Kaczkan - Premium Wooden Floors
alaska modern

Wszystko, co powinniście wiedzieć o lakierowanej podłodze

09.11.2017Czas czytania: 4 min.

  • #porady

Wszystko, co powinniście wiedzieć o lakierowanej podłodze!

Lakierowanie jest jedną z najczęściej wybieranych form wykańczania podłóg drewnianych. Dzięki niemu materiał zostaje zabezpieczony przed codzienną eksploatacją oraz efektownie odbija światło dzienne, stanowiąc prawdziwą ozdobę wnętrza. Ale to nie wszystkie zalety lakierowania, poznajcie ich więcej!

 

W aranżacji wnętrz coraz częściej sięgamy po deski podłogowe wykonane z drewna dębowego. Za ich stosowaniem przemawiają doskonałe parametry techniczno-użytkowe, łatwość montażu oraz niekwestionowane walory estetyczne – unikalna kolorystyka oraz wyjątkowe usłojenie. Aby jednak przez wiele lat móc cieszyć się pięknym wyglądem dębiny, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć parkiet – może lakierem? Sprawdźmy, jakie korzyści niesie za sobą taka metoda wykańczania podłóg oraz jak pielęgnować lakierowane deski. Porad udziela ekspert Kaczkan.

Zdjęcie: Fotomohito

Piękno na lata…

Decydując się na podłogę wykonaną z drewna dębowego, powinniśmy zadbać o zachowanie jej wspaniałych walorów wizualnych na długie lata. Możemy tego dokonać zabezpieczając parkiet lakierem. Metoda ta uchodzi za sprawdzoną i jedną z najtrwalszych. Duży wybór najwyższej jakości lakierów pozwala natomiast na precyzyjne wykończenie podłogi oraz uzyskanie odpowiednich efektów wizualnych. W ofercie Kaczkan możemy znaleźć deski fabrycznie lakierowane oraz utwardzane promieniami UV, dzięki czemu oferowane produkty są znacznie twardsze i trwalsze niż deski lakierowane mechanicznie, czego potwierdzenie stanowi 30-latnia gwarancja udzielana przez Producenta. Wychodząc naprzeciw trendom w świecie urządzania wnętrz, firma Kaczkan oferuje podłogi wykończone półmatowymi lakierami, łączącymi wysoki połysk z naturalnym wyglądem. Dzięki zastosowaniu technologii UV, możemy mieć pewność, że nasz parkiet zachowa swój pierwotny kolor oraz wspaniałe walory wizualne przez wiele lat. Lakierowanie niesie za sobą także szereg korzyści praktycznych: przede wszystkim sprawia, że podłoga jest bardzo łatwa w pielęgnacji, nabiera wysokiej wytrzymałości, nie jest podatna na zarysowania i większość uszkodzeń mechanicznych oraz jest odporna na wodę i zabrudzenia. Ponadto, lakierowanie zabezpiecza deski przed rozprężaniem lub kurczeniem w wyniku intensywnego ogrzewania lub gwałtownych zmian temperatur.

Aby mieć pewność, że nasza podłoga posłuży nam przez naprawdę wiele lat, powinniśmy postawić na produkty pokryte lakierem utwardzanym promieniami UV. Podłogi w takim wykończeniu oferuje firma Kaczkan w swojej kolekcji Colours of the World. Dzięki nałożeniu oraz utwardzeniu lakieru aż do siedmiu razy z wykorzystaniem nowoczesnej technologii UV, mamy pewność, że oferowane produkty spełniają najwyższe standardy jakości i trwałości, co potwierdzają m.in. liczne certyfikaty uzyskane przez firmę Kaczkan: PN-EN dotyczące produkcji, DIBT świadczący o jakości produktów oraz wysokich standardach ochrony środowiska, CSI świadczący o spełnieniu wymagań zharmonizowanej normy PN-EN 14342, pozwalającej na znakowanie CE i gwarantującej stałą jakość, a także FSC przyznawany za wysoką jakość surowca drzewnego oraz poszanowanie zasad gospodarki leśnej - mówi główny technolog firmy Kaczkan, Krzysztof Sasin.

Kilka słów o pielęgnacji

Wśród niewątpliwych zalet podłóg lakierowanych, możemy wyróżnić łatwość pielęgnacji. Jej częstotliwość powinniśmy uzależnić od natężenia ruchu w pomieszczeniu, jednak na co dzień zaleca się ograniczenie jej do zamiatania, odkurzania z wykorzystaniem specjalnych szczotek do parkietu i przecierania na sucho. Jeśli chodzi o zmywanie podłogi na mokro, ograniczmy ją do minimum, ponieważ nadmiar wody może mieć negatywny wpływ na drewno. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na naniesiony piasek, który niezwłocznie należy usunąć z powierzchni desek – może od powodować liczne, drobne uszkodzenia naszej podłogi. Pod wszystkie twarde elementy, które mają styczność z parkietem, podklejmy podkładki filcowe, a pod kółka obrotowe mebli stosujmy maty podkładowe. Jeśli chodzi o konserwację, powinniśmy przeprowadzić ją tuż po pokryciu podłogi lakierem, a następnie regularnie co kilka miesięcy.

 

Podłogi lakierowane powinny zostać poddane pierwszej konserwacji już po dwóch tygodniach od wykończenia jej lakierem. Środek do konserwacji przedłuży czas użytkowania powłoki lakieru i dodatkowo nabłyszczy jej powierzchnię, jednak należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem pielęgnacji wypróbować nowy środek w mało widocznym miejscu. Konserwację już użytkowanej podłogi należy powtarzać co najmniej co 6 miesięcy, a optymalnie raz na kwartał pamiętając o uprzednim starannym jej oczyszczeniu. W przypadku miejscowego uszkodzenia podłogi, możemy przeprowadzić renowację poprzez szlifowanie oraz lakierowanie. Przed przystąpieniem do odnawiania powierzchni, należy ocenić możliwość wykonania tej operacji oraz określić głębokości uszkodzeń. Następnie należy zastosować materiały, które zgodnie z zaleceniami producenta są przeznaczone do tego typu wykończeń – mówi Krzysztof Sasin.

Lakier na podłodze dębowej - zagraj światłem!

Dzięki lakierowaniu, deski pogłębiają swoje wybarwienie oraz zyskują specyficzny pod względem struktury i usłojenia charakter, stanowiąc stylowe dopełnienie każdego wnętrza. Promienie słoneczne, które wpadają do wnętrza i odbijają się na lakierowanej podłodze, sprawiają natomiast, że parkiet wprowadza do aranżacji wiele blasku. W kolekcji Colours of the World firmy Kaczkan możemy znaleźć wiele propozycji podłóg wykończonych lakierami, które idealnie sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w rozmaitych konwencjach. Amatorom romantycznych stylizacji opartych na subtelnych kolorach spodoba się podłoga Vanilla pokryta lakierem o waniliowym wybarwieniu. Zwolennikom modnej bieli do gustu przypadnie śnieżnobiały parkiet Alaska, a szarości – podłogi Grey Eagle lub Grey Pearl utrzymane w bardzo stonowanych, popielatych tonacjach. Odważnym aranżacjom dedykujemy podłogi Coffee w wybarwieniu przywodzącym na myśl barwę aromatycznej kawy lub Whisky, imitujące odcień znanego trunku.

 

Decydując się na podłogi Kaczkan pokryte lakierami, możemy mieć pewność, że podejmujemy słuszną decyzję, ponieważ produkty te odznaczają się unikalnym wyglądem, wnoszącym do wnętrza wiele blasku, spełniają najwyższe standardy jakości i trwałości, a przy tym ich pielęgnacja jest ograniczona do minimum.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady