Kaczkan - Premium Wooden Floors
betonowe

Betonowe ściany i drewniana podłoga. Czy ten romans ma szanse powodzenia?

13.12.2019Czas czytania: 12 min

  • #inspiracje

Betonowe ściany i drewniana podłoga. Czy ten romans ma szanse powodzenia?

Drewno i beton, czyli z pozoru najbardziej niedobrana para, jaką jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Drewno to przecież 100% natury, które zastosowane we wnętrzach dodaje im stonowanej elegancji, podkreśla niekwestionowany związek człowieka z przyrodą i jest wyrazem szacunku dla niej (pod warunkiem oczywiście, że drewno pozyskiwane jest zgodnie z zasadami świadomego zarządzania zasobami natury).

Przeczytaj na blogu: Styl loftowy — czym wyróżnia się wnętrze w stylu loft? Jak je urządzić?

Beton to materiał wynaleziony w starożytności i określany mianem sztucznego kamienia, który upowszechnił się jako materiał budowlany w XIX wieku. Stwardniała mieszanka betonowa powstaje po połączeniu cementu (będącego spoiwem), kruszywa (pochodzenia organicznego lub mineralnego) oraz wody - w zależności od zastosowanej receptury uzyskujemy beton o różnych parametrach i zastosowaniu. Jak połączyć drewno i beton we wnętrzu? Czy te dwa tak różne materiały mogą stworzyć udany mariaż aranżacyjny? 

Zdjęcie: Fotomohito

Ładnemu we wszystkim (i ze wszystkim!) ładnie

Drewniane parkiety Kaczkan idealnie nadają się do zilustrowania powiedzenia przytoczonego powyżej. Ponadczasowy design, doskonałe wykonanie i świetna jakość tych drewnianych podłóg umożliwiają ich zastosowanie w każdym wnętrzu, bez względu na jego gabaryty, styl i kolorystykę oraz przeznaczenie. I w każdym jednym będą się prezentowały po prostu ładnie! Parkiety wykonywane z dębu szypułkowego z lasów Warmii i Mazur, pozyskiwanego w poszanowaniu natury, zgodnie z wszelkimi wytycznymi i normami - harmonijnie komponują się z dowolnymi dodatkami i meblami, wykonanymi z różnego rodzaju materiałów. Elegancki parkiet drewniany stanowi bowiem ładne i uniwersalne tło dla każdej aranżacji i nie traci nic ze swojej urody po zestawieniu go z tworzywami sztucznymi, stalą czy... betonem! 

Beton na ścianach - drewno na podłodze 

Pomysł na beton we wnętrzach to inspiracja pochodząca ze stylu industrialnego, który opierał się na wykorzystywaniu i podkreślaniu urody surowych wnętrz fabryk i magazynów, adaptowanych na potrzeby mieszkaniowe - we wnętrzach królował wiec beton oraz cegły i stal. Współcześnie beton (w różnych postaciach - klasycznej zaprawy, lekkich betonowych płyt lub farb pozwalających uzyskać betonowy kolor i strukturę) stanowi jednej z najczęściej stosowanych elementów aranżacyjnych na ścianach, w niemal wszystkich pomieszczeniach domów, a jego surowość i chłód łagodzą wysokiej klasy, drewniane podłogi.  

A może zastosować odwrotne rozwiązanie? Aranżacja, w której beton będzie na podłodze, a drewno na ścianie to alternatywny sposób i intrygujący pomysł na zastosowanie obydwu materiałów we wnętrzu. Odważni projektanci oraz właściciele dużych, otwartych przestrzeni w nowoczesnych domach mogą stworzyć w ten sposób niebanalną aranżację, w której zimną w odbiorze, betonową podłogę będą równoważyć deski zdobiące np. jedną ścianę we wnętrzu (lub fragment tej ściany). Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w przestronnym salonie, w którym dębowe elementy kolekcji Wall of Wood firmy Kaczkan ozdobią ściany korytarza, ścianę stanowiącą zagłowie w sypialni lub pionową płaszczyznę będącą tłem dla strefy wypoczynkowej. 

Podłogi drewniane Kaczkan pasujące do betonu

Firma Kaczkan doskonale orientuje się w aktualnych trendach wnętrzarskich i tworząc swoje kolekcje bądź ich kolejne elementy - dokłada wszelkich starań, by produkty jak najpełniej odpowiadały na potrzeby i oczekiwania Klientów. Najmodniejsze wnętrza? Nowoczesne i minimalistyczne, industrialne oraz skandynawskie - wszystkie utrzymane w jasnych kolorach (przede wszystkim szarościach i beżach), z ewentualnymi ciemniejszymi lub kolorowymi akcentami oraz umeblowane za pomocą funkcjonalnych sprzętów, najczęściej o prostych formach. 

Beton wyśmienicie wpisuje się zarówno w wnętrza urządzone w stylu industrialnym, jak i te nowoczesne i minimalistyczne. W kolekcjach Beauty of Oil znajdą Państwo przepiękne parkiety w różnych wybarwieniach, które idealnie wpiszą się we wnętrza z betonem w roli głównej. Rewelacyjnym dopełnieniem tych najmodniejszych aranżacji będzie Grey Shadow dostępny w klasie Rustical i Country, charakteryzujących się urozmaiconym, naturalnym rysunkiem, dobrze widocznymi sękami i przebarwieniami. Intrygującego charakteru dodają podłodze niezwykle efektowne, szare smugi na powierzchni desek, dzięki którym olejowany parkiet Grey Shadow doskonale wpisuje się we wnętrza w stylu loftowym i industrialnym oraz nowoczesnym, z designerskim betonem na ścianie lub innych, dowolnych elementach. 

Zobacz również inne artykuły z kategorii #inspiracje