Kaczkan - Premium Wooden Floors
Drewno.

Wywiad z Bogną Patyńską - Dekoratoramator

20.02.2020Czas czytania: 5 min.

  • #inspiracje

Wywiad z Bogną Patyńską - Dekoratoramator

Sztuka aranżowania wnętrz wymaga stałego pogłębiania wiedzy, znajomości stylów i materiałów, doświadczenia oraz umiejętnego śledzenia trendów, ale również... wyczucia i dobrego gustu.

 

To właśnie te dwie ostatnie cechy projektanta w znacznej mierze decydują o tym, jak będzie wyglądało dane wnętrze, jak będą się w nim czuli jego użytkownicy i czy będzie spełniało ich potrzeby i oczekiwania. Polskie mieszkania, apartamenty i domy coraz częściej zachwycają rewelacyjną funkcjonalnością, która idzie w parze z doskonałym designem. Ponadto, coraz więcej tych pięknych i doskonale wyważonych wnętrz powstaje bez udziału profesjonalnych projektantów i dekoratorów - tworzymy je sami, w oparciu o ogólnodostępną wiedzę na temat stylowego i modnego aranżowania pomieszczeń.

Bogna Patyńska to prawniczka, która odkryła w sobie pasję do projektowania wnętrz i postanowiła, mimo dość napiętego zawodowego grafiku - rozwinąć ją i pokazać światu. Jej przygoda z projektowaniem rozpoczęła się 8 lat temu, po zakupie pierwszego mieszkania. Aranżowanie kolejnych pomieszczeń było zajęciem, które przyniosło Bognie mnóstwo radości i satysfakcji. Efektami swojej pracy podzieliła się w sieci, zakładając blog: dekoratoramator.pl i... to był strzał w przysłowiową dziesiątkę! Dekoratoramator.pl to miejsce pełne inspirujących przykładów pięknych aranżacji, będących doskonałym przykładem amatorskiego projektowania na najwyższym poziomie, nie odbiegającego od aranżacji realizowanych przez zawodowych dekoratorów wnętrz. W ciągu ostatnich kilku lat na blogu pojawiło się blisko 200 wpisów, w których autorka pokazuje wnętrza - już nie tylko swojego mieszkania! Z prawdziwą przyjemnością pomaga bowiem w projektowaniu wnętrz swoim czytelnikom.

Z Bogną Patyńską spotykamy się, by porozmawiać o jej wyjątkowym mieszkaniu, które pokazała już w materiale przygotowanym przez reporterkę programu Dzień Dobry TVN. To doskonała hybryda stylu amerykańskiego z elementami glamour, dla której bazą stała się jedna z najbardziej eleganckich podłóg Kaczkan - jodełka francuska, czyli Chevron 45.

Zdjęcie: Fotomohito

1. Skąd czerpała Pani inspirację do projektu wnętrza Państwa mieszkania?

Głównie z internetu i prasy wnętrzarskiej, jednak nikt z naszych znajomych nie ma podobnego mieszkania. Od dawna zachwycałam się eleganckimi wnętrzami, w których jest sztukateria, drewniana podłoga, dużo luster. Kiedyś oglądaliśmy z mężem serial „House of cards” i pół żartem, pół serio powiedziałam mu, że w następnym mieszkaniu, zrobimy sobie Biały Dom. Ku mojemu zdziwieniu, wcale nie protestował! Jak już znaleźliśmy odpowiedni lokal, mąż zdał się całkowicie na moje wyczucie, zaufał mi i to bardzo pomogło, mogłam rozwinąć skrzydła.

2. Styl amerykański w czym się przejawia w Pani projekcie? Skąd zamiłowanie do tego stylu?

Myślę, że kolorystyka czyli biel, odcienie niebieskiego, szerokie drewniane żaluzje, chromowane lampy to takie charakterystyczne elementy stylu amerykańskiego, czy nowojorskiego, które pojawiają się także w moim mieszkaniu. U syna w pokoju jest tapeta w pasy, akcenty marynarskie, ten pokój jest najbardziej w klimacie hampton. Mieszkamy nad morzem, bliska jest mi taka estetyka.

We wnętrzach widać też mieszanie różnych stylów - jak  taki eklektyzm stworzyć aby wszystko do siebie pasowało?

W naszym mieszkaniu rzeczywiście mieszają się różne style, to dlatego że wiele rzeczy mi się podoba. Kocham motywy kwiatowe, więc mamy taką tapetę u córki, dywan w salonie, obrazy w przedpokoju. Lubię cegłę, więc trafiła na ścianę w sypialni. Bardzo podobała mi się podłoga w jodełkę, nie potrafiłam z niej zrezygnować. Mąż z kolei lubi wnętrza loftowe, więc jego łazienkę urządziłam bardziej w takim klimacie. Wszędzie jednak pojawiają się elementy wspólne: jednolita podłoga (parkiet i kafle powtórzone w dwóch pomieszczeniach), sztukateria, szary kolor na ścianach i meble pod zabudowę z podobnymi frontami w kuchni, sypialni i przedpokoju. To sprawia, że mieszkanie jest spójne.

3. Skąd marzenie o drewnianej podłodze w jodełkę francuską?

Nie pamiętam kiedy po raz pierwszy zobaczyłam taką podłogę, ale to był mój absolutny „must have” do nowego mieszkania. Uważam, że jest ponadczasowa, pasuje do wielu wnętrz. Sąsiedzi mają mieszkanie w stylu boho i też planują taką podłogę. Myślę, że będzie się tam prezentować równie ciekawie.

4. Czy kolorystyka podłóg w Pani wnętrzach była w szczególny sposób dobierana?

Od początku wiedziałam, że podłogi będą w kolorze naturalnego dębu, ponieważ lubię szare ściany i białe meble, a podłogą chciałam ocieplić wnętrza. Mimo, że podłoga Kaczkan  Chevron 45 od razu mnie urzekła, to przed zakupem odwiedziłam wiele salonów z parkietami i porównywałam próbki różnych producentów  w różnym świetle. Podłoga Kaczkan okazała się bezkonkurencyjna, jest po prostu najpiękniejsza. Położyliśmy ją nawet w kuchni i mogę zdradzić, że po ponad roku nie mam do niej żadnych zastrzeżeń.

5. Jaki cel chciała Pani osiągnąć projektując to wnętrze?

Jestem estetką, chciałam mieć dom który będzie mnie zachwycał za każdym razem, gdy przekroczę jego próg. Tak rzeczywiście jest, uwielbiam spędzać tu czas i widzę, że pozostali domownicy również. Mój kilkuletni syn, po powrocie z wakacji powiedział kiedyś: „mamo, ale u nas w domu jest najpiękniej!”.

6. Skąd u Pani pasja do projektowania?

Zaczęło się wiele lat temu, gdy urządzałam nasze pierwsze mieszkanie. Okazało się, że urządzanie przychodzi mi z łatwością, a moje pomysły podobają się innym. Na blogu dekoratoramator.pl pisałam o wnętrzach, pokazywałam zmiany w mieszkaniu. Z biegiem czasu zaczęłam projektować też wnętrza dla innych i pokazywać realizacje na mojej stronie. Najbardziej polubiłam pokoje dziecięce, mam ich na koncie już kilkadziesiąt. Moje projekty były kilkukrotnie pokazywane w pismach wnętrzarskich, a nowe mieszanie pokazano w programie „Odpicowane mieszkanie” emitowanym w Dzień dobry TVN i na HGTV.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje