Kaczkan - Premium Wooden Floors

Styl eklektyczny – jak stworzyć przytulne i eleganckie wnętrze

29.11.2024Czas czytania: 5 min

  • #porady

Artykuł o stylu eklektycznym warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest eklektyzm. Sporo osób sądzi, że „eklektyczny” oznacza złożony z przypadkowych, niepasujących do siebie elementów. Ale to błędne rozumienie tego pojęcia! Definicja słownikowa eklektyzmu opisuje go jako: „łączenie ze sobą elementów z różnych epok, stylów i estetyk".

Eklektyzm można więc określić jako umiejętność zauważania podobieństwa i dopasowania pomiędzy pozornie niezwiązanymi ze sobą obiektami. To sprawia, że wnętrze w stylu eklektycznym nie jest męczącą zbieraniną przypadkowych sprzętów, a starannie przemyślaną, spójną, lecz przy tym niebanalną i odważną, wręcz wizjonerską kompozycją. Czym charakteryzuje się wnętrze w stylu eklektycznym i jak je zaaranżować? Sprawdź!

Czym charakteryzuje się wnętrze w stylu eklektycznym?

W świecie wystroju wnętrz eklektyzm już od kilku lat cieszy się stale rosnącą popularnością. To połączenie stylów, tekstur i epok daje projektantom wyjątkową możliwość stworzenia przestrzeni, która jest jednocześnie maksymalistyczna i osobista.

Zdecydowanie się na eklektyczną aranżację pozwoli Ci na wyłamanie się z tradycyjnych norm rządzących designem, i wykreowanie wnętrza pełnego charakteru, uroku, jak również pełnego nonszalancji wyrafinowania.

Eklektyzm stwarza jednak pewne zagrożenia. Wymaga niesamowitego wyczucia i doskonałego oka, które pozwalają umiejętnie łączyć różne style. Przy braku wprawy rezultat może bardziej przypominać składzik pełen niedopasowanych mebli niż wyrafinowane mieszkanie. Na szczęście swobodnego żeglowania po morzach estetycznej różnorodności można się nauczyć!

Zainspiruj się! Styl prowansalski – czym się charakteryzuje? Jak urządzić wnętrze?

Zdjęcie: Fotomohito

Jak wprowadzić styl eklektyczny do wnętrz?

Pomimo jego dynamiki i charakteru, stylem eklektycznym również rządzą pewne zasady, o których należy pamiętać, planując aranżację. Jeśli marzy Ci się taki wystrój, pamiętaj, by:

  • wybrać motyw przewodni – dobra baza to podstawa każdego projektu i wystrój w stylu eklektycznym nie jest wyjątkiem. Zastanów się, jak chcesz urządzić wnętrze – minimalistycznie, wykorzystując motywy ze stylu skandynawskiego lub industrialnego, a może wolisz barwne, pełne życia projekty, jak boho? Wybierz jedną estetykę i potraktuj ją jako podstawę, na której zbudujesz wystrój;
  • nie bać się różnorodności – zarówno we współczesnym, jak i retro lub romantycznym wnętrzu możesz mieszać style i epoki. Przykładowo łącząc ze sobą zabytkowe, rodzinne pamiątki i nowoczesne dzieła sztuki lub mieszając meble retro ze współczesnymi rozwiązaniami projektowymi;
  • bawić się kontrastami – kontrasty dodają wnętrzu głębi i charakteru, zmieniając zwyczajne w oryginalne. Eksperymentuj z przeciwstawnymi kolorami. Możesz na przykład zestawić odcienie szlachetnych kamieni ze stylu glamour z neutralnymi, stłumionymi odcieniami stylu skandynawskiego lub intensywne, wręcz krzykliwe kolory ze spokojnymi nasyconymi barwami. Kontrasty dotyczą także umeblowania – możesz śmiało łączyć proste, nowoczesne projekty z bogato zdobionymi sprzętami lub surowe, industrialne lub rustykalne wykończenia z gładkimi, jak szkło czy metal;
  • łączyć tekstury – tekstury to potężne narzędzia, które mogą sprawić, że nawet monochromatyczny lub stonowany wystrój stanie się pełen ciepła i wyrazu. Dlatego warto zadbać o to, by w eklektycznym wnętrzu znalazła się ich spora reprezentacja – od miękkich aksamitów i pluszowych dywanów po naturalne włókna i metale. Tworzenie warstw z różnych materiałów sprawia, że przestrzeń nabiera głębi i staje się wielowymiarowa, a przy tym – przytulna.

Zdjęcie: Fotomohito

Kolory w stylu eklektycznym

Kolory w eklektycznym wnętrzu to – co z pewnością Cię nie zaskoczy – głównie kontrasty. To podejście do aranżacji sprzyja wykorzystywaniu nasyconych, mocnych odcieni, takich jak głębokie błękity, z intensywnymi, wręcz jaskrawymi barwami, na przykład pomarańczami, żółciami lub fioletami. Odważne połączenia możesz zrównoważyć, stosując neutralną paletę beżów lub szarości. Poza tym warto również uwzględnić w projekcie metaliczne barwy, które dodadzą mu szczypty elegancji.

Styl eklektyczny sprzyja kreatywności w wyborze kolorów, co pozwala na stworzenie prawdziwie osobistej i niepowtarzalnej aranżacji.

Meble i dodatki – jak je dobrać?

Meble w stylu eklektycznym powinny być odbiciem różnych wpływów i epok. Łączenie projektów współczesnych i vintage, o różnych rodzajach wykończeń, takich jak drewno, metal czy tkanina, to klucz do sukcesu. Wybieraj niebanalne, oryginalne meble, które dodadzą wnętrzu charakteru, ale pamiętaj o tym, by zachować harmonię poprzez włączenie do projektu wspólnych elementów, takich jak kolor i kształt, co sprawi, że kompozycja będzie wyglądać na przemyślaną.

Podłoga w eklektycznym wnętrzu

W eklektycznym wystroju podłoga powinna być bazą, płótnem do wnętrzarskich eksperymentów. W tej roli świetnie sprawdzi się podłoga drewniana o spokojnym, neutralnym kolorze, które sprawi, że projekt nabierze ponadczasowego, eleganckiego, a przy tym gościnnego charakteru.

Przyjemna tekstura naturalnego drewna doda wnętrzu ciepła, a subtelny kolor sprawi, że odważne połączenia mebli i barw nie przytłoczą aranżacji.

Zainspiruj się! Mieszkanie w stylu glamour. Jak zaprosić elegancję do swojego wnętrza?

Projekt: Pracownia Magma

Styl eklektyczny we wnętrzach – jakich błędów nie popełniać?

Wiesz już, co zrobić, żeby Twoje eklektyczne wnętrze zachwycało. Teraz pora dowiedzieć się, czego absolutnie nie powinno się robić. Przede wszystkim:

  • unikaj nadmiaru – łączenie różnych mebli, tekstur i kolorów - ich nadmiar może sprawić, że wnętrze będzie wyglądać chaotycznie,
  • dbaj o spójność – kontrasty są ważne, ale powinny spajać je barwy lub tekstury, by całość wyglądała harmonijnie,
  • uważaj na proporcje – łączenie mebli w drastycznie odmiennych rozmiarach może zaburzyć równowagę w pomieszczeniu.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom stworzysz swoją wymarzoną aranżację!

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady