Kaczkan - Premium Wooden Floors
Drewno

Moda i wnętrza - jak obecne trendy pomagają w urządzaniu wnętrz

25.01.2022Czas czytania: 6 min

  • #porady

Jak dużo wspólnego ma moda z urządzaniem wnętrz? O wiele więcej niż Wam się wydaje! Pisze o tym na swoim blogu Shiny Syl, blogerka modowa i stylistka oraz ekspertka od mody, która nieraz gościła na ekranach naszych telewizorów i współpracuje z wieloma markami. Jako dobre przykłady na to, jak trendy modowe splatają się z trendami wnętrzarskimi, Shiny Syl pokazała aranżacje z podłogami marki Kaczkan!

Zdjęcie: Fotomohito

Po co nam właściwie moda? Czyli jak daleko od modnych stylizacji do modnych wnętrz

Jakie znaczenie w życiu człowieka ma moda i styl? Po pierwsze, pozwala pokazać, jacy naprawdę jesteśmy. Wyraża naszą osobowość, uczucia, stan ducha, temperament. Shiny Syl jako stylistka z portfolio, w którym znalazła się m.in. okładka dla magazynu „Viva”, doskonale zdaje sobie sprawę z siły, jaką niesie ze sobą moda.

- Wydaje mi się, że podkreślanie i dostrzeganie piękna w codzienności jest jedną z wielu ważniejszych potrzeb człowieka. (…) Moda może nie być dla nas tylko elementem wizualnym, ale stać się także środkiem przekazu i nie tylko ukazywać naszą wrażliwość na piękno, ale także uczyć nas być wrażliwym na to piękno w naszym otoczeniu – w naszym mieszkaniu czy domu – pisze w artykule na swoim blogu Shiny Syl.

Zdjęcie: Fotomohito

Mieszkająca w Gdańsku blogerka, youtuberka i stylistka (naprawdę nazywa się Sylwia Gierz) dodaje że styl to coś, co przekazuje bez słów wiadomość o nas samych.

- Na czym polega siła mody? Może właśnie na tym, że kiedyś ubranie miało tylko funkcję użytkową – dawało ciepło i chroniło ciało. Dziś modą możemy się bawić, próbować nowości, przekraczać własne granice, wyrażać siebie. Poprzez nasz strój dajemy różne sygnały otoczeniu – pisze Shiny Syl.

Co ma to wspólnego z wystrojem wnętrz i trendami we wnętrzach? Ano przede wszystkim to, że dokładnie na tym samym polega siła aranżacji wnętrz. Tak jak ubranie, które kiedyś miało głównie znaczenie praktyczne, a teraz pokazuje nasz styl i charakter, tak i wnętrza naszych mieszkań oprócz tego, że dają nam schronienie, ujawniają nasze pasje i osobowość.

- Wnętrza mogą być przytulne, chłodne, zagracone, minimalistyczne, zachowawcze, ekstrawaganckie, możemy łączyć w nich marki luksusowe z sieciówkami, rzeczy stare z nowymi. Nie macie wrażenia, że dokładnie tak jest również w przypadku ubrań, które zestawiamy? – czytamy na blogu Shiny Syl i trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza że jako ilustrację blogerka wskazuje, jak można urządzić wnętrza przy pomocy stylowych podłóg drewnianych marki Kaczkan.

Zdjęcie: Fotomohito

Aranżacja wnętrz a moda – czy warto podążać za trendami we wnętrzach?

Czy wnętrza powinny być modne czy ponadczasowe? Wbrew pozorom, jedno drugiego nie wyklucza. W designie i aranżacji wnętrz, podobnie jak w przypadku mody „ubraniowej”, trendy rozumieć można na kilka sposobów.

Są mody chwilowe (nazywane też czasem mikrotrendami), które czasem zostają z nami na dłużej, a czasem przemijają już po sezonie czy dwóch. Dotyczą one na przykład lubianych kolorów i wzorów.

Projekt: LOKO Studio

Zdjęcie: Kuba Henke

Dobrym przykładem będzie popularność butelkowej czy też szmaragdowej zieleni. To barwa modna w aranżacji wnętrz i w stylizacjach z wybiegów mody, szafiarskich blogów czy w modzie ulicznej. Prawdopodobnie za rok czy dwa przeminie na rzecz innego „koloru roku”. Ale już moda na bliskość natury, ekologiczne materiały i zieleń wokół nas (chociażby w postaci ubrań czy dodatków w tym kolorze) to trwały trend, który z pewnością zostanie na długo, bo dotyka prawdziwych potrzeb człowieka. W tym znaczeniu jest więc ponadczasowy.

Marka Kaczkan wie o tym bardzo dobrze. Dlatego wzory i kolory podłóg z drewna, które Kaczkan proponuje, doskonale wpisują się w ponadczasowość i trendy we wnętrzach rozumiane jako  podążanie za dobrym stylem. Podłogi drewniane będą na czasie niezależnie od tego, który kolor roku zapanuje w danym sezonie – dobrze dobrane podkreślają przecież styl i osobowość każdego wnętrza, a zatem i jego mieszkańców.

Trendy 2022 we wnętrzach –  tendencje, na które warto zwrócić uwagę

Wśród wielu prognoz dotyczących trendów, które będą rządzić w 2022 roku we wnętrzach, wartym uwagi jest widoczna doskonale już w 2021 roku moda na styl modern classic, modern retro i vintage. Mieszczą się w niej inspiracje paryskimi kamienicami, przedwojennym stylem art déco czy moda na kultowe meble polskich projektantów z czasów PRL i design rodem z lat 60., 70. i 80.

Wnętrza urządzane eklektycznie, ale z duchem klasyki, to zdecydowanie mocny trend na 2022 rok. Ich ważnym uzupełnieniem są podłogi. W trend ten doskonale wpisują się propozycje marki Kaczkan, zwłaszcza klasyczna jodełka Simple Living czy Chevron 45, czyli jodełka francuska. Szeroka gama olejowanych podłóg dębowych w kolorach bliskich surowemu drewnu (np. kolory Wild Oil czy Pure Forest) daje możliwość wyboru odcienia idealnie dobranego do każdej aranżacji.

Projekt: Marta Czerkies

Zdjęcie: Bernadetta Kuczyńska

Projekt: Marta Czerkies

Zdjęcie: Bernadetta Kuczyńska

Warto tu dodać, że do stylu modern classic czy modern retro idealnie pasuje klasa podłóg Kaczkan Rustical Premium. Jest na tyle elegancka, że odnajdzie się nawet we wnętrzu stylizowanym na francuską kamienicę, i na tyle naturalna, że podkreśla to, co w dębowym drewnie najpiękniejsze.

Cały wpis Shiny Styl oraz rekomendowane przez nią aranżacje wnętrz z podłogami Kaczkan można znaleźć pod tym linkiem: https://shinysyl.com/pl/moda-i-wnetrza-duet-doskonaly/.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady