Kaczkan - Premium Wooden Floors

Jak pielęgnować podłogi drewniane marki Kaczkan Premium?

29.04.2022Czas czytania: 5 min.

  • #pielegnacja

Drewniane podłogi to synonim piękna i najbardziej naturalny, sposób wykończenia posadzki. Podłogi marki Kaczkan Premium mają niezrównane walory estetyczne, są przy tym wytrzymałe na miarę podłóg drewnianych, a z wiekiem tylko zyskują na szlachetności swoim wyglądem i historią.

Ale jeśli chcesz zachować jak najdłużej wygląd nowej podłogi drewnianej, musisz o nią właściwie dbać.  Jak pielęgnować drewnianą podłogę olejowaną olejem hybrydowym tzw. olejowoskiem lub lakierowaną na co dzień i jak ją okresowo odnawiać?

Dbałość o podłogę rozpoczyna się od prawidłowego montażu

Podłogi drewniane marki Kaczkan Premium to parkiety i deski warstwowe, które składają się z warstwy wierzchniej, wykonanej ze szlachetnego gatunku drewna dębowego oraz z warstwy podkładowej, wykonanej z drewna liściastego lub iglastego.  

Wysokiej klasy drewno o bardzo dobrych parametrach użytkowych i pięknym wyglądzie oraz zastosowanie najnowszych technologii to gwarancja, że podłoga drewniana Kaczkan będzie Ci służyć wiele lat – minimum 30 – jak widnieje w gwarancji pod względem konstrukcji i wytrzymałości. Kluczy jest również  prawidłowy montaż.

Aby cieszyć się piękną podłogą, ułożoną prawidłowo i w odpowiednich warunkach, najlepiej skorzystać z usług fachowców specjalizujących się w tej dziedzinie. Przy układaniu podłogi znaczenie ma wiele różnych czynników: warunki panujące w pomieszczeniu i właściwa wilgotność powietrza, przechowywanie paczek z deskami w odpowiednich warunkach, stan i wilgotność posadzki, używanie narzędzi przeznaczonych i przystosowanych do układania podłóg drewnianych.

W dużym skrócie – podłoga drewniana będzie piękna i zostanie z Tobą na lata tylko wtedy, gdy dobrze się ją ułoży. A że drewno to materiał, który nie jest tani, koniecznie zainwestuj w wykwalifikowaną ekipę wykonawczą.

Zdjęcie: Whisky z kolekcji Top of the World

Przygotowanie nowej podłogi do użytkowania

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na podłogę olejowaną czy lakierowaną, każda z nich wymaga pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych od razu po montażu. Warto podkreślić, że podłogi lakierowane Kaczkan cieszą się identycznym zainteresowaniem jak olejowane.

To znany od setek lat, naturalny i sprawdzony sposób impregnacji drewna. Naturalne oleje sprawiają, że kolor i usłojenie desek stają się wyrazistsze, a drewno staje się odporne na wilgoć, cudownie matowe i przyjemne w dotyku.

Marka Kaczkan korzysta z wysokiej klasy nowoczesnych olejów hybrydowych z domieszką wosków marki Saicos, które bardzo skutecznie zabezpieczają podłogę drewnianą. Tuż po montażu podłogę olejowaną trzeba bardzo dokładnie odkurzyć.

Kolejny krok to umycie nowej podłogi neutralnym mydłem przeznaczonym specjalnie do podłóg drewnianych, na przykład Ecoline Wash Care Saicos. W miejscach, które są szczególnie intensywnie użytkowane, zalecamy także nałożenie oleju pielęgnacyjnego Ecoline Wash Care Oil Saicos.

Podobnie powinna wyglądać pierwsza pielęgnacja po ułożeniu podłogi lakierowanej Kaczkan Premium. Innowacyjne lakiery utwardzane są przy pomocy promieni UV na kilku etapach produkcji. Drewno zyskuje dzięki temu piękny i bardzo naturalny wygląd, a jednocześnie nie wymaga żadnej konserwacji przez wiele lat. Szczególnie warte polecenia są lakiery super mat – deski pokryte tym rodzajem lakieru do złudzenia przypominają piękne podłogi olejowane.

Jak przygotować do użytkowania nowo ułożoną podłogę lakierowaną Kaczkan Premium? Deski bardzo dokładnie odkurz, a potem starannie umyj je mydłem o neutralnym pH, przeznaczonym do podłóg drewnianych na przykład Ecoline Wash Care Saicos.

Zdjęcie: Champagne z kolekcji Top of the World

Codzienne mycie i usuwanie trudnych plam

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne podłogi drewnianej Kaczkan Premium to odkurzanie lub zamiatanie. Kolejnym ważnym zadaniem jest mycie podłóg drewnianych. Nie wolno myć podłogi czystą wodą, ponieważ usuwa się w ten sposób dobroczynne tłuszcze, które ją chronią.

Do mycia podłogi olejowanej lub lakierowanej na mokro używaj wyłącznie wody z dodatkiem mydła do podłóg drewnianych (Ecoline Wash Care Saicos). Preparat ten myje podłogę, ale także tworzy na niej odnawialną warstewkę ochronną, która dodatkowo chroni parkiet przed zabrudzeniami.

Podłogę olejowaną lub lakierowaną zmywa się na mokro najczęściej raz na dwa tygodnie lub po prostu w razie potrzeby. Pamiętaj, że nie ma potrzeby mycia podłóg drewnianych na mokro codziennie i nie wolno używać innych środków myjących niż te zalecane przez producenta i przeznaczone wyłącznie do podłóg drewnianych.

Zdjęcie: Grey Moon z kolekcji Beauty of Oil

Co zrobić, gdy podłoga drewniana jest silnie zabrudzona? Problem ten dotyczy przede wszystkim podłóg olejowanych, które są bardziej podatne na zabrudzenia, zwłaszcza tłuste. Użyj do jej przemycia intensywnego zmywacza (preparat Ecoline Magic Cleaner firmy Saicos). Skutecznie rozpuszcza on brud, tłuszcz i stare resztki mydła z zewnętrznej powierzchni drewna.

Płyn musisz rozprowadzić na plamę przy pomocy ściereczki i pozostawić na krótki czas (od 5 do 20 minut), a następnie starannie wytrzeć, a podłogę zmyć na mokro mydłem olejowym do drewna. W przypadku szczególnie mocnego zabrudzenia czynność możesz powtórzyć.

Zdjęcie: Alaska z kolekcji Top of the World

Jak wykonywać okresową pielęgnację i olejowanie?

Ważną częścią konserwacji podłogi olejowanej jest okresowe olejowanie. Deski pokryte olejami z domieszką wosków trzeba konserwować średnio dwa razy w roku. Kiedy? Gdy zauważysz, że podłoga zaczyna matowieć lub szarzeć. Oznacza to, że trzeba ją odświeżyć olejem pielęgnacyjnym do podłóg olejowanych (preparat Wash Care Oil) lub środkiem Ecoline Wax Care.

Przez zabiegiem olejowania podłogę należy gruntownie przemyć – w zależności od stopnia zabrudzenia mydłem do podłóg drewnianych lub intensywnym zmywaczem (preparaty Ecoline Wash Care lub Magic Cleaner Saicos). Następny krok to rozprowadzenie preparatu na podłodze – równomiernie, wzdłuż włókien drewna lub ułożenia desek – oraz pozostawienie do wyschnięcia. Trzeba pamiętać, aby nadmiar preparatu usuwać, na przykład suchą ściereczką.

Odnowiona podłoga olejowana po konserwacji schnie kilka godzin, ale nie należy po niej chodzić (lub robić to bardzo ostrożnie) przez kilka następnych dni. Nie wolno jej też kilka kolejnych dni zmywać na mokro.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Jak dbać o podłogę drewnianą Kaczkan Premium? Oprócz właściwej pielęgnacji i okresowej konserwacji w przypadku podłóg olejowanych ważne są także codzienne dobre nawyki.

Po pierwsze, musisz bezwzględnie usuwać z podłogi drobinki piaski, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna.

Po drugie, pod wszystkie twarde elementy (na przykład nóżki mebli) trzeba podkleić filcowe podkładki. Jeśli w pokoju, w którym są drewniane podłogi, korzystasz z krzeseł lub foteli obrotowych, podłóż pod kółka matę, która ochroni deski przed zniszczeniem.

Po trzecie, pomieszczenia należy regularnie wietrzyć, aby zachować właściwą wilgotność powietrza. Drewniane podłogi musisz też chronić przed wodą i nie dopuszczać, aby tworzyły się na nich kałuże.

Drewniana podłoga to najlepszy sposób na wykończenie posadzki we wnętrzu. Jeśli o nią odpowiednio zadbasz, piękno i szlachetny charakter drewna będzie Cię zachwycać przez wiele lat!

Zobacz również inne artykuły z kategorii #pielegnacja