Kaczkan - Premium Wooden Floors

Ciemna podłoga wraca do łask! Czy to pomysł do Twojego wnętrza? Sprawdź!

11.07.2023Czas czytania: 5 min

  • #porady

Przez wiele lat była traktowana trochę po macoszemu. O czym mowa? O ciemnej podłodze! W domach i mieszkaniach królowały jasne dęby, biele, pastele, popielate szarości. Ale o wyrazistych odcieniach – czerniach, grafitach i głębokich brązach – znów jest głośno. Razem z nimi powróciła też ciemna podłoga drewniana. Kiedy takie rozwiązanie się sprawdzi?

Podłogi w kolorze ciemnego brązu kojarzą się powszechnie ze stylami jak art déco, orientalny czy kolonialny. W rzeczywistości jednak ciemna podłoga pasuje do wielu różnych aranżacji. Kluczem jest dobranie do niej odpowiedniego towarzystwa i zastosowanie barwy ciemnej, ale ciepłej i dającej wrażenie przytulności. Czy, kiedy i dla kogo ciemna podłoga we wnętrzu?

Projekt: Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Fotomohito

Zalety i wady ciemnej podłogi

Zacznijmy od zalet. Podłoga w ciemnym kolorze wygląda elegancko i daje efekt luksusu, mile widziany w projektach premium.

Kiedyś lśniące, ciemnobrązowe parkiety pojawiały się w bogatych domach kolonialnych i wiejskich dworach, angielskich pałacach, zamożnych rezydencjach w opływającym złotem stylu art déco. Dziś ciemną podłogę z powodzeniem łączy się jednak także z nowoczesnymi meblami, szkłem, metalem, kamieniem czy spiekami.

Ciemny kolor zmniejsza optycznie duże przestrzenie i sprawia, że stają się przytulniejsze. Doskonale pasuje także do takich elementów wystroju, jak antyki i meble z drewna egzotycznego (czyli np. kolonialne). Podkreśla ich urodę, zwłaszcza w połączeniu z jasnym (ale raczej nie białym) kolorem ścian.

Ciemna podłoga ma jednak swoje ograniczenia. Jako że zmniejsza wizualnie wnętrza, trzeba z nią uważać w małych pokojach i mieszkaniach w bloku. Nie do każdego koloru ścian i nie do każdego materiału pasuje. Bardziej widać także na niej kurz.

Projekt: Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Fotomohito

Ciemna, czyli właściwie jaka? Drewniane podłogi Kaczkan Premium w brązowych tonach

Ciemna podłoga może mieć różne oblicza. Jeśli marzy Ci się ciemniejszy kolor, w kolekcji Kaczkan Premium masz do wyboru dwie piękne podłogi!

  • Kolekcja Smoked Wood Onyx – ciemnobrązowa podłoga, przypominająca egzotyczne drewno wenge. Ten efekt to zasługa specjalnego procesu wędzenia dębowego drewna przy pomocy amoniaku. Szlachetna, ciepła, bardzo różnorodna w wyglądzie. Zachwyca jaśniejszymi i ciemniejszymi smugami w kolorystyce od miodowej po prawie czarną.
  • Kolekcja Coffee Thermo – ciepła, dosyć ciemna (ale jaśniejsza niż Smoked Wood Onyx) podłoga, która powstaje z desek poddanych procesowi termowania. Termowanie to obróbka termiczna bez użycia chemicznych dodatków, dlatego podłoga wygląda bardzo naturalnie, a poszczególne deseczki mogą się od siebie różnić, co daje efekt autentyczności.

Projekt: Home Stories

Zdjęcie: Migdał Studio

Z czym łączyć ciemną podłogę? Ściany, meble, tkaniny, dodatki

Podoba Ci się ciemna podłoga, ale martwisz się, że wnętrze będzie zbyt ciemne i ponure? Aby tak się nie stało, kluczowy jest wybór odpowiednich kolorów dopełniających.

Zacznijmy od ścian. Wbrew pozorom śnieżnobiałe ściany nie są dobrym pomysłem do ciemnej podłogi. Kontrast będzie zbyt duży! Lepiej wybierz kolory z gamy off white (złamanych bieli), czyli waniliowy, śmietankowy, écru. Z ciemnobrązową podłogą fantastycznie współgrają też inne ciepłe i jasne kolory – beże, pudrowe róże itd.

Czy do ciemnej podłogi pasują ciemne ściany? To ryzykowne zestawienie, bo wnętrze może wydać się ponure i smutne. ALE – jeśli dobrze czujesz się w temacie aranżacji wnętrz albo zatrudniasz projektanta i dodatkowo dysponujesz większym metrażem, możesz łączyć ciemną podłogę ze ścianami w kolorze ciemnoszarym, ciemnozielonym, nawet czarnym. Efekt będzie na pewno niebanalny.

Jak dobrać kolor mebli do ciemnej podłogi? Meble tapicerowane (sofa, fotel, krzesła przy stole) mogą mieć odcień jasny, np. beżowy, różowy, rudy. Inny dobry pomysł to ciemna zieleń czy modny teraz burgund.

Meble skrzyniowe, stół i krzesła powinny mieć odcień zbliżony do podłogi – jasne (np. dębowe) meble z białymi wstawkami zdecydowanie odpadają!

Znakomicie na tle ciemnej podłogi wyglądają też czarne meble loftowe (drewno + malowany na czarno metal).

Ciemna podłoga pięknie komponuje się z kolorystyką metali. Złote, miedziane, mosiężne dodatki będą znakomitym pomysłem.

Projekt: Home Stories pl

Zdjęcie: Migdał Studio

Do jakich stylów aranżacyjnych pasuje ciemna drewniana podłoga?

  • Styl art déco: łączy się tu ciemną podłogę z tapetami z motywami art déco (złote akcenty, geometryczne formy, wzór gingko), z ciemnymi meblami oraz złotymi i mosiężnymi dodatkami;
  • styl modern classic: ciemna podłoga dobrze tu wygląda z jasnymi ścianami ze sztukaterią, lustrzanymi powierzchniami, szkłem i ceramiką oraz z takimi kolorami jak pudrowy róż czy beż;
  • styl nowojorski: połącz ciemną podłogą z jasnymi, neutralnymi ścianami, dodaj naturalne drewno, welur, marokańską koniczynę, geometryczne wzory;
  • styl boho: jeśli wprowadzisz meble boho, plecionki, suche trzciny i etniczne wzory, a do tego kolory jak rudy, szałwiowy, terakota, ciemna drewniana podłoga w stylu boho sprawdzi się idealnie;
  • styl angielski: tradycyjny styl, który kocha ciemne podłogi, połącz je ze wzorzystymi tapetami, lamperiami, boazerią, litym drewnem i szkocką kratą;
  • styl kolonialny: ciemną podłogę połącz z jasnymi ścianami, koniecznie wprowadź orientalne meble i dodatki oraz tkaniny o wzorach z dalekich krajów;
  • styl country: ciemna podłoga pasuje tu idealnie, bo ociepla wnętrze i dodaje mu przytulności, dopasuj do niej ręcznie wykonane dodatki, ludowe wzory, drewniane ciężkie meble i ciepłe tkaniny.

Projekt: Anna Maria Sokołowska

Zdjęcie: Fotomohito

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady