najważniejsze zasady aranżacji wnętrza w stylu glamour:
- Wnętrza glamour powinny wyglądać na luksusowe i wyrafinowane. Osiągniesz taki efekt, stosując wysokiej jakości materiały – szlachetne drewno dębowe, marmur, złoto, srebro, mosiądz, a także ekskluzywne tkaniny jak jedwab czy welur.
- Glamour jako styl eklektyczny łączy w sobie wiele różnych inspiracji, w tym stylami historycznymi jak barokowy, Empire, art déco, paryski. Równie dobrze mogą tu pojawiać się także nowoczesne materiały jak fronty mebli na wysoki połysk czy spieki kwarcowe.
- Obowiązkowe elementy pokoju w stylu glamour to blask. Będą to materiały odbijające światło, złote detale, lustrzane fronty mebli i dekoracyjne lustra oraz kryształy, a nawet brokat.
- Kolorystyka stylu glamour jest mocno zróżnicowana. Bardzo popularne zestawienie to black&white, które kochała już Coco Chanel. Do tego różne odcienie różu, kolor bordowy, fioletowy czy czarny. Sypialnia czy salon w stylu glamour mogą być ciemne!
- Styl glamour jest nieco teatralny. Lubi mocne kontrasty, np. biały i czarny, różowy i butelkowozielony, bordowy i złoty.
- Dodatki glamour mogą być złote, srebrne lub w innym błyszczącym kolorze. Mile widziane są pikowania, kryształy, a nawet cętki i inne zwierzęce printy. Powodzeniem cieszą się również motywy botaniczne, np. przeskalowane piwonie czy orchidee na tapetach czy zasłonach.
Meble, kolory i dodatki w stylu glamour
Styl glamour w mieszkaniu wprowadzisz przede wszystkim z pomocą mebli. Nie ma tu miejsca na minimalizm. Meble, zwłaszcza wypoczynkowe, powinny być duże i efektowne. Najlepiej aby tapicerka odbijała światło – idealnie sprawdzi się tu welur w kolorze czarny, ciemnoszarym, ciemnozielonym, czy granatowym.
Zainspiruj się: Nowoczesny salon w stylu eclectic glamour. Odkryj piękną podłogę Chevron 45 Grey Shadow z kolekcji Beauty of Oil w projekcie House Loves
Meble mogą mieć historyzującą formę – hitem są krzesła czy fotele ludwiki, stoły z wygiętymi nogami czy stoliki kawowe w klimacie art déco. Warto zadbać, aby meble miały złote lub chromowane detale, np. nóżki czy oparcia.
Materiały chętnie wykorzystywane w stylu glamour to także skóra, szkło oraz wszystkie okładziny naśladujące marmur – biały (np. Calacatta) lub czarny. Marmur w stylu glamour pojawia się na ścianach, ale także na blatach mebli czy nawet w dodatkach. Łączy się go ze złotem i drewnem oraz szkłem.
Przeczytaj na blogu: Salon w stylu glamour - aranżacja eleganckiego salonu
Salon glamour musi mieć też efektowne oświetlenie. Podstawą jest duża lampa wisząca lub żyrandol – z wieloma źródłami światła, złoty lub kryształowy. Inne oprawy oświetleniowe także mogą mieć kryształowe detale i złotą lub chromowaną kolorystykę.
Piękna podłoga w stylu glamour
Jaka podłoga pasuje do stylu glamour? Możliwości jest sporo. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, wybranych mebli, koloru ścian oraz innych materiałów, które się tu pojawiają.
Ponieważ glamour to jeden ze stylów aranżacji, który szczególnie lubi się z ciemnymi kolorami, możesz pokusić się o elegancką ciemną podłogę. Trzeba tylko pamiętać, że ciemny kolor powinien znaleźć swoją jasną przeciwwagę – mogą to być jasne ściany i jasne meble wypoczynkowe.
Z palety kolorów Kaczkan Premium do stylu glamour proponujemy np. Smoked Wood Onyx. To bardzo elegancki, ciemny odcień, który powstaje podczas specjalnego procesu wędzenia drewna dębowego. Stylowa podłoga o ciepłej, wyrafinowanej barwie będzie doskonale wyglądać w towarzystwie złotych dodatków, pudrowego różu, odcieni kremowych i lustrzanych powierzchni.
Do mniejszych wnętrz piękną propozycją jest podłoga w kolorze In Paris. Została stworzona do aranżacji w stylu paryskim, ale do klimatów modern classic i glamour pasuje równie dobrze. Zachwyca jasną kolorystyką i delikatnym połyskiem. Rozjaśni i rozświetli wnętrza. Będzie jasną bazą do ciemnych detali np. bordowych czy granatowych.
Bardzo polecanym do wnętrz glamour rozwiązaniem są podłogi jasne o pastelowym odcieniu. W kolekcji Kaczkan Premium będą to np. Grey Shadow i Grey Moon. To podłogi chłodne i bardzo eleganckie. Doskonale pasują do wyrafinowanych aranżacji glamour.
Mieszkanie w stylu glamour - jak je zaaranżować?
Na co zwrócić uwagę, aranżując wnętrze w stylu glamour? Pomimo że to styl dla maksymalistów, zachowaj umiar. Nie przesadzaj zwłaszcza z liczbą dodatków. Lepiej zainwestować w mniej detali, ale postawić na lepszą jakość.
Podobnie rzecz wygląda z materiałami. Jeśli stawiasz na marmur, nie zestawiaj go z cegłą i betonem. Jeśli wybierasz kolor złoty, niech pojawia się w całym mieszkaniu i nie łącz go np. ze srebrem czy miedzią.
Ostatnia uwaga dotyczy jakości materiałów. Glamour to styl elegancki i luksusowy. Nie ma w nim miejsca na imitacje i podróbki. Nie ma też czegoś takiego jak „tani glamour”. Wybieraj naturalne materiały jak dębowe drewno czy kamień. Nie zamieniaj ich na tworzywo sztuczne czy tanie okładziny. Tylko wtedy wnętrze glamour będzie wyglądać naprawdę pięknie, a nie kiczowato.