Kaczkan - Premium Wooden Floors
Podłoga drewaniana.

Select, Natur, Rustical czy Country – jak wybrać podłogę idealną?

26.02.2016Czas czytania: 5 min.

  • #porady

Select, Natur, Rustical czy Country – jak wybrać podłogę idealną?

Drewno jako surowiec naturalny jest bardzo zróżnicowane. Oprócz gatunku i koloru, warto mieć na uwadze również jego różne selekcje, czyli klasy, grupowane w oparciu o walory wizualne drewna. To od nich zależy finalny wygląd nowej podłogi.

Dokonując wyboru drewna na podłogę, należy wziąć pod uwagę, że deski mogą być bardzo zróżnicowane nawet w ramach jednej partii. Wynika to z faktu, że każde drzewo jest inne, nawet w obrębie tego samego gatunku. Aby ułatwić klientom wybór i zapewnić gwarancję, że otrzymają produkt o oczekiwanych walorach estetycznych, producenci podłóg drewnianych stosują tak zwane selekcje, które w czytelny sposób opisują wygląd rysunku i usłojenia drewna. Cechy wizualne drewna nie odnoszą się do jego jakości, właściwości mechanicznych jak twardość czy ścieralność oraz rekacji na czynniki zewnętrzne jak np. temperatura. Firma Kaczkan posiada w swojej ofercie cztery bazowe klasy: Select, Natur, Rustical i Country, stosując przy tym bardzo restrykcyjne kryteria selekcji.

ProParkiet

Zdjęcie: Fotomohito

Deski drewniane są dzielone na cztery osobne grupy w zależności od wymiaru, ilości i rozmiarów sęków, pęknięć oraz innych wad anatomicznej budowy drewna, jak np. przebarwienia. W naszej firmie drewno jest każdorazowo selekcjonowane ręcznie przez wykwalifikowanych pracowników, gdyż chcemy zapewnić całkowitą zgodność każdej deski z opisem. Warto w tym miejscu podkreślić, że klasy te nie mają żadnego związku z jakością obróbki, a wyłącznie z wizualnym charakterem klasy drewna – mówi główny technolog firmy Kaczkan Krzysztof Sasin.

Indywidualna natura drewna

Każda z klas pozwala stworzyć na podłodze inny efekt estetyczny, od gładkiego wzoru drewna aż po efektowną, rustykalną kompozycję o bogatym rysunku. Dzięki takiemu rozwiązaniu podłogę można idealnie dopasować do indywidualnego stylu wnętrza – nie tylko w oparciu o kolor, lecz również fakturę i rysunek drewna. Klasa Select uchodzi za najbardziej prestiżową, gdyż obejmuje ona tylko deski o prostym usłojeniu, pozbawione sęków, przebarwień czy bieli. Podłogi ułożone z desek takiej selekcji są jednolite kolorystycznie i tworzą na podłodze spokojną, harmonijną kompozycję. Klasie Natur są przypisywane deski o bardzo małych zdrowych sękach i zróżnicowanym układzie słojów, które na podłodze tworzą subtelny wzór. Najbardziej zróżnicowane deski można znaleźć natomiast w klasach Rustical i Country. W pierwszej z nich, oprócz małych i średnich sęków, dopuszcza się występowanie delikatnych przebarwień, co powoduje, że podłoga może sprawiać wrażenie cieniowanej. Natomiast decydując się na deski w klasie Country, można uzyskać ciekawy efekt postarzanej podłogi, z widocznymi dużymi sękami, wypełnionymi pęknięciami i sporadycznie występującym drewnem bielastym. Ostatnia z klas daje najbardziej naturalny efekt estetyczny.

Pomiędzy klasyką a vintage

Podłogi drewniane są bardzo zróżnicowane, a wybór wykracza poza gatunek i kolor. Firma Kaczkan oferuje bogatą paletę desek podłogowych, spośród których można wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do indywidualnego charakteru wnętrza. W aranżacjach klasycznych i gabinetowych doskonale sprawdzi się szlachetny dębowy parkiet dwuwarstwowy proParkiet Standard. Podłoga lakierowana o łagodnym, ciepłym odcieniu i prostym rysunku słojów stanowi prestiżowe tło dla skórzanych mebli i finezyjnych dodatków. Natomiast zwolennicy głębokich tonacji drewna egzotycznego mogą wybrać podłogę z linii proParkiet Standard dąb czarny lub proParkiet Coffee dąb termowany w klasie natur. Niewielkie sęki nadają powierzchni dodatkowej ekspresji. W chłodnych wnętrzach skandynawskich i nawiązujących do stylu vintage dobrze sprawdzą się jasne podłogi z serii proParkiet Colours of the Nature – olej biały, szary i white wash z serii Country. Pęknięcia, sęki i wyraziste usłojenie wnoszą do wnętrza rustykalną nutkę. Oryginalnym ukoronowaniem stylizacji nawiązujących do natury i tradycji będą z kolei podłogi lite ONLY WOOD z serii Rustical w czarnym dębie lub jego nowoczesną alternatywa - proParkiet Onyx z możliwością użycia jej na ogrzewanie podłogowe. Gra wielobarwnych pasemek, od słomkowych aż po miodowozłciste, efektownie ociepla wnętrze, a bogaty rysunek drewna nadaje mu unikatową wymowę.

Zobacz również inne artykuły z kategorii #porady