Kaczkan - Premium Wooden Floors

Ciepły minimalizm, ponadczasowa klasyka i ekologia – uniwersalne trendy, które muszą znaleźć się w Twoim wnętrzu

27.06.2022Czas czytania: 5 min.

  • #inspiracje

Czy w urządzaniu wnętrz kierować się trendami, czy stawiać na ponadczasowość? Wbrew pozorom te dwie sprzeczności można pogodzić. Wśród współczesnych trendów we wnętrzach są uniwersalne style, które śmiało można wprowadzić do mieszkania czy domu bez obaw, że za kilka lat wyjdą z mody.

Oto 3 trendy, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. W żadnym z nich nie może zabraknąć naturalnych podłóg drewnianych!

Trend 1. Ponadczasowa klasyka – art déco, modern classic i modern retro

Trudno o wyraźniejszy trend niż powrót aranżacji inspirowanych dawnymi latami. Śmiało czerpiących z przeszłości, ale tworzących na jej podstawie własne interpretacje w duchu ogólnie rozumianej stylistyki vintage.

Projekt: Simple Living Grey Shadow, Latre Design

Zdjęcie: Bernadetta Kuczyńska

Ponadczasowa klasyka to odpowiedź na nowoczesne i bezosobowe „katalogowe” wnętrza. Ten styl pozwala urządzać domy na lata. Z jego pomocą można stworzyć aranżacje z dobrej jakości, naturalnych materiałów i w uniwersalnym stylu, którzy przetrwa wszystkie chwilowe mody.

Wśród trendów, które są dziś szczególnie na topie w projektowaniu wnętrz, warto wyróżnić trzy. W mieszkaniach (zwłaszcza tych premium) coraz śmielej pojawia się art déco, czyli stylistyka z lat międzywojennych. Cechują ją materiały wysokiej jakości (drewno dębowe, marmur, mosiądz, piękne tkaniny), geometryczne wzory, symetria i harmonia oraz subtelny blask złota, niczym z przedwojennych rezydencji.

W art déco nie brakuje inspiracji złotymi latami Hollywood, wystawnymi przyjęciami w stylu Wielkiego Gatsby’ego. Ma być luksusowo, ale ze smakiem. Bez tanich imitacji naturalnych materiałów, z meblami wykonanymi na zamówienie i dziełami sztuki, plakatami i grafikami – w końcu art déco to także czas, kiedy tworzyło wielu znanych artystów jak choćby Tamara Łempicka.

Inspiracji przeszłością nie brakuje również w aranżacjach inspirowanych stylem modern classic, który łączy ponadczasową klasykę z blaskiem glamour, a swobodną elegancję nadmorskich rezydencji ze stylem francuskich kamienic.

Projekt: proDeska Pure Forest 418, House Loves Karolina Zagrodzka

Zdjęcie: House Loves Karolina Zagrodzka

Ponadczasowej kolorystyce (biele, beże, szarości) towarzyszy naturalne drewno dębowe na podłogach. Jodełka francuska – dostępna w ofercie podłóg dębowych Kaczkan – to zdecydowanie najlepszy wzór dla takich wnętrz.

Oprócz tego nie można zapomnieć o detalach. Tworzą je sztukaterie, dekoracyjne gzymsy, portale kominkowe, klasyczne meble i dodatki łączące nowoczesność z inspiracjami z dawnych lat.

Jakie podłogi pasują do ponadczasowej klasyki? Oprócz wspomnianej jodełki francuskiej od marki Kaczkan dobry wybór to parkiet dębowy w postaci jodełki klasycznej, typowej dla stylu modern retro i znakomicie wyglądającej z klasykami designu z PRL. Kolorystyka podłóg powinna być ciepła i możliwie neutralna – najlepiej sprawdzą się jasne odcienie naturalnego dębu lub ewentualnie dodające przytulności pastele.

Projekt: Chevron 45 Champagne, MS Projekt

Zdjęcie: Fotomohito

Trend 2. Przytulny minimalizm

We współczesnych aranżacjach wnętrz mocno widać też skręt w stronę minimalizmu, ale w ciepłym, bardzo naturalnym wydaniu. Oszczędne w formie wnętrza zawsze miały swoich zwolenników, ale teraz stylistyka minimal, zen czy japandi coraz śmielej pojawia się nie tylko w propozycjach stylistów i trendsetterów, ale też w mieszkaniach „zwykłych Kowalskich”.

Minimalizm stał się ciepły i bliski naturze. Co to znaczy? Oprócz typowej dla trendu minimal oszczędności formy, projektanci korzystają z palety kolorów ziemi – przede wszystkim beży i brązów, okraszonych łagodnymi szarościami. Popularność zdobywają beżowe wnętrza total look (czyli urządzone od góry do dołu w różnych odcieniach barw ziemi). Częsty wybór to też proste, ale wysokiej jakości wyposażenie niczym z japońskich domów, a przede wszystkim solidna dawka natury.

Jeśli podłogi – to dębowa deska podłogowa (najlepiej w postaci długich desek, jak ProDeska od marki Kaczkan w naturalnej kolorystyce i klasie Natur bez widocznych sęków). Jeśli kamień – to prawdziwy. Jeśli tkaniny – to len, bawełna i inne naturalne włókna. Do tego modułowe meble, nieliczne dzieła sztuki, drzwi z ukrytą ościeżnicą i minimalistyczne zabudowy meblowe, które pozwolą schować wszystkie zbędne rzeczy.

Trend 3. Ekologia, natura i less waste

Natura i ekologia to dwa słowa klucze we współczesnej aranżacji wnętrz. Już pandemia pokazała, że chcemy mieszkać otoczeni naturą, z troską o środowisko i tak, by mieć pozytywny wpływ na przyszłość Ziemi. Less waste czy zero waste to hasła, które coraz częściej pojawiają się także w rozmowach architektów wnętrz z inwestorami.

Projekt: proDeska Pure Forest 418, House Loves Karolina Zagrodzka

Zdjęcie: House Loves Karolina Zagrodzka

Jak urządzić mieszkanie w duchu ekologii? Chociażby wybierając pozyskiwane w sposób odpowiedzialny materiały, które produkuje się z troską o środowisko, czyli na przykład dębowe podłogi Kaczkan.

Wytwarza się je od początku do końca w Polsce. Deski pochodzą z drewna z mazurskich lasów – z plantacji, które szanują zasady gospodarki leśnej (co potwierdza certyfikat FSC). Co więcej, dębowe podłogi to materiał długowieczny, który można wielokrotnie odnawiać bez potrzeby wymiany klepki na nową!

W aranżacjach wnętrz pod znakiem less waste ważne jest także, by korzystać z już istniejących materiałów i wyposażenia. Mile widziane jest więc odnawianie mebli, recykling i upcykling. Warto też stawiać na jakość, a nie na ilość. Zamiast otaczać się nowymi przedmiotami, najlepiej „przestawić się” na nieliczne, ale solidne rzeczy wysokiej jakości.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje