Kaczkan - Premium Wooden Floors

Jak wzór i ułożenie podłogi może optycznie powiększyć mieszkanie?

16.06.2020Czas czytania: 6 min

  • #inspiracje

Jak wzór i ułożenie podłogi może optycznie powiększyć mieszkanie?

Nowoczesne budownictwo to wnętrza otwarte na potrzeby i oczekiwania współczesnego człowieka, a także... po prostu otwarte!

Coraz częściej stawiamy na niestawianie kolejnych ścianek działowych i otwieramy przestrzeń, tworząc tym samym wnętrza wielofunkcyjne, przestronne i maksymalnie komfortowe w odbiorze. A skoro nie dzielimy pomieszczeń - postawmy na podłogę, która łączy!

Drewniane podłogi Kaczkan doskonale sprawdzają się we wszystkich strefach nowoczesnych mieszkań i stanowią uniwersalne spoiwo dla poszczególnych elementów aranżacji. Ponadto stosując konkretne wzory czy sposoby ułożenia desek możemy efektywnie modelować przestrzeń, dowolnie rozkładając akcenty, przywracając wnętrzom proporcje i optycznie je powiększając. Po jaki wzór parkietu sięgnąć i jak ułożyć podłogę, by pomieszczenie wielofunkcyjne wyglądało na obszerniejsze?

Zdjęcie: Fotomohito

Podłogi drewniane Kaczkan - optyczne możliwości kolorów i faktur

Podłoga jest jednym z największych elementów aranżacji, dlatego sposób w jaki ją wykończymy będzie miał ogromny wpływ na atmosferę całego wnętrza oraz nasze samopoczucie. Nie do przecenienia są również optyczne możliwości modelowania przestrzeni, które daje nam podłoga.

Większość z nas słusznie domyśla się, że parkiet w jasnym kolorze rozjaśnia i wizualnie zwiększa objętość wnętrz, a parkiet w kolorze ciemnym dodaje pomieszczeniom przytulności i może je optycznie pomniejszać (dlatego po deski w ciemnych kolorach sięga się przede wszystkim urządzając wnętrza o powierzchni minimum kilkudziesięciu metrów). Istotne są również wzór i faktura wybranej podłogi, a w przypadku podłóg drewnianych - naturalny rysunek drewna, usłojenie oraz ilość i wielkość sęków. 

Idealne wybarwienie - Alaska z kolekcji Top of The World

Dębowa podłoga Alaska to najjaśniejszy produkt z kolekcji Top of The World! Drewno zostało pokryte białym lakierem UV, dzięki czemu jest maksymalnie trwałe, zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym - nie traci swojej subtelnej urody i nie odbarwia się. To doskonały produkt do pomieszczeń, które wymagają optycznego powiększenia, rozjaśnienia i odświeżenia. Równocześnie nie musimy obawiać się sztucznego efektu śnieżnobiałej podłogi - struktura drewna jest doskonale widoczna, a wszystkie walory dębiny zachowane. Decydując się na podłogę w kolorze Alaska będziemy mieli również wolną rękę dobierając pozostałe elementy aranżacji - jasne drewno w białym odcieniu będzie doskonale współgrało z dowolnymi kolorami i fakturami mebli i dodatków. 

Alternatywą dla pięknej, białej Alaski mogą być podłogi w pastelowych olejach, z kolekcji Beauty of Oil, w wybarwieniach od imitacji surowego drewna (Pure Forest) po intensywnie biały olej (White Truffle). Każdy format w tych kolorach będzie powiększał optycznie pomieszczenie.  

Idealny rozmiar - małe klepki

Jednym z prostych trików, pozwalających na optyczne powiększenie wnętrza jest sięgnięcie po podłogi składające się z niewielkich elementów - oszukujemy w ten sposób oko, które rejestrując dużą liczbę klepek uznaje, że mamy do czynienia z... dużą podłogą. Sprytnie, prawda? Podłoga Alaska z kolekcji Top of The World dostępna jest w kilkunastu różnych wymiarach, z których najmniejsze klepki mają rozmiar: 70x490 mm. To również najbardziej ekonomiczne rozwiązanie aranżacji podłogi. 

Zdjęcie: Fotomohito

Niebanalne ułożenie podłogi - sposób na powiększenie wnętrza

Najwyższej jakości dębowe podłogi Kaczkan idealnie wpiszą się w niewielkie, wielofunkcyjne pomieszczenia mieszkań i domów. Podłogi lakierowane i utwardzane promieniami UV zdadzą egzamin zarówno w salonie, jak i jadalni czy kuchni, a zastosowanie jednego rodzaju podłóg na całej powierzchni otwartej części mieszkania to najlepszy sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Wszelkim progom i łączeniom różnych rodzajów podłóg (wykonanych z różnych materiałów, w różnych kolorach i wzorach) - mówimy w tym przypadku stanowcze nie!

Drewniane podłogi można układać na minimum kilka sposobów. Odpowiednio ułożone klasyczne, podłużne deski mogą wizualnie poszerzyć wąskie pomieszczenie - podłogi układa się prostopadle do wejścia / drzwi. Doskonały efekt, strzelistego i dynamicznego wnętrza uzyskamy z kolei decydując się na ułożenie tych samych desek po skosie. Rewelacyjnym rozwiązaniem będą również jasne podłogi z kolekcji Simple Living i Chevron 45. Wzór jodełki francuskiej nie tylko optycznie powiększy salon z aneksem kuchennym, ale również doda pomieszczeniu zdecydowanego charakteru, stanowiąc równocześnie efektowną ozdobę. 

Pozostałe zasady aranżacji pomieszczeń wielofunkcyjnych

Ideą pomieszczenia wielofunkcyjnego jest... funkcjonalność! I to taka na najwyższym poziomie, bo realizowana na wielu płaszczyznach równocześnie. Do najczęściej stosowanych we współczesnym budownictwie połączeń funkcji należy integracja w jednej przestrzeni kuchni, jadalni i salonu. Takie wnętrza są charakterystyczne zarówno dla nowoczesnych domów, jak i mieszkań. W tych drugich aneks kuchenny ze strefą jadalnianą i wypoczynkową mogą zajmować stosunkowo niewielką przestrzeń, co wymaga szczególnej rozwagi podczas aranżowania wnętrza. 

Projektując niewielkie przestrzenie wielofunkcyjne możemy ponadto zastosować kilka dodatkowych trików, które pozwolą nam optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze. Dobrym pomysłem jest postawienie na meble w podobnych kolorach lub zbliżonych odcieniach - najlepiej jasne, oczywiście. Jeśli boimy się efektu nudnego wnętrza możemy dodać mu charakteru kolorowymi akcentami (poduszkami lub pufami, zasłonami, obrazami lub zdjęciami na ścianach), które będziemy mogli co jakiś czas zmieniać, dopasowując je do aktualnych trendów i zmieniających się gustów mieszkańców.

Lustro stojące na podłodze i opierające się o jedną ze ścian (lub powieszone na ścianie) jest doskonałym sposobem na wizualne powiększenie wnętrza, a jeśli ustawimy je w taki sposób, by odbijało się w nim światło dzienne - nasze mieszkanie będzie jeszcze jaśniejsze. Strzelistości i przytulności (równocześnie!) dodadzą pomieszczeniu zasłony, ale pod warunkiem, że zawiesimy je bezpośrednio pod sufitem i pozwolimy swobodnie opaść aż do podłogi. W aranżacji niewielkich wnętrz warto również do minimum ograniczyć ilość bibelotów, akcesoriów i wolnostojących dekoracji, które optycznie "szatkują" wnętrze i mogą przytłaczać. 

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje