Kaczkan - Premium Wooden Floors

Podłoga drewniana z płytkami - jak wykonać łączenie podłogi?

25.04.2024Czas czytania: 4 min.

  • #porady

Coraz częściej spotykanym we wnętrzach rozwiązaniem jest otwarta, połączona przestrzeń salonu z kuchnią. W takiej aranżacji bardzo często zestawia się ze sobą dwa materiały podłogowe – drewno oraz płytki ceramiczne. Jak je połączyć?

Najnowsze trendy wnętrzarskie mówią jasno: na czasie są wnętrza otwarte, bez wyraźnego podziału pomiędzy pomieszczeniami. Ale przecież w kuchni najczęściej stosuje się na podłodze płytki, a w eleganckim salonie królują podłogi drewniane. Jak połączyć ze sobą te dwie strefy w mieszkaniu, aby efekt był estetyczny?

Kiedyś do dyspozycji inwestorów i wykonawców były wyłącznie listwy. Dziś do wyboru mamy także inne rozwiązania, jak korek czy akryl. Co warto o nich wiedzieć?

Dwie podłogi w jednym pomieszczeniu – dlaczego konieczne jest łączenie?

Dwa różne materiały podłogowe, w tym w szczególności kafelki oraz drewniane deski, czasem trzeba ze sobą połączyć na otwartej przestrzeni. Najczęściej mamy do czynienia z taką sytuacją, gdy w salonie projektujemy aneks kuchenny lub gdy łączymy w otwartej przestrzeni salon z kuchnią i jadalnią.

Połączenie płytek z drewnem musi być estetyczne oraz jak najmniej widoczne. Z tego powodu wielu architektów i wykonawców rezygnuje z powszechnych kiedyś listew maskujących, w ich miejsce stawiając na ciekawsze pomysły. Pięknie prezentują się zwłaszcza oryginalne połączenia drewna z nietypowymi płytkami, np. w kształcie heksagonu.

Projekt: @monikastaniec.architektwnetrz

Zdjęcie: Podłoga Kaczkan Premium w kolorze Coffee

Dlaczego trzeba łączyć ze sobą dwie podłogi? Po pierwsze, aby uniknąć problemów związanych z nierównymi krawędziami różnych materiałów. Po drugie – aby stworzyć szczeliny dylatacyjne, które umożliwią właściwą pracę podłogi.

Krawędzie dwóch materiałów mogą być nierówne

Drewno i płytki ceramiczne to dwa materiały o zupełnie różnych właściwościach. Problemy z nierównymi krawędziami dotyczą zwłaszcza kafelków. Odpowiednie połączenie potrafi je zminimalizować, a podłoga prezentować się będzie elegancko i stylowo.

Zainspiruj się: Ciepły minimalizm, ponadczasowa klasyka i ekologia – uniwersalne trendy, które muszą znaleźć się w Twoim wnętrzu

Podłoga pracuje

Drewno jest materiałem naturalnym. Cechuje je rozszerzalność cieplna pod wpływem temperatury. Także zmiany wilgotności mogą mieć wpływ na jego wygląd. Ponieważ drewniana podłoga cały czas pracuje, potrzebuje dylatacji, czyli niewielkich szczelin, które umożliwiają tę pracę.

Bez dylatacji podłoga drewniana nie będzie mogła rozszerzać się i kurczyć podczas wspomnianych zmian temperatury. Skutek? Deformacje i wybrzuszenia drewna.

Drewniane deski podłogowe (a także podłogi z materiałów drewnopochodnych, np. panele) potrzebują szczelin dylatacyjnych przy ścianach oraz w miejscu łączenia podłogi z innym materiałem, np. z kafelkami. Jej szerokość zależy od rodzaju podłogi, od wielkości pomieszczenia oraz od tego, czy zastosowano ogrzewanie podłogowe.

Projekt: Kasia Stefaniak

Zdjęcie: Dariusz Jarząbek

Oczywiście im węższa szczelina, tym łatwiej jest ją ukryć, aby łączenie było minimalistyczne. Profesjonalni monterzy podłóg drewnianych dobrze wiedzą, w jaki sposób sprawić, by podłoga drewniana wyglądała ładnie przy zachowaniu niezbędnych dylatacji. Właśnie dlatego tak ważne jest korzystanie przy montażu z usług profesjonalistów.

Jakie są sposoby łączenia podłóg drewnianych z płytkami?

Zanim dowiesz się, w jaki sposób łączyć podłogi drewniane z płytkami, kilka słów o podstawowych zasadach takiego montażu.

Aby połączenie wyglądało estetycznie, należy odpowiednio dobrać ze sobą materiały. Jeśli płytki są wzorzyste, lepszym wyjściem będzie podłoga raczej jednorodna, o neutralnym, jak najbardziej naturalnym kolorze. Jeśli z kolei płytki są minimalistyczne, można dobrać do nich podłogę z wyraźniejszym rysunkiem czy fakturą.

Dobrą zasadą jest także zestawianie kolorów podłogi i płytek na zasadzie ciepłe-ciepłe lub chłodne-chłodne. Unikniesz w ten sposób chaosu aranżacyjnego. Pamiętaj też, że wzór ułożenia jednego i drugiego materiału powinien ze sobą współgrać, także rozmiarami. Najlepiej, aby był zbliżony lub harmonizujący.

Elastyczna spoina

Popularnym sposobem na połączenie podłóg drewnianych z płytkami ceramicznymi są różnego typu elastyczne spoiny. Aplikuje się je z pomocą pistoletu pneumatycznego, zachowując właściwe dylatacje. Jeśli idealnie dopasujesz do siebie kolorystycznie podłogę drewnianą i płytki, połączenie z użyciem takiej spoiny będzie niemal niewidoczne, co docenią miłośnicy minimalizmu.

Najczęściej stosowaną spoiną elastyczną jest masa akrylowa. Wyróżnia ją trwałość, wytrzymałość, łatwość w utrzymaniu w czystości oraz możliwość wyboru spośród wielu kolorów.

Po wyschnięciu akryl da się swobodnie malować i szlifować. To doskonały sposób na trudne połączenia, np. modnych płytek heksagonów oraz parkietu lub desek drewnianych.

Zainspiruj się: Jaka podłoga do stylu modern farmhouse? Drewniana! Zaglądamy do wnętrz pięknego domu w lesie

Czy spoina z akrylu ma wady? Po dłuższym czasie może się niestety wycierać i kruszyć, szczególnie przy podłogach pływających.

Naturalny korek

Drugim sposobem na połączenie drewnianej podłogi oraz płytek jest zastosowanie naturalnego korka. Można to zrobić, używając korkowej listwy na szerokość szczeliny dylatacyjnej.

Inne rozwiązanie to specjalna masa elastyczna, zwana też korkiem w płynie. Aplikuje się ją przy pomocy pistoletu pneumatycznego.

Projekt: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz. Podłoga: proDeska White Truffle, klasa Prime, Kaczkan Premium

Zdjęcie: Fotomohito

Korek ma wiele zalet. Jest trwały i estetyczny. Wyróżnia się dużą elastycznością. Jako rodzaj połączenia podłóg zapewnia trwałość przez wiele lat, a do tego jest bardzo estetyczny i atrakcyjny dla oczu. Można go zabarwić na dowolny kolor, a do tego nie widać na nim zabrudzeń.

Listwa łącząca

Tradycyjne, sprawdzone rozwiązanie na połączenie drewnianej podłogi oraz ceramicznych okładzin. Nowoczesne listwy niewiele mają wspólnego ze swoimi topornymi poprzedniczkami. Są minimalistyczne i subtelne.

Wśród spotykanych listew połączeniowych znajdziesz produkty z aluminium, stali nierdzewnej, mosiądzu czy drewna. Nadają się także do tworzenia łuków oraz łączenia materiałów na różnej wysokości.

Czy każdy typ podłogi można łączyć z płytkami?

Do łączenia z terakotą czy gresem nadają się różne rodzaje drewnianych desek, podłogi warstwowe, a także wszystkie podłogi drewnopochodne, np. wykonane z paneli podłogowych laminowanych czy winylowych.

Tym, co trzeba wziąć pod uwagę, jest konieczność pozostawienia dylatacji – jak już wiesz, zależy ona m.in. od zastosowanego na posadzkę materiału oraz wielkości pomieszczenia.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady