Kaczkan - Premium Wooden Floors

Skrzypiąca podłoga – jak wyciszyć? Dlaczego podłoga skrzypi?

11.05.2024Czas czytania: 5 min.

  • #porady

Skrzypienie podłogi może być naprawdę uciążliwym i irytującym problemem. Najczęściej defekt ten dotyczy starych podłóg drewnianych, które wraz z upływem czasu ulegają odkształceniom i uszkodzeniom, ale może się też przydarzyć w przypadku nowej podłogi. Z jakich powodów nowa podłoga może skrzypieć? Jak rozwiązać ten problem?

Najczęstsze przyczyny skrzypienia podłogi drewnianej

Drewno to materiał wrażliwy i podatny na zmiany temperatury i wilgotności, co wpływa na jego pęcznienie i kurczenie. Dlatego też podłoga ułożona z drewnianych desek stale pracuje. By uniknąć problemu skrzypienia, należy ją we właściwy sposób położyć. Przyczyn skrzypienia podłogi należy szukać w nieprawidłowościach podczas jej montażu.

Źle przygotowane podłoże

Jedną z przyczyn skrzypiącej drewnianej podłogi jest źle przygotowane podłoże pod jej układanie. Nierówna, niedoczyszczona lub zbyt cienka wylewka czy podkład z suchego jastrychu będą powodować skrzypienie parkietu podczas chodzenia.

Gdy układamy podłogę na legarach, konieczne jest zastosowanie między elementami drewnianymi podkładek gumowych lub filcowych, by zapobiec ocieraniu się o siebie drewna. Jeżeli ich nie zastosujemy, podłoga będzie wydawać nieprzyjemne dźwięki.

Wadliwe ułożenie podłogi

Kolejną przyczyną skrzypienia może być wadliwy montaż paneli podłogowych. Panele lub deski nie mogą być ułożone zbyt luźno, lub zbyt ściśle. Należy też zwrócić uwagę na to, czy nie ma żadnych uszkodzeń na ich łączeniach.

Przeczytaj na blogu: Układanie deski podłogowej – przydatne informacje o montażu

Projekt:

Zdjęcie: Karolina Zagrodzka House Loves

Projekt:

Zdjęcie: Fotomohito

Błędem jest też brak odpowiedniej dylatacji przy ścianach, czyli szczelin między elementami podłogi, by miała ona miejsce na „pracę”, czyli wspomniane wcześniej kurczenie się lub rozszerzanie pod wpływem wilgoci i temperatury. Problemy może spowodować również użycie niskiej jakości materiałów montażowych i desek.

Przeczytaj na blogu: Podłoga drewniana z płytkami - jak wykonać łączenie podłogi?

Skrzypiąca podłoga – jak naprawić problem?

Dobra wiadomość jest taka, że da się naprawić skrzypiącą podłogę. Najważniejsze to ustalenie przyczyny skrzypienia i zlokalizowanie miejsca, w którym skrzypi.

Demontaż podłogi

Aby raz na zawsze pozbyć się problemu skrzypiącej podłogi, najlepszym rozwiązaniem może być demontaż podłogi i jej ponowne ułożenie. Jeżeli problem tkwi w braku odpowiedniej dylatacji, wystarczy zdemontowanie listwy przypodłogowej oraz desek przy ścianie. Następnie zdemontowane deski trzeba dociąć i ułożyć je ponownie z zachowaniem odpowiednich odstępów między nimi.

Jeżeli jednak przyczyna tkwi w nierównym i niestabilnym podkładzie, konieczne może być zdjęcie całego parkietu, by go odpowiednio wyrównać i oczyścić. Przy ponownym układaniu parkietu trzeba pamiętać o zachowaniu dylatacjach, luzach i przekładkach akustycznych, które zapobiegną ponownemu skrzypieniu podłogi.

Zainspiruj się:

Nowoczesny salon w stylu eclectic glamour. Odkryj piękną podłogę Chevron 45 Grey Shadow z kolekcji Beauty of Oil w projekcie House Loves

Jaka podłoga do stylu modern farmhouse? Drewniana! Zaglądamy do wnętrz pięknego domu w lesie

Doraźne naprawy

Jeżeli mamy do czynienia ze starym parkietem klepkowym, najczęściej powodem skrzypienia jest właśnie obluzowanie klepek. W takiej sytuacji można wyciszyć skrzypiącą podłogę na kilka sposobów. Najprostszy to przybicie obluzowanych klepek cienkimi gwoździami. Można je też wyciszyć, kładąc w tym miejscu gruby dywan, który wygłuszy skrzypienie.

W przypadku ocierania się o siebie elementów podłogi warto zastosować olej silikonowy lub talk. Olej należy wstrzyknąć między deski lub panele, a następnie energicznie przejść po podłodze, by go odpowiednio rozprowadzić. Czynność należy powtarzać do momentu, aż skrzypienie ustanie.

Talk należy wprowadzić do szczelin między deskami lub panelami z pomocą szmatki i dokładnie go uklepać. Można też zastosować maty wyciszające na podłogę.

Domowe sposoby na skrzypiącą podłogę mogą doraźnie pomóc, z czasem jednak problem może się pogłębić. Dlatego już na etapie montażu podłogi warto zwrócić szczególną uwagę na jakość podłoża oraz technikę układania desek lub paneli. To pozwoli zminimalizować ryzyko jej skrzypienia w przyszłości.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady