Kaczkan - Premium Wooden Floors
Marta Czerkies.

Wywiad z Martą Czerkies - Jak wybierać podłogę w 2020 roku?

28.01.2020Czas czytania: 6 min

  • #porady

Wywiad z Martą Czerkies - Jak wybierać podłogę w 2020 roku?

Przedstawiamy wywiad z Martą Czerkies - znaną warszawską projektantką wnętrz. Marta zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań związanych z projektowaniem. Podzieliła się także radami odnośnie wyboru podłogi drewnianej w domu.

Zdjęcie: Fotomohito

Zapraszamy do lektury wywiadu oraz na fanpage - Marta Czerkies Home Designer.

Jak się czujesz w otoczeniu takiej ilości drewna?
Doskonale! Zawsze rozpoczynając pracę nad projektem mieszkania lub domu - pytam w fazie początkowej Klienta czy myślał Pan/Pani o tym jaką podłogę chce mieć. Zazwyczaj pada odpowiedź… drewnianą!

I zazwyczaj projektujesz właśnie podłogę drewnianą?

Jednak to budżet definiuje to na jaki materiał ostatecznie się zdecydujemy. Z założenia zawsze próbuję tak zaplanować realizację zlecenia, aby podłoga była zrobiona z materiału naturalnego, czyli ponadczasowego drewna.

Wybierasz deskę litą czy dwuwarstwową?

Coraz częściej i coraz pewniej sięgam w swoich projektach po deski dwuwarstwowe. Łatwość ich montażu, ogromna funkcjonalność, ale przede wszystkim ponadprzeciętna trwałość i wytrzymałość oraz odporność na rozmaite uszkodzenia to cechy, które gwarantują satysfakcjonujące użytkowanie podłogi przez długie lata.

W jaki sposób dobierasz podłogę do wnętrza?

Wsłuchuję się w potrzeby i oczekiwania klientów. Projektowaniem wnętrz zajmuję się od 10 lat i wiem, że materiał zastosowany na podłodze powinien przede wszystkim pasować do stylu życia domowników, a dopiero na drugim miejscu – odzwierciedlać ich preferencje wizualne. Żeby wybrać idealną podłogę – przeprowadzam z moimi klientami szczegółowy i dość intymny wywiad. Pytam m.in. ile osób będzie mieszkać w projektowanych wnętrzach, czy mają lub planują dzieci i w jakim wieku są pociechy, czy mają lub planują mieć w domu zwierzaka i jaki to zwierzak, czy lubią chodzić boso, czy na co dzień przyjmują wielu gości…? Pytam również o kwestie techniczne, tak jak choćby to czy mają lub planują zainstalować w domu lub mieszkaniu ogrzewanie podłogowe. Te wszystkie pytania pozwalają mi na podjęcie najlepszej decyzji w sprawie wyboru rodzaju deski, jej wykończenia i koloru.

Jakie deski rekomendujesz klientom najczęściej?

Do każdego projektu podchodzę indywidualnie, unikając wszelkich szablonów czy schematów w myśleniu. Dla jednych klientów i do wnętrz ich mieszkań czy domów będzie pasowała podłoga olejowana, do innych olejowosk, a do jeszcze innych deski lakierowane. Najczęściej stosuję podłogi wykonane z desek w III klasie, z doskonale widocznymi sękami i wyrazistym rysunkiem drewna, szczotkowanych oraz wykończonych lakierami półmatowymi lub matowymi. Świetnym rozwiązaniem są wasze lakiery super mat, będące hybrydą oleju i lakieru…

Pure Forest?

Tak! To zdecydowanie wasza najlepsza podłoga drewniana do domów, w których mieszkają małe dzieci i zwierzaki. Jest bardzo trwała i bardzo solidna, odporna na uszkodzenia i zanieczyszczenia, maksymalnie łatwa do utrzymania w czystości, nie widać na niej śladów stóp i łap. No i jest ciepła w odbiorze. Czego chcieć więcej?

Drewno w każdym pomieszczeniu czy jednak niekoniecznie?
Niekoniecznie. Nie polecam deski drewnianej m.in. do kuchni. Dlaczego? Mogę podać kilka  przykładów moich klientów, którzy zarzekali się, że będą dbać o deskę drewnianą w kuchni. I wiesz co? Mimo że byli pedantami, to po 5 latach użytkowania kuchni z drewnianą podłogą powiedzieli mi, że drugi raz nie położyliby deski w tym pomieszczeniu. Ponadto nie polecam stosowania drewna najwyższej klasy w holu wejściowym. Żyjemy w kraju, w którym nawet przez 250 dni w roku pada deszcz! Poza tym, oprócz wody wnoszonej na ubraniach i butach, zagrożeniem dla drewnianej podłogi w tym pomieszczeniu będzie piasek i błoto, które najszybciej ścierają i wybarwiają nasze deski. Właśnie dlatego jedynym słusznym wyborem do holu będą deski z drewna III klasy.

A czym kierujesz się wybierając kolor podłogi?
Dokładnie tym samym, czym wybierając podłogi w ogóle, czyli przede wszystkim stylem życia, ale również wielkością wnętrz, które projektuje i wizualnymi preferencjami klientów. W pomieszczeniach, które zostaną wykończone zgodnie z moimi projektami – domownicy muszą po prostu dobrze się czuć i musi im się w nich dobrze mieszkać. Aranżując niewielkie wnętrza, np. nowoczesnych kawalerek, sięgam po podłogi bielone – to idealny zabieg na optyczne powiększenie przestrzeni. Oprócz jasnego koloru dobrze odbijają światło i przyciągają uwagę. Im mnie słojów tym bardziej wyciągniemy pomieszczenie dla oka i zgubimy jego wymiar. Bardzo wymagającymi, ze względu na utrzymanie ich w czystości, są podłogi ciemne, ale to one idealnie sprawdzają się we wnętrzach eleganckich, męskich i tajemniczych, którym chcemy nadać klimatu intymnego buduaru. Świetnie wyglądają w dużych, przestrzennych salonach.

Zdarza Ci się sięgać w swoich projektach po jodełkę?
Coraz częściej! Zarówno klasyczna jodełka, jak i jodełka francuska czy węgierska dodają wnętrzom niepowtarzalnego, wyrazistego charakteru i bezdyskusyjnej elegancji. Podłogi Kaczkan z kolekcji Simple Living są kwintesencją dobrego stylu - ponadczasowego i ekspresyjnego równocześnie. Podłogi Chevron to jodełka w nowoczesnym wydaniu - świetnie wykończone klepki przycięte pod kątem 45 lub 22 stopni umożliwiają stworzenie oryginalnego projektu wnętrza maksymalnie efektownego i gustownego. 

Jaki gatunek drewna wybierasz najczęściej?
Zdecydowanie dąb! To twarde i solidne drewno, rosnące w naszym klimacie i pochodzące od rodzimych producentów. Taki wybór to gwarancja najwyższej jakości i fachowości. Kaczkan od ponad trzech dekad produkuje podłogi z dębu szypułkowego, który rośnie na Warmii i Mazurach, prawda? Dzięki temu doskonale znacie ten materiał i dokładnie wiecie w jaki sposób z nim postępować, jakiej obróbce go poddawać, by uzyskać deski i klepki klasy Premium, które następnie mogą być z satysfakcją użytkowane przez długie lata. Z tych powodów nie rekomenduje moim klientom choćby egzotycznego bambusa - to piękne drewno, ale... nie stąd!

Co myślisz o zmieniających się trendach wnętrzarskich? 
Trendy trendami a życie... życiem! Deska drewniana to kosztowna inwestycja, do której należy podejść strategicznie i bez kompromisów. Wybierając podłogę drewnianą trzeba najpierw szczerze odpowiedzieć sobie na pytania o swoje możliwości i przyzwyczajenia. No i absolutnie nie łudzić się, że nagle zmienimy styl życia pod modną aktualnie deskę. Wierzę, że to deska ma być przystosowana do naszego stylu życia, a nie na odwrót. Staram się utrzymywać kontakt z klientami, którym zrobiłam wnętrza i znam kilka przypadków, w których wybrana przez nich podłoga, najczęściej modna w danym momencie, po prostu się nie sprawdziła, bo zwyczajnie nie pasowała do ich stylu życia.  Należy pamiętać, że dobry projekt to projekt konsekwentny. Zawsze więc zaczynam go właśnie od wyboru gatunku i koloru podłogi - to ona definiuje mi kolor reszty elementów: mebli, ścian i dodatków. 

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady