Kaczkan - Premium Wooden Floors

Historia firmy Kaczkan

„Bez rzemiosła nie ma designu” - w tym krótkim zdaniu zamyka się filozofia firmy Kaczkan, niezmienna od blisko 35 lat, podobnie jak wartości i zasady rodzinnego przedsiębiorstwa, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzisiejsze rzemiosło jest zautomatyzowane wszędzie tam, gdzie rozwiązania tego typu mogły zostać wdrożone bez uszczerbku dla jakości, jednak pewne etapy tworzenia podłogi pozostają niezmienne od zawsze. Do takich działań należy m.in. selekcja drewna na klasy, która w firmie Kaczkan odbywa się wyłącznie ręcznie. Nie zmieniają się również idee i wartości najważniejsze dla marki Kaczkan: doskonała jakość i unikalny wygląd to najcenniejsze atuty polskiej marki, tworzącej wyjątkowe i niepowtarzalne na skalę światową produkty.

1987

Założenie spółki Henryk i Józef Kaczkan

Firma Kaczkan powstała w 1987 roku w niewielkiej wsi Kiełkuty w województwie warmińsko-mazurskim. Spółka, której współzałożycielami byli ojciec i syn (Henryk oraz Józef Kaczkan), zajmowała się początkowo wyłącznie wytwarzaniem wyrobów tartacznych, z czasem poszerzając asortyment i ofertę. Stodoła, w której powstała pierwsza manufaktura, istnieje do dziś nieopodal tartaku, a w planach jest stworzenie tam muzeum marki Kaczkan.

Pierwsza kadra

W początkach działalności firmy załogę stanowili wyłącznie jej założyciele – Henryk Kaczkan i Józef Kaczkan. W kolejnych latach do zespołu dołączali kolejni pracownicy, tworząc zalążek dzisiejszej kadry kierowniczej i pracowniczej. Wielu z nich jest związanych z firmą już od ponad 20 lat, a niektórzy są z nami praktycznie od początku istnienia marki Kaczkan, czyli przeszło 30 lat. Podkreślamy ten fakt, ponieważ firma Kaczkan to ludzie, którzy tworzą wyjątkową historię.

Pierwsza obrzynarka

Na samym początku obróbkę drewna w zakładzie Henryka i Józefa Kaczkan wykonywano przy pomocy stolikowej piły tarczowej oraz tarczowych pilarek wniesionych do spółki przez jej założycieli. Dopiero po pewnym czasie park maszynowy został rozbudowany o kolejne maszyny i narzędzia, dzięki czemu firma Kaczkan mogła podjąć się produkcji parkietu litego oraz deski podłogowej.

Pierwszy tartak

Wyrób listew i innych prostych wyrobów tartacznych, jak szalówki, odbywał się początkowo w drewnianej szopie w Kiełkutach, należącej do Józefa Kaczkana. Pomimo spartańskich warunków firma sukcesywnie rozwijała działalność, a pierwszy tartak funkcjonował nieprzerwanie przez 24 lata – do chwili uruchomienia nowego tartaku w 2010 roku.

1990

Pierwsza kadra

W początkach działalności firmy załogę stanowili wyłącznie jej założyciele – Henryk Kaczkan i Józef Kaczkan. W kolejnych latach do zespołu dołączali kolejni pracownicy, tworząc zalążek dzisiejszej kadry kierowniczej i pracowniczej. Wielu z nich jest związanych z firmą już od ponad 20 lat, a niektórzy są z nami praktycznie od początku istnienia marki Kaczkan, czyli przeszło 30 lat. Podkreślamy  ten fakt, ponieważ firma Kaczkan to ludzie, którzy tworzą wyjątkową historię.

1991

Pierwsza obrzynarka

Na samym początku obróbkę drewna w zakładzie Henryka i Józefa Kaczkan wykonywano przy pomocy stolikowej piły tarczowej oraz tarczowych pilarek wniesionych do spółki przez jej założycieli. Dopiero po pewnym czasie park maszynowy został rozbudowany o kolejne maszyny i narzędzia, dzięki czemu firma Kaczkan mogła podjąć się produkcji parkietu litego oraz deski podłogowej.

1992

Pierwszy tartak

Wyrób listew i innych prostych wyrobów tartacznych, jak szalówki, odbywał się początkowo w drewnianej szopie w Kiełkutach, należącej do Józefa Kaczkana. Pomimo spartańskich warunków firma sukcesywnie rozwijała działalność, a pierwszy tartak funkcjonował nieprzerwanie przez 24 lata – do chwili uruchomienia nowego tartaku w 2010 roku.

2002

Zakup starej fabryki w Klonowym Dworze

W 2002 roku właściciel firmy, Józef Kaczkan, kupił obiekty pozostałe po upadłej suszarni zbóż w Klonowym Dworze. Poszczególne budynki przystosowano i zaadaptowano do konkretnych funkcji, co dało podwaliny pod infrastrukturę stanowiącą dziś główną siedzibę firmy Kaczkan.

2005

Nowa linia produkcyjna

Dzięki możliwości przystosowania nowo nabytych obiektów przemysłowych w Klonowym Dworze do potrzeb rozrastającej się firmy stopniowo została uruchomiona produkcja parkietu i mozaiki w jednej hali. Od 2004 roku produkowano tu również parkiety lite o małym wymiarze, a także parkiet przemysłowy, osiągając miesięczną produkcję na poziomie 6 000 mkw. miesięcznie.

Nowy zakład produkcyjny w Klonowym Dworze

Stworzenie nowoczesnego zakładu produkcyjnego pozwoliło także zwiększyć zatrudnienie, co z kolei przełożyło się na dalszy wzrost wydajności produkcji. W 2006 roku w halach firmy Kaczkan wytwarzano już ponad 25 000 mkw podłóg, a z uwagi na ogromną chłonność rynku i doskonałą jakość podłóg Kaczkan zapotrzebowanie stale rosło.

2006

Pierwsze biuro w Klonowym Dworze

Pomieszczenia biurowe, niezbędne dla dynamicznie rozwijającej się firmy, zostały stworzone w jednym z budynków w Klonowym Dworze. Był to niewielki obiekt, w którym w przeszłości mieszkali pracownicy suszarni zbóż.

Pierwsza linia dla produkcji parkietów dwuwarstwowych

Dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w 2006 roku firma Kaczkan zainwestowała w stworzenie innowacyjnej linii technologicznej do produkcji nowoczesnych podłóg dwuwarstwowych. Linia ta była wyposażona w prasę na gorąco, dwa małe traczki do rozcinania tarcicy i linię lakierniczą, pozwalającą położyć 6 warstw utwardzanego promieniami UV lakieru z między szlifem.

2009

Budowa nowej hali

W 2009 roku rozpoczęła się budowa nowej hali produkcyjnej o powierzchni 3000 mkw, która została wyposażona w innowacyjną linię technologiczną do produkcji podłóg dwuwarstwowych. Nowa linia pracuje od lutego 2012 roku i ma wydajność rzędu 50 000 mkw miesięcznie w systemie dwuzmianowym, a w jej skład wchodzą: prasa, wielopiła wielkoformatowa do rozkroju sklejki, frezarko-czopiarka oraz linia lakiernicza z 40 agregatami. Inwestycja została sfinansowana w całości ze środków własnych firmy Kaczkan.

 

2010

Innowacyjny tartak w Kiełkutach, cały ciąg zamknięty w jednej hali

Nasz drugi tartak w Kiełkutach powstał w 2010 roku w celu zwiększenia precyzji obróbki drewna, podniesienia wydajności pracy i zwiększenia w ten sposób mocy przerobowych firmy. Tartak ten jako jedyny w Polsce dysponuje zamkniętym ciągiem produkcyjnym, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować najwyższą jakość produktów, doskonałą precyzję oraz wyjątkową staranność wykonania. Dodatkowo hala tartaczna posiada szereg instalacji poprawiających bezpieczeństwo i higienę pracy oraz komfort pracowników, w tym centralne ogrzewanie i instalację odciągową ze stacjami filtrującymi do oczyszczania powietrza.

2012

Innowacyjna fabryka podłóg drewnianych dwuwarstwowych

Dzięki nieustannemu rozwojowi i inwestycjom w nowoczesne narzędzia oraz rozwiązania techniczne firma Kaczkan należy dziś do ścisłej czołówki krajowej i europejskiej w zakresie produkcji najwyższej klasy podłóg drewnianych litych i dwuwarstwowych. Dzięki pozyskiwaniu drewna wyłącznie ze sprawdzonych, racjonalnie zarządzanych źródeł oraz zlokalizowaniu całości procesu produkcyjnego w Polsce eksperci firmy Kaczkan sprawują ścisły nadzór nad każdym etapem produkcji, co przekłada się na wyjątkową jakość i ponadczasową elegancję oferowanych podłóg.

2014

Budowa nowego magazynu i punktu logistycznego

Nieustanny rozwój firmy, rosnący wolumen produkcji oraz poszerzający się asortyment produktów przeznaczonych zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny sprawił, że dostępna przestrzeń magazynowa okazała się niewystarczająca. W efekcie firma Kaczkan zainwestowała w budowę nowego magazynu wraz z odpowiednim zapleczem logistycznym, dzięki czemu poprawiła się płynność dostaw produktów marki Kaczkan do odbiorców końcowych.

2015

Wprowadzenie na rynek jodełki francuskiej

W 2015 roku do oferty marki Kaczkan trafił wyjątkowy parkiet dwuwarstwowy – jodełka francuska (tzw. pałacowa), czyli klepki zacinane pod kątem 45°, które po ułożeniu tworzą niezwykle ciekawy, wyrazisty deseń. W momencie wprowadzenia serii Chevron 45 na rynek marka Kaczkan była jedynym producentem na polskim rynku parkieciarskim, oferującym dwuwarstwową podłogę drewnianą w jodełkę francuską. Parkiety z serii Chevron 45 z miejsca zdobyły dużą popularność i uznanie, czego potwierdzeniem była pierwsza nagroda w konkursie Dobry Design 2019. 

2017

Jubileusz 30 lecia

W 2017 roku firma Kaczkan obchodziła jubileusz 30-lecia istnienia na rynku. Obchody zainaugurowało otwarcie nowego budynku biurowego, a Józef Kaczkan wielokrotnie podkreślał, że zbudowanie tak silnej pozycji marki na rynku krajowym i europejskim nie byłoby możliwe bez zaangażowania pracowników i kadry zarządzającej od wielu lat związanej na stałe z marką Kaczkan. Jubileusz stał się również okazją do uhonorowania wielu pracowników i współpracowników firmy okolicznościowymi statuetkami i nagrodami.

2018

Nowe biuro i showroom

W 2015 roku podjęta została decyzja o wybudowaniu nowoczesnego obiektu biurowo-handlowego z wydzielonym showroomem o powierzchni 330 mkw. Budowa rozpoczęła się w 2016 roku, a budynek został oddany do użytku dwa lata później, w 30 rocznicę istnienia firmy. Nowy biurowiec posiada przestronne sale spotkań oraz prezentacji wyrobów, dzięki czemu możliwe jest pokazanie kontrahentom i partnerom biznesowym wszystkich kolekcji podłóg produkowanych obecnie przez firmę Kaczkan.

2019

Powstanie marki Kaczkan Premium

Marka Kaczkan Premium została stworzona w celu dostarczania klientom ekskluzywnych, wyjątkowych podłóg drewnianych wykonanych z dbałością o każdy szczegół i z zaangażowaniem oraz miłością. Dwuwarstwowe podłogi Kaczkan Premium to nie tylko produkt najwyższej światowej klasy – to również hołd złożony wartościom pielęgnowanym i przekazywanym w firmie Kaczkan z pokolenia na pokolenie: solidności, pasji oraz tradycyjnemu, rodzinnemu charakterowi prowadzenia biznesu.

2021

Budowa nowej hali produkcyjnej ze wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji

Dzięki wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji otrzymaliśmy niezwykłą szansę na to, by zwiększyć, zmodernizować i jeszcze bardziej unowocześnić produkcję, dzięki której poprawimy nie tylko wydajność, ale i oszczędność tak cennego surowca jak dąb szypułkowy.

Polska Strefa Inwestycji pozwoli nam nie tylko otworzyć nową fabrykę, ale też doposażyć tartak w Kiełkutach, by jeszcze bardziej rozwinąć nasz potencjał. Nasze produkty zyskały uznanie w Europie Zachodniej, w USA, a nawet w Australii; zajmujemy czołowe miejsce wśród producentów w Polsce. Pierwsze w produkcji podłóg dwuwarstwoych. Dzięki niezmiennej jakości i ciekawej kolorystyce nasze podłogi są poważnie wyjątkowe.