Kaczkan - Premium Wooden Floors

Gdy niedoskonałości drewna stają się ich zaletami

19.03.2019Czas czytania: 4 min

  • #porady

Jedną z najbardziej fascynujących i niesamowitych cech drewna jako materiału wykorzystywanego w branży parkieciarskiej czy meblarskiej jest jego oryginalność oraz niepowtarzalność.

Ponieważ jest to materiał, który powstaje w sposób naturalny, praktycznie nie da się znaleźć dwóch identycznych kawałków drewna – zawsze będą między nimi istnieć jakieś różnice: w usłojeniu, liczbie sęków czy wybarwieniu.

 

W rzeczywistości pełnej masowo wytwarzanych produktów o jednakowym wyglądzie pozwala to tworzyć naprawdę wyjątkowe, unikalne podłogi, meble i inne elementy wystroju wnętrza. Na unikalność drewna niebagatelny wpływ mają także cechy, które wiele osób całkowicie niesłusznie uważa za wady, których należy za wszelką cenę unikać. O czym dokładnie mowa?

Nieskazitelny znaczy nudny

Na nasze postrzeganie drewna spory wpływ ma fakt, że przez całe wieki było ono używane jako materiał konstrukcyjny i budulec. W tego rodzaju zastosowaniach siłą rzeczy pożądany jest surowiec pozbawiony jakichkolwiek nieregularności czy defektów, ponieważ przekłada się to na wytrzymałość i odporność na obciążenia mechaniczne danej konstrukcji jako całości.

I choć już bezpowrotnie minęły czasy dominacji drewna jako materiału, z którego ludzie wytwarzali praktycznie wszystko (przedmioty codziennego użytku, domy czy środki transportu), to w naszej podświadomości zakorzeniło się przekonanie, że najlepsze drewno to takie, które jest całkowicie pozbawione wad.

Warto jednak pamiętać, że klasycznie rozumiane wady drewna mogą w dzisiejszych realiach stanowić jego największą zaletę – wszystko zależy od perspektywy i sposobu zastosowania tego wyjątkowego materiału, jakim jest naturalne drewno. Przykładowo dla parkieciarzy drewno pozbawione cech charakterystycznych jest najzwyczajniej w świecie nudnym, niewartym uwagi materiałem.

Naturalne cechy drewna to nie wady!

Rzecz jasna nie jest tak, że każdy rodzaj skazy czy wady drewna jest pożądany – poniżej przedstawiamy z perspektywy producenta drewnianych podłóg najważniejsze naszym zdaniem cechy naturalnego drewna, które bywają traktowane jako wady, choć tak naprawdę nimi wcale nie są.

Różne wybarwienie drewna tego samego gatunku

Drzewa tego samego gatunku mogą dawać materiał, który różni się od siebie intensywnością i nasyceniem koloru i jest to cecha całkowicie naturalna. Kolor drewna zależy bowiem od wielu czynników, z których najważniejsze to gatunek i skład gleby oraz położenie geograficzne. Warto jednak pamiętać, że nawet drzewa rosnące tuż obok siebie mogą mieć nieco inny odcień drewna albo np. jedno z nich będzie posiadać naturalne przebarwienia, podczas gdy w drugim ich nie będzie.

Zdjęcie: Fotomohito

Błyszcz

Pewne gatunki drewna (szczególnie dębina i buczyna, ale także wiąz czy platan) mogą posiadać na przekroju bardzo charakterystyczny, łatwo zauważalny rysunek, przyjmujący postać połyskujących pasemek lub smug. To cecha w pełni naturalna, a nawet pożądana – najlepszym dowodem na to jest fakt, iż bywa ona bardzo często imitowana w drewnopodobnych laminatach po to, by możliwie najdokładniej przypominały naturalne drewno.

Sęki

O ile w drewnie konstrukcyjnym ich obecność jest niepożądana ze względu na możliwy negatywny wpływ na wytrzymałość mechaniczną elementów z dużą liczbą sęków, o tyle w branży parkieciarskiej sęki są jak najbardziej mile widziane. Dzięki sękom każda deska podłogowa ma swój własny, unikalny wygląd i charakter, a podłoga ułożona z materiału z sękami zyskuje na niepowtarzalności, ponieważ ciemniejsze sęki układają się w nieregularne, naturalnie powstałe wzory.

Nieregularny układ włókien

Dzięki temu, że natura nie dąży za wszelką cenę do absolutnej symetrii, niejednokrotnie zdarza się, iż drewno posiada specyficzny, falisty układ włókien, który przepięknie prezentuje się na podłogach czy meblach wykonanych z tego rodzaju materiału. Ten nietypowy, niecodzienny układ włókien (znany również jako "barankowatość") występuje praktycznie we wszystkich gatunkach drewna - także w szlachetnej, polskiej dębinie, wykorzystywanej przez markę

Kaczkan do produkcji podłóg drewnianych zarówno w przypadku desek litych, jak i parkietów z desek dwuwarstwowych. Dodatkowa obróbka drewna w postaci szlifowania, malowania czy olejowania dodatkowo uwypukla niezwykłość falistego deseniu.

Podsumowując należy jasno stwierdzić, że wspomniane „wady” drewna tak naprawdę wcale nimi nie są – powstały w całkowicie naturalny sposób, a ich obecność w materiale, z którego wykonujemy podłogi, stanowi najlepszy dowód na szlachetność i autentyczność wykorzystywanego surowca.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady