Kaczkan - Premium Wooden Floors

Jak dbać o podłogę drewnianą w łatwy sposób? Poradnik od Kaczkan

27.04.2022Czas czytania: 7 min.

  • #porady
  • #pielegnacja

Masz w domu podłogę drewnianą? Znakomity wybór! Drewno to naturalny, szlachetny, ponadczasowy i doskonale wyglądający materiał. Podłoga olejowana lub lakierowana będzie służyć Ci wiele lat. Nasze podłogi będą służyć i 30 lat bez pielęgnacji, chodzi jedynie o wygląd, aby zachować jak najdłużej nowy wygląd. W artykule podpowiemy, w jaki sposób czyścić podłogę drewnianą na co dzień oraz jak ją konserwować.

Dlaczego podłoga drewniana traci swój pierwotny wygląd?

Czy podłogę z drewna dobrze się użytkuje na co dzień? Czy sprawdzi się w domu, w którym są dzieci lub zwierzęta? Wiele osób planujących wykończenie mieszkania ma podobne wątpliwości. A tymczasem drewniana podłoga (zwłaszcza warstwowa, a nie lite drewno) jest najlepszym z możliwych rozwiązań do domu!

Wygląda wspaniale, nie wymaga tak częstego czyszczenia jak płytki ceramiczne, jest długowieczna i wytrzymała. Poza tym tworzy w domu niepowtarzalny, naturalny klimat, którego nie osiągniesz wybierając podłogę z innych materiałów.

Zdjęcie: Vanilla z kolekcji Simple Living

Nie da się jednak ukryć, że aby deski wyglądały nienagannie nawet po wielu latach, ogromne znaczenie ma regularna i właściwa pielęgnacja oraz konserwacja podłogi. Dlaczego? Drewno jest materiałem naturalnym, ma swoje właściwości i ograniczenia. Dotyczy to zarówno podłogi olejowanej, jak i lakierowanej.

Na pewno żadna drewniana podłoga nie lubi wody, a pod jej wpływem może drewno zmienić kolor na ciemniejszy w miejscach na deskach , które nie są zabezpieczone olejem lub lakierem tzn. miejsca po szczotce lub fazowaniu.  Nie służą jej też twarde nóżki mebli w ruchu, upuszczone talerze i dziecięce ciężkie zabawki lub inne przedmioty. Podłogi marki Kaczkan Premium są znacznie odporne na zabrudzenia krótkotrwałe, ale plama barwiącej czy tłustej cieczy pozostawiona na wiele godzin może przebarwić miejscami deski.

Czy te naturalne właściwości drewna dyskwalifikują je jako najlepszy materiał na podłogi? Absolutnie nie! Jeśli drewniane klepki będziesz odpowiednio pielęgnować, drewno będzie wyglądać jak nowe po obróbce w fabryce nawet po wielu latach! I to bez konieczności cyklinowania.

Zanim dowiesz się, w jaki sposób myć na co dzień podłogę olejowaną i lakierowaną oraz jak przeprowadzić okresową renowację podłogi, zwróć uwagę, jak zadbać, by Twoja drewniana podłoga była piękna przez wiele lat.

Po pierwsze, wrogiem każdej drewnianej podłogi jest piasek, który powoduje mikrouszkodzenia drewna (niewidoczne, ale na przestrzeni kilku lat mogą mieć wpływ na wygląd deski). Dlatego regularnie odkurzaj i zamiataj mieszkanie!

Po drugie, do usuwania plam używaj wyłącznie miękkich ściereczek (zrezygnuj z gąbek oraz ze zmywaków) oraz specjalistycznych mydeł do podłóg drewnianych z neutralnym pH (np. marki Saicos).

Po trzecie, wszystkie twarde elementy, które mają styczność z Twoją podłogą, podklej filcowymi nakładkami. Używaj też mat podkładowych – będą niezbędne np. pod krzesłem czy fotelem na kółkach.

W jaki sposób myć podłogę olejowaną na co dzień?

Jak pielęgnować podłogę drewnianą olejowaną? Pierwszy krok musisz zrobić natychmiast po ułożeniu podłogi. Odkurz ją dokładnie i umyj mydłem o neutralnym ph przeznaczonym do podłóg drewnianych z dodatkiem naturalnych wosków (np. Ecoline Wash Care Saicos). Tego mydła będziesz też używać później regularnie do mycia podłogi.

Zdjęcie: Grey Moon z kolekcji Beauty of Oil

Podstawą pielęgnacji drewnianej podłogi olejowanej na co dzień jest jej regularne odkurzanie. Odkurzacz z miękką końcówką będzie niezbędny. Odkurzaj podłogę raz na dwa tygodnie  – zwykle taka częstotliwość spokojnie wystarcza i pozwala ograniczyć konieczność mycia podłóg drewnianych do minimum. Należy jednak pamiętać, że płyn do mycia Saicos zawiera naturalne woski, które dodatkowo chronią powłokę naszych podłóg.

Podłogę olejowaną zmywa się na mokro przy pomocy mydła do podłóg drewnianych (np. Ecoline Wash Care Saicos). Taki środek nie tylko czyści powierzchnię, ale także tworzy na podłodze odnawialną warstewkę ochronną, która dodatkowo chroni parkiet przed zabrudzeniami. Jak często zmywać podłogę olejowaną na mokro? Maksymalnie raz w tygodniu lub w razie potrzeby nawet rzadziej.

Pamiętaj, aby nie przecierać podłogi samą wodą, ponieważ usuwasz wówczas dobroczynną dla niej warstewkę z tłuszczy ochronnych. Nie używaj też szorstkich szmatek czy zmywaków.  Zwróć również uwagę, aby przy myciu podłogi nie zostawały mokre kałuże – najlepiej wytrzeć podłogę do sucha po każdym myciu.

Zdjęcie: Whisky z kolekcji Top of the World

Jak usuwać plamy z podłogi olejowanej? Niezbędny będzie preparat czyszczący (np. Ecoline Magic Cleaner firmy Saicos), który nakłada się na zabrudzenie przy użyciu nasączonej ścierki, szmatki lub specjalnego urządzenia. Płyn trzeba nałożyć na plamę, zostawić na krótki czas (od 5 do 20 minut), a następnie go wytrzeć. Jeśli plamy są szczególnie uporczywe, musisz delikatnie przeszlifować zabrudzone miejsce papierem ściernym o ziarnistości 360-400 i ponownie zaolejować olejem pielęgnacyjnym.

W jaki sposób myć podłogę lakierowaną?

Podłogi lakierowane mają tę przewagę nad podłogami olejowanymi, że nie wymagają konserwacji i renowacji przez długi czas. Dotyczy to także desek pokrytych  supermatem, które do złudzenia przypominają podłogę olejowaną.

Jak dbać na co dzień o podłogę lakierowaną? Od razu po ułożeniu parkietu musisz go bardzo starannie odkurzyć i umyć mydłem o neutralnym pH, które przeznaczone jest  do podłóg drewnianych (np. Ecoline Wash Care Saicos). Podstawą codziennej pielęgnacji podłogi lakierowanej jest regularne odkurzanie lub zamiatanie. Mycie podłogi wodą z dodatkiem mydła do podłóg drewnianych należy ograniczyć do minimum. Ważna sprawa! Nie wolno myć podłogi lakierowanej samą wodą lub preparatami z ogólnodostępnych sklepów, które mogą niszczyć lakier i drewno!

Podłogę lakierowaną zmywamy na mokro raz na dwa tygodnie, za każdym razem dodając do wody mydło do podłóg drewnianych. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę, aby po myciu na mokro na podłodze nie pozostały kałuże.

Jakimi środkami i jak często konserwować olejowaną podłogę drewnianą?

Olejowana podłoga wymaga regularnej konserwacji. Dlaczego? Olej hybrydowy inaczej olejowosk, którym wykańcza się podłogę, przedłuża jej żywotność, zabezpiecza przed wodą i plamami, ale z biegiem czasu ściera się, przez co podłoga olejowana traci swoją cenną warstwę ochronną. Z tego powodu powłokę trzeba odnawiać przy pomocy oleju lub wosku pielęgnacyjnego do podłóg olejowanych.

Zdjęcie: Alaska z kolekcji Top of the World

Do okresowej pielęgnacji podłogi olejowanej polecamy preparat Ecoline Wax Care Saicos. Jak często przeprowadza się ten zabieg? W zależności od stopnia zużycia od 3 miesięcy do 1 roku.

Gdy olejowana podłoga zaczyna matowieć lub szarzeć, trzeba ją odświeżyć olejem pielęgnacyjnym (np. Wash Care Oil).

Jak wykonuje się konserwację i renowację podłogi olejowanej?

Jak się zabrać do cyklicznej konserwacji podłogi olejowanej? Nie jest to trudne zadanie, choć wymagać będzie trochę pracy, a przede wszystkim czasu.

Pierwszy krok to usunięcie z pomieszczeń drobniejszych mebli. To co możesz wynieść, wynieś, pozostawiając ewentualnie ciężkie „gabaryty”. Następnie odkurz podłogę bardzo dokładnie, usuwając piasek, drobinki i inne zabrudzenia.

W przypadku okresowej konserwacji środkiem Ecoline Wax Care podłogę musisz najpierw umyć starannie preparatem Ecoline Wash Care lub Magic Cleaner (w zależności od stopnia zabrudzenia). Kolejny krok to rozprowadzenie środka po podłodze – przyda się mop płaski i nakładka z mikrofazy. Na 1 lub 2 m2 powierzchni użyj ok. 10 ml środka. Podłogę pozostaw do wyschnięcia na 2-3 godziny.

Jak przeprowadzić gruntowną renowację podłogi olejowanej? Pierwszy etap to umycie podłogi preparatem Ecoline Wash Care lub Magic Cleaner (w zależności od stopnia zabrudzenia). Następnie musisz dwukrotnie przemyć podłogę czystą wodą i poczekać aż powierzchnia całkowicie wyschnie.

Teraz przyszedł czas na nałożenie oleju pielęgnacyjnego. Najlepszy sposób to rozprowadzenie środka wzdłuż ułożenia podłogi lub włókien drewna przy pomocy nakładki na mopa „łasiczka”. Będziesz potrzebować jednej nakrętki preparatu na każde 1-2 m2. Podłogę trzeba pozostawić do wyschnięcia, a jeśli trzeba – zabieg powtórzyć.

Podłoga schnie od 4 do 6 godzin. Zwróć uwagę, że olej nie może pozostawać na podłodze w postaci warstwy – trzeba nadmiar środka usuwać suchą szmatką. Po renowacji kilka dni nie wolno podłogi przemywać na mokro. Lepiej też po niej nie chodzić, a jeśli już – ułożyć tekturę falistą falą w dół.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady