Kaczkan - Premium Wooden Floors

Neo retro, modern retro, mid-century modern. Polacy pokochali wnętrza w klimacie vintage. Co to za trend i jak urządzić tak wnętrze?

16.02.2023Czas czytania: 6 min.

  • #inspiracje

Aranżacja inspirowana nostalgią za dawnymi czasami to trend, który zdecydowanie zdominował 2022 rok i będzie równie popularny w roku 2023. Vintage, mid-century modern, neo retro to nazwy, które trzeba dziś znać! Jak urządzić wnętrze w zgodzie z przeszłością, ale wygodne i modne? Jaką podłogę wybrać do takiej aranżacji? Oto wskazówki!

Skąd moda na wnętrza jak z dawnych lat? Lubimy je za przytulność i naturalne materiały. Czujemy nostalgię za czasami dzieciństwa oraz sentyment do mebli i dodatków, które pamiętamy z domów dziadków czy rodziców.

Nie bez znaczenia jest też bardzo widoczna w Polsce moda na meble, oświetlenie czy dodatki z PRL-u. Fotel 366 Józefa Chierowskiego, meblościanka Kowalskich czy krzesła Rajmunda Teofila Hałasa jeszcze kilkanaście lat temu po prostu wyrzucano na śmietnik, dziś cieszą się ogromną popularnością i kosztują, zwłaszcza po renowacji, znacznie więcej niż nowe meble.

Projekt: Elżbieta Sawicka, pracownia Em2. Styl vintage łączy współczesne elementy z tymi sprzed lat. Na zdjęciu podłoga Simple Living Kaczkan Premium

Zdjęcie: Zasoby Studio

Co to jest styl vintage i czym się różni od retro?

Vintage to ogólne pojęcie na pomysł na urządzanie wnętrza, który nie odnosi się do żadnej konkretnej epoki. Samo słowo „vintage” nawiązuje do rocznika wina, które, jak wiadomo, im starsze, tym lepsze.

W Polsce wnętrza vintage zwykle nawiązują do lat 50., 60. czy 70., czasów wyjątkowo udanych dla polskiego wzornictwa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wnętrze vintage urządzić, inspirując się innym stylem, np. art déco czy przedwojennym modernizmem.

Vintage zakłada eklektyzm, czyli łączenie ze sobą wielu różnych inspiracji. W dużym skrócie chodzi o to, by elementy sprzed lat zestawiać z zupełnie współczesnymi meblami czy dodatkami, tak, by razem tworzyły spójną i estetyczną całość.

Zainspiruj się Luksusowy apartament w stylu mid-century. Podłoga Simple Living Clear Oak od Kaczkan w projekcie OSOM Group

Projekt: Home Stories. Łączenie nowych elementów i przedmiotów z przeszłości to cecha charakterystyczna stylu vintage. Podłogi powinny wyglądać na wiekowe, a najlepsze są nieco ciemniejsze, ciepłe kolory. Na zdjęciu podłoga w kolorze Coffee ułożona we wzór Simple Living

Zdjęcie: Migdał Studio

Co się sprawdzi we wnętrzu vintage?

  • Meble i dodatki sprzed lat, nie antyki, a skarby z pchlich targów czy babcinego strychu. Fotel z lat 60., komoda po dziadku, a może stary adapter czy plakaty z PRL-u? Wszystko się nada!
  • Najbardziej autentycznie styl vintage wygląda w starej kamienicy czy domu, w którym np. zachowała się dawna stolarka okienna, dwuskrzydłowe drzwi, kaflowy piec czy parkiet sprzed lat. Jeśli jednak nie jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego mieszkania, styl vintage z łatwością wprowadzisz też do całkiem nowego wnętrza.
  • Podstawą wnętrza vintage jest neutralna baza (np. białe ściany i drewniana podłoga w klasyczną jodełkę). Do tego dodaj perełki rodem z PRL-u, które swobodnie zestawiaj z bardziej współczesnymi elementami, np. loftowymi regałami czy skandynawską sofą.
  • Dobry pomysł na kolor dodatków to barwy zaczerpnięte z konkretnej epoki. Jeśli podobają Ci się lata 70., mogłyby to np. być zielenie i pomarańcze. Bazą powinna jednak być biel i jasne, np. dębowe drewno.

Jaka podłoga do stylu vintage? Polecamy zwłaszcza klasyczną jodełkę Simple Living z kolekcji Kaczkan Premium, typową dla wnętrz powojennej Polski. Inny dobry wybór to także jodełka francuska Chevron 45 czy węgierska Chevron 22.

Zobacz także Jodełka francuska – ponadczasowy wzór podłogi drewnianej

Projekt: Forin Studio. Ciepłe i pełne wdzięku wnętrze salonu i jadalni w stylu vintage. Na podłodze kolor Champagne Chevron 45 Kaczkan Premium

Zdjęcie: Forin Studio

Czym vintage różni się od retro? Choć tak naprawdę granica jest zupełnie umowna, warto zaznaczyć, że vintage to po prostu swobodne łączenie we wnętrzu elementów współczesnych z tymi z dawnych lat, ze starymi meblami czy dodatkami.

Z kolei styl retro zakłada wierne odtwarzanie historycznych wnętrz, także przy użyciu elementów stylizowanych czy współczesnych replik/imitacji.

Projekt: Em2. Inspirowana modernizmem przestrzeń kuchni i jadalni w pięknym mieszkaniu w Gdańsku. Podłoga Kaczkan Premium ułożona we wzór Simple Living

Zdjęcie: Hanna Połczyńska, Kroniki Studio

Czym jest styl mid-century modern?

W nurcie vintage mieści się też bardzo modny trend aranżacji wnętrz – mid-century modern. Odnosi się do lat 50. XX wieku i modernizmu, kiedy w domach żegnano ozdobny, tradycyjny styl na rzecz prostoty i funkcjonalności.

W Polsce lata 50. i 60. były czasem rozkwitu modernistycznej architektury, ale także designu, który zaczęto dopasowywać do coraz mniejszych mieszkań. Pojawiły się więc wielofunkcyjne meble i inne ciekawe rozwiązania, a polscy projektanci tworzyli pomysły na naprawdę światowym poziomie.

Czym się charakteryzuje mid-century modern?

  • Jasna paleta barw, z przewagą bieli, do tego jasne drewno i pastele oraz kolor musztardowo-żółty czy szałwiowo-zielony.
  • Obecność naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna. Drewniana powinna być podłoga, ale także meble – dobry wybór to meble fornirowane.
  • We wnętrzu mid-century modern nie może zabraknąć mebli z epoki. Najczęściej są to drewniane komody „jamniki” na długich smukłych nóżkach, drewniane stoły z krzesłami ze sklejki typu Thonet, modernistyczne fotele czy krzesła, stoliki kawowe na wysokich nogach.
  • Zwróć uwagę na oświetlenie i dodatki – w latach 50. i 60. królowały proste lampy, czasem nawet futurystyczne w kształcie, geometryczne wzory i odważne połączenia kolorów i deseni.

Podłogą, która najlepiej wpisze się w styl mid-century modern, jest klasyczna jodełka z klepkami przyciętymi pod kątem 90°. Znajdziesz ją w kolekcji Kaczkan Premium Simple Living. Taka podłoga to sposób na inspirowane stylistyką mid-century modern, ale jednocześnie naturalne i pełne harmonii wnętrze.

Zobacz także Natur, Rustical czy Country – jak wybrać podłogę idealną?

Projekt: Home Stories. Klasyczna jodełka – idealna podłoga do stylu vintage i retro. Na zdjęciu podłoga w kolorze Coffee z kolekcji Simple Living Kaczkan Premium

Zdjęcie: Migdał Studio

Nowy trend na 2023 – neo retro

Trendem, który jest mocno obecny w designie, modzie i aranżacji wnętrz w przewidywaniach na 2023 rok, jest styl neo retro. Mieści się on w szeroko rozumianym nurcie vintage, a od mid-century modern różni się tym, że swobodnie bawi się różnymi konwencjami, łącząc czasem zupełnie nie pasujące do siebie elementy.

Nie chodzi więc o to, by dosłownie odtwarzać wnętrza z przeszłości, ale by mieszać style i konwencje, czerpiąc z nich pełnymi garściami. Co się tu sprawdzi? Geometryczne wzory z lat 60. czy 70., kolory niczym z modowych żurnali z PRL-u, a do tego całkiem nowoczesne meble, jak np. współczesna komoda czy minimalistyczna sofa.

Także z kolorami i wzorami możesz zaszaleć. Wprowadź botaniczny wzór lub mocną barwę, np. fuksjową – co powiesz, by znalazła się na obiciu barokowej sofki? A może do tego designerska lampa i fotel z PRL? Możliwości masz mnóstwo!

Projekt: Forin Studio. Wnętrza vintage, retro czy modern classic to jeden z najlepszych pomysłów na aranżację. Większość z nas czuje się w takich wnętrzach bardzo dobrze i przytulnie. Na zdjęciu podłoga Champagne z kolekcji Cheron 45 Kaczkan Premium

Zdjęcie: Forin Studio

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje